Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najmłodsza wolontariuszka w Europie

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Uparła się i została najmłodszą wolontariuszką w Europie. Ma „power”, którym można by obdzielić legion ludzi. Weronika Mazurkiewicz, jedna z „Ośmiu Wspaniałych”.

Uparła się i została najmłodszą wolontariuszką w Europie. Ma „power”, którym można by obdzielić legion ludzi. Weronika Mazurkiewicz, jedna z „Ośmiu Wspaniałych”.<!** Image 2 align=none alt="Image 152077" sub="Dziś koniec roku szkolnego. Przed Weroniką Mazurkiewicz od jutra kolejne nowe wyzwania. Fot. Dariusz Bloch">

- Oczywiście, że normalnie sypiam - śmieje się drobna blondynka. - Bardzo lubię spać. Pytanie o sen okaże się jak najbardziej na miejscu. Bo oto osiemnastolatka, która chodzi do czteroletniego (!) liceum, dwujęzycznej sekcji hiszpańskiej w bydgoskim I LO. Nie tylko lat nauki, ale zajęć jest tam więcej, bo trzeba się jeszcze uczyć (w języku Cervantesa) o historii, literaturze i geografii tego kraju. Weronika, która zresztą do szkoły poszła rok wcześniej, nie zamierza jednak zostać filologiem, tylko lekarzem. Więc, żeby dogonić kolegów z klas biologiczno-chemicznych, musi przed maturą ostro nad tymi przedmiotami pracować popołudniami. Skutecznie, bo dziś do domu przyniesie świadectwo z paskiem. Dopiero niedawno zrezygnowała z dodatkowej nauki w Zespole Szkół Muzycznych. Wyniesiona stamtąd znajmość gry na instrumentach bardzo się jej w życiu przydała. Ciągle się wydaje, że to dość typowy życiorys nastolatki? Rzeczywiście, za tak „typową” aktywność nie zostaje się jedną z „Ośmiu Wspaniałych”, wyłonionych spośród 400 kandydatów z całej Polski.

Wystarczyło być z nim...

Mama Weroniki pracuje w Hospicjum im. Sue Ryder. Więc kiedy siedem lat temu potrzeba było wolontariuszy wspomagających pracę placówki, ówczesna uczennica szkoły salezjańskiej, harcerka, nie wahała się ani minuty. - Dziś już nie brakuje tam pomocników, więc mogłam skierować swoją energię w inną stronę - opowiada.

I nie była to jakaś jedna strona. Przez trzy lata w Intercorze uczestniczyła w programie „Pokażmy świat niewidomym dzieciom”. Wraz z koleżanką towarzyszyły rehabilitantom w ich pracy. Przez Internet dotarła też do rodziny autystycznego dziecka, które nie miało kolegów. - Wystarczyło być z nim, rozmawiać - to już była kapitalna pomoc nie tylko dla niego, ale i dla jego rodziny - tłumaczy Weronika.

Nie szukała egzotyki

Jako siedemnastolatka dokonała rzeczy niemożliwej - niepełnoletni nie mogą brać udziału w wolontariacie europejskim, ale ona się uparła („Jak sobie coś postanowię, nie ma siły, by mnie od tego odwieść”). Znalazła poważną organizację wysyłającą (Fundacja „Wiatrak”), organizację przyjmującą, napisała projekt, wypełniła wniosek unijny - i dotarła do Kiszyniowa, gdzie spędziła miesiąc w mołdawskim domu dziecka. - Nie szukałam egzotyki, to była jedna z nielicznych możliwości krótkoterminowego, miesięcznego pobytu przypadającego na czas wakacji - tłumaczy uczennica „jedynki”. - Przed powrotem stamtąd pierwszy raz płakałam przy pracy. Chciałam te wszystkie dzieciaki zabrać do Polski, adoptować je. Pobyt w Mołdawii był bardzo wartościowy, także przy nabieraniu doświadczenia życiowego. Międzynarodowa grupa wolontariuszy pracuje od poniedziałku do piątku, ale też na przykład razem musi utrzymać mieszkanie, płacić rachunki.<!** reklama>

Wie, że rodzice się obawiali tego wyjazdu, bo to jednak - mimo formalnej przynależności - jak mówi, nie jest Europa. - Tamtejsze dzieciaki są wspaniałe, choć bardzo zaniedbane, bardzo spragnione samej obecności ludzi. Mimo zewnętrznej kruchości, jest twarda, więc te kiszyniowskie łzy to był wyjątek przy tak specyficznej działalności. Nie może przecież płakać za każdym razem, gdy trafia na ogrom cierpienia najmłodszych. Nie płacze nad ich losem, tylko stara się uczynić go znośniejszym. I gdy poznała w Internecie Tomka Chmiela, wymyślili w październiku ubiegłego roku „Marzycielską Pocztę”. - Szukamy w całej Polsce dzieci przewlekle chorych, niepełnosprawnych i kontaktujemy się z ich rodzinami. Wspólnie redagujemy profil dziecka i wstawiamy na naszą stronę, www.marzycielskapoczta.pl. Tam można wybrać kogoś i wysyłać im kartki pocztowe z pozdrowieniami, paczki czy maile. Daje im to niezwykłą siłę do walki o zdrowie - tłumaczy Weronika Mazurkiewicz. - Jaki jest odzew? Wczoraj dostałam sygnał z naszego województwa, od jednego z rodziców dziecka chorego na mukowiscydozę. Od listopada dostało ono 4 tysiące przesyłek.

Każdy gest jest cenny

O „Marzycielskiej Poczcie” słyszała już Polska, listy do dzieci piszą także celebryci - jak choćby aktorzy serialu „M jak miłość”. Do poczty przyłączyło się już 300 „Marzycielskich Klas”, które zbiorowo korespondują z wybranymi dzieciakami. - Każdy gest jest cenny, daje moim rówieśnikom poczucie, że robią coś wartościowego. Roboty jest mnóstwo, ale wystarczy spojrzeć na komentarze rodziców - to warte każdych pieniędzy - mówi Weronika, którą dotknęło pytanie dziennikarza komercyjnej telewizji, czy zamierza zająć się taką działalnością komercyjnie. Mało tego, ciągle zachęca do pomocy innych, wie, że takiej „dziwnej”, pozytywnie zakręconej młodzieży nie brakuje. Ocenia, że jej praca jest świetną przygodą, pozwala poznawać fantastycznych ludzi i zwiedzać różne zakątki, porządkuje system wartości. Sama marzy o objechaniu świata autostopem, zostaniu onkologiem i zbudowaniu przyjaznego dzieciom szpitala. Jest przekonana, że na wszystko można znaleźć czas, wcale przy tym nie rezygnując ze snu. W sobotę wyjeżdża na kolonie na Ukrainę - znalazła fundację misyjną, która szuka wolontariuszy do pomocy, później w Warszawie będzie pomagała w domu dziecka. Odpocznie na obozie windsurfingowym. - Nie muszę wszystkiego organizować - śmieje się jedna z „Ośmiu Wspaniałych”.

Warto wiedzieć

Pomysłodawczynią ogólnopolskiej akcji „8 Wspaniałych” jest założycielka Fundacji „Świat na Tak” w Warszawie, Joanna Fabisiak. Jej celem jest promowanie pozytywnych, prospołecznych postaw i działań młodzieży na rzecz najbliższego otoczenia: grupy rówieśniczej, sąsiadów, osiedla, szkoły, klasy oraz upowszechnianie życzliwych zachowań na co dzień, jako antidotum na agresję i brutalizację życia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!