Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Plus Camerimage - w oczekiwaniu na gwiazdorski potop

Dominika Kucharska, Katarzyna Bogucka
Kilkuset wolontariuszy, 314 produkcji filmowych i liczba gości, która przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Od soboty nasze miasto zmienia się w filmową stolicę.

Kilkuset wolontariuszy, 314 produkcji filmowych i liczba gości, która przekroczyła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Od soboty nasze miasto zmienia się w filmową stolicę.

- O gustach się nie dyskutuje, a ja uważam, że po to właśnie jest ten festiwal. W całym świecie celebryckim dochodzi do sytuacji, że modne staje się to, co jest pozbawione piękna - mówił w trakcie wczorajszej konferencji prasowej Marek Żydowicz, dyrektor Festiwalu Plus Camerimage. <!** reklama>

Festiwal, który zacznie się w sobotę, zaliczany jest do 50 najważniejszych imprez filmowych na świecie. Spośród 1800 nadesłanych produkcji, po ostrej selekcji wybrano 314 filmów. Będzie można się nimi delektować do 1 grudnia.

W tym roku PC odbędzie się po raz dwudziesty, ale jubileuszowych fajerwerków nie ma w programie. Za to pełnym światłem błyszczeć będą goście, którzy do Bydgoszczy zaczną zjeżdżać się już jutro.

Do ostatniego miejsca

Na piątek swój przyjazd zaplanował słynny reżyser David Lynch. Dzień później z samolotu wysiądzie sam Keanu Reeves. Dokument „Side by Side”, którego koproducentem jest aktor, otworzy festiwalową galę. Zresztą część zdjęć do filmu powstała właśnie w naszym mieście.

Większość gwiazd pojawi się na ostatnią chwilę. Gdzie zamieszkają ci najwięksi? - Wykorzystujemy całe zaplecze hotelowe w mieście. Tu sytuacja jest tak płynna, że nie chcę nikogo wprowadzać w błąd mówiąc, że jakiś gość zamieszka w danym hotelu, a potem okaże się, że jest inaczej. Obecnie wiadomo, że pokoje w „Brdzie” w dużej mierze pozajmują dziennikarze - informuje Dariusz Kuźma, rzecznik festiwalu.

Do obsługi tak potężnego przedsięwzięcia zaangażowano kilkuset wolontariuszy. Ochotnicy zostali przydzieleni do różnych sekcji.

W tym roku młodzi uczestnicy PC będą mieli bezpłatny dach nad głową dzięki blisko 65 mieszkańcom Bydgoszczy. Ta grupa przygarnęła około 120 studentów.

Gościu, siądź pod mym liściem

- Już zamknęliśmy listę. Udało się nam znaleźć mieszkania dla wszystkich - cieszy się rzecznik prasowy PC. - Wiele osób zgłaszało chęć przyjęcia aż dwóch gości do siebie. Poznaliśmy również panią, która udostępniła całe mieszkanie przy ul. Gdańskiej. Zatrzyma się w nim aż osiem osób.

Bydgoszczanie, którzy nieodpłatnie przyjęli pod swój dach studentów na czas 20. edycji PC, otrzymali w zamian festiwalową Kartę Wstępu „Obserwator”, upoważniającą ich do udziału w projekcjach filmowych w Operze Nova i Multikinie oraz w wydarzeniach towarzyszących: wystawach, warsztatach i spotkaniach z twórcami.

Możemy liczyć, że PC na stałe wpisze się w kulturalny kalendarz Bydgoszczy? - Z chęcią bym tu został, ale dla mnie najważniejsze jest dobro festiwalu i tym głównie będę się kierował - mówił Żydowicz.

Warto przypomnieć

  • Marszałek Piotr Całbecki i Marek Żydowicz myślą o stworzeniu regionalnego funduszu filmowego.
  • - Pamiętam pierwsze edycje edycje festiwalu w Toruniu. Poznałem tam swoją żonę, która była wolontariuszką - wspomina Piotr Całbecki.
  • Według Marka Żydowicza, Bydgoszczy potrzeba centrum kongresowego - nowoczesnej, oryginalnej rzeźby, która będzie przyciągać do miasta turystów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!