Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ostra jazda architektów

Michał Sitarek
Szklana bryła przysłonięta „żyletkami” z białego lub czarnego kamienia plus zagłębienie odsłaniające fundamenty kościoła.

Szklana bryła przysłonięta „żyletkami” z białego lub czarnego kamienia plus zagłębienie odsłaniające fundamenty kościoła.

Odważny projekt biura GM Architekci wygrał konkurs na zagospodarowanie Starego Rynku.

- Ta praca spełniła wszystkie warunki i uzyskała najwyższą liczbę punktów - uzasadniał przewodniczący jury, prof. Konrad Kucza-Kuczyński. - Uwzględnia, między innymi, przenikanie się parteru i otwarcie go na przestrzeń publiczną. Dzięki obniżeniu części płyty i wydobyciu w ten sposób fundamentów kościoła, upamiętnia też historię miasta. Szukaliśmy też projektu, który przy zastosowaniu jednorodnej elewacji zachowa dawne podziały budynków. Tu mamy bryłę składającą się z pięciu modułów.

<!** reklama>Jurorzy dodali również swoje zalecenia: ograniczenie przeszklenia górnej części sali, możliwość czasowego ograniczenia jej przejrzystości. Przestrzeń upamiętniająca dramatyczne wydarzenia nie powinna też dominować nad współczesnością miasta.

- Chcemy w tym miejscu uzyskać przestrzeń na miarę metropolii - mówił jeszcze przed ogłoszeniem wyników prezydent Konstanty Dombrowicz. - Zdaję sobie sprawę, że to strategiczna decyzja. Jednak nie możemy pozwolić sobie na zaściankowość. Powinniśmy być w czołówce. To być może trąci megalomanią, ale musimy zacząć w ten sposób myśleć o naszym mieście.

Nowoczesną architekturę w tym miejscu wielu bydgoszczan uważa za skandal.

- Jestem człowiekiem wierzącym, ale w żaden sposób nie mogę pogodzić się ze stanowiskiem biskupa Jana Tyrawy - mówi Janusz Krzemkowski. - Publicznie ogłosił, że nie interesuje go odbudowa kościoła pojezuickiego, ponieważ w centrum miasta w promieniu 500 metrów znajdują się trzy świątynie. Biskup nie zgadza się też na jakiekolwiek próby odbudowy świątyni z przeznaczeniem na inne cele, powołując się na „niezwykle gorszące świadectwo desakralizacji naszych czasów i naszej kultury”. W ten sposób udowodnił, że jako przybysz zupełnie nie rozumie i nie czuje Bydgoszczy.

Na forach internetowych już rozpętała się burza. Większość internautów jest rozczarowana.

- Byłem za nowoczesną architekturą. Jednak to, co zaprezentowano, jest kiepskie. A jeśli ja tak uważam, to zwolennik rekonstrukcji może dostać ataku serca - napisał Altstadt.

- Wszystkie projekty - nawet bryła BRE Bank - na początku budziły ostry sprzeciw - odpowiada prezydent Konstanty Dombrowicz. - W tym roku chcemy rozpocząć prace archeologiczne. Jeśli uda się sprzedać budynek muzeum na Gdańskiej i Teatr Kameralny, będziemy mogli za rok zacząć budowę.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!