Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Tablica ku czci Żydów bez laserów

Jarosław Jakubowski
Miała być menora promieniująca laserami, ale ostatecznie, żydowską ludność Bydgoszczy upamiętni tablica w kształcie macewy.

Miała być menora promieniująca laserami, ale ostatecznie, żydowską ludność Bydgoszczy upamiętni tablica w kształcie macewy.

<!** Image 2 align=right alt="Image 97598" sub="Ostatecznie pomnik upamiętniający Żydów będzie mniej spektakularny niż strzelająca laserami menora i rząd macew Fot. Archiwum">Z inicjatywą upamiętnienia Żydów mieszkających w Bydgoszczy wystąpiły: Związek Wyznaniowy Gmin Żydowskich oraz Fundacja na rzecz Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego. Początkowo projekt, autorstwa byłego wojewódzkiego konserwatora zabytków Macieja Obremskiego zakładał że na skwerze przy ul. Filareckiej stanie kilkumetrowa menora emitująca laserowe wiązki. Siedmioramienny świecznik byłby głównym elementem niecodziennego pomnika. Wokół miał stanąć murek z autentycznych macew, uratowanych ze zniszczonych przez Niemców cmentarzy żydowskich w Bydgoszczy. Wszystkie elementy, zgodnie z żydowską tradycją, miały być zwrócone na południowy wschód, w stronę Jerozolimy.

Koncepcja uległa jednak zmianie. Jak się dowiedzieliśmy, polscy rabini nie zaakceptowali obecności macewy. Zaważyły też względy finansowe.

<!** reklama>- Projekt został złożony w trzecim konkursie ofert na zadania w zakresie kultury. Nie przewiduje on dofinansowania ofert inwestycyjnych. Miasto jednak jest gotowe pomóc finansowo w mniejszym zakresie - deklaruje Halina Piechocka-Lipka, dyrektorka Wydziału Kultury Urzędu Miasta Bydgoszczy.

Zamiast menory i rzędu macew, na skwerze przy ul. Filareckiej pojawi się tablica pamiątkowa w kształcie przypominająca żydowską płytę nagrobną. Odsłonięcie obelisku powinno nastąpić pod koniec października przy okazji konferencji dotyczącej żydowskiego dziedzictwa, która wtedy będzie odbywała się w Bydgoszczy.

- Czekamy jeszcze na odpowiednie zezwolenie z wydziału gospodarki komunalnej. Liczymy na to, że miasto zechce postawić również tablicę informacyjną, wzorem innych historycznych miejsc oznakowanych w ten sposób - mówi Bogusław Kunach z Fundacji na rzecz UKW.

Kirkuty w Bydgoszczy

Do wybuchu drugiej wojny światowej w Bydgoszczy istniało kilka cmentarzy żydowskich. Największy z nich mieścił się przy ul. Szubińskiej. Nie ma pewności czy kirkut przy ul. Filareckiej doczekał wybuchu wojny, choć dokument z 1938 roku potwierdza istnienie metalowego ogrodzenia nekropolii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!