Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Dozwolone do lat 18

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Młodzież ze szkoły musi teraz wynieść nie tylko wiedzę, ale i „kompetencje społeczne”. Dlatego sama chce uczyć się dobrych manier, autoprezentacji, komunikowania się... Tak jest na pewno w II LO.

Młodzież ze szkoły musi teraz wynieść nie tylko wiedzę, ale i „kompetencje społeczne”. Dlatego sama chce uczyć się dobrych manier, autoprezentacji, komunikowania się... Tak jest na pewno w II LO.

<!** Image 3 align=none alt="Image 203190" sub="Małgorzata Stemler (z lewej), wicedyrektor II LO, z certyfikatem
Fot.: nadesłana">

Danuta Woźniak, nauczycielka języka polskiego z 36-letnim stażem, przez wiele lat była wicedyrektorką II LO. W tym czasie podejście szkoły i uczniów do zagadnień rozwoju, przyszłości, bardzo się zmieniło. - Kiedyś samo zdobycie wyższego wykształcenia było awansem - komentuje doświadczony pedagog. - Dziś wkłada im się do głowy, że to za mało, że trzeba umieć zadbać o siebie. Bardziej świadomi młodzi ludzie wiedzą, że bardzo liczą się również umiejętności społeczne. Tymczasem wynoszenie wzorców z domu rodzinnego nie jest dziś powszechne, uczniowie mają kłopoty z komunikacją, nie potrafią rozmawiać, często obce im są dobre maniery, nawet rozumiane nowocześnie. Szkoła bierze na siebie część tych zadań, ale nie jest w stanie robić wszystkiego.

- Propozycja współpracy wyszła od uczniów II LO w Bydgoszczy - opowiada Łukasz Kosiński, wykładowca Akademii Kultury i Rozwoju Osobistego. - Ułożyła się świetnie, byliśmy pod wrażenieniem niezwykłego zaangażowania młodzieży, jej inspirującej aktywności. Młodzi ludzie zadawali mnóstwo pytań, odgrywali rodzajowe scenki - traktowali te zajęcia bardzo poważnie. W uznaniu faktu, że ta szkoła tak inwestuje w kompetencje społeczne wychowanków, przyznaliśmy pierwszy certyfikat naszej akademii.

Łukasz Kosiński mówi, że każdy pracodawca zwraca dziś uwagę nie tylko na wiedzę pracownika - tę można uzupełnić, a doświadczenie nabyć - ale właśnie na to, jakimi umiejętnościami społecznymi wykazuje się kandydat. Jak nawiązuje relacje międzyludzkie i czy umie je utrzymać. - Dlatego uczniowie „dwójki” szczególnie interesowali się zarządzaniem czasem, autoprezentacją i dobrymi manierami - mówi wykładowca. - W zajęciach, głównie na godzinach wychowawczych, wzięło udział około trzech czwartych uczniów wszystkich klas. Wyjaśnialiśmy, na przykład, w jakich sytuacjach lepiej jest powstrzymać się od mówienia, by sobie nie zaszkodzić .

<!** reklama>

Młodzież również inspirowała prowadzącego. - Interesowało ją, co jest „dozwolone do lat 18”, za co ponosi się odpowiedzialność po osiągnięciu pełnoletności. Bardzo ciekawy temat, który zostanie włączony do programu zajęć na stałe.

Krzysztof Wiosna jest uczniem II klasy czteroletniej sekcji niemieckiej II LO. - To były bardzo przydatne zajęcia - komentuje. - Przede wszystkim dlatego, że mówiliśmy na nich o problemach i sytuacjach, których nie ma w szkolnych programach. Uczestników kursów akademii było ponad 400 i wiem, że reakcje wśród słuchaczy były bardzo pozytywne. Mnie szczególnie spodobała się tematyka wystąpień publicznych i sposobu radzenia sobie podczas nich ze stresem. Zauważyłem, że koledzy na lekcjach już wykorzystują wiedzę na temat sposobów skutecznej autoprezentacji.

Następną placówką zainteresowaną szkoleniem jest bydgoski Zespół Szkół Samochodowych.

„Dwójka” odpowiedziała pierwsza

  • Akademia Kultury i Rozwoju Osobistego w Bydgoszczy oraz Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy od października 2012 realizują projekt Szkoła Dobrych Manier. Do zadania promującego zasady savoir vivre, protokołu dyplomatycznego, etykiety, organizacji czasu zaproszono szkoły wszystkich typów z całego kraju. Pierwsze odpowiedziało II LO im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!