Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoscy gimnazjaliści już wiedzą, jak zdali egzamin

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku uważa, że gimnazjaliści dobrze radzą sobie z zadaniami wymagającymi umiejętności odnajdywania informacji.

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Gdańsku uważa, że gimnazjaliści dobrze radzą sobie z zadaniami wymagającymi umiejętności odnajdywania informacji.

<!** Image 3 align=none alt="Image 214442" sub="Gimnazjaliści przystąpili do egzaminu w kwietniu. Dziś większość dyrektorów, z którymi rozmawialiśmy, jest zadowolona z tego, jaki wynik osiągnęli ich uczniowie Fot.: Archiwum/Dariusz Bloch">

W całym kraju okręgowe komisje egzaminacyjne ogłosiły wyniki kwietniowych egzaminów. Zdawali je uczniowie ostatnich klas gimnazjów. Egzamin składał się z kilku etapów. Pierwszy obejmował część humanistyczną, zawierającą zadania z języka polskiego, historii i wiedzy o społeczeństwie. Drugi, to część matematyczno-przyrodnicza, sprawdzająca wiedzę z chemii, fizyki, matematyki, biologii i geografii. W trzeciej części egzaminu uczniowie rozwiązywali zestaw zadań z języka obcego nowożytnego na poziomach podstawowym lub podstawowym i rozszerzonym.

Do bydgoskiego kuratorium oświaty wyniki sprawdzianu dotarły wczoraj po południu. Dlatego też nie było czasu na to, by przeprowadzić ich analizę, porównując tegoroczne rezultaty z ubiegłorocznymi.

Mimo to udało się nam zebrać kilka opinii.

- Jesteśmy bardzo zadowoleni z wyników egzaminu - mówi Katarzyna Borkowska, dyrektorka Gimnazjum nr 37. - Są one wyższe niż oceny wystawione naszym uczniom na zakończenie roku szkolnego.

Rezultaty egzaminu dotarły również do Gimnazjum nr 49 przy ul. Szarych Szeregów. Chociaż były one bardzo dobre, to na analizę także czasu zabrakło. Zadowolona jest też dyrekcja Gimnazjum nr 17.

- Uczniowie dobrze wypadli, ale wyniki testu z matematyki mogłyby być lepsze - twierdzi Beata Kwasigroch, dyrektorka szkoły. - Taki rezultat jest dla nas wskazówką na przyszłość.

<!** reklama>

Komisja egzaminacyjna w Gdańsku, po ocenieniu wszystkich egzaminacyjnych prac, stwierdziła, że gimnazjaliści dobrze poradzili sobie z kilkoma zagadnieniami. OKE pochwaliła uczniów, m.in., za to, że opanowali jedną z trudniejszych umiejętności matematycznych, tj. umiejętność modelowania.

Dobrze poradzili sobie również z większością zadań, wymagających wyszukania informacji w tekście literackim lub popularnonaukowym i interpretowania danych przedstawionych na wykresie oraz rozwiązaniem zadań sprawdzających umiejętność rozumienia ze słuchu tekstów w języku obcym - czytamy w informacji OKE.

Słabiej uczniowie gimnazjum radzili sobie z przeprowadzeniem krytycznej analizy, np. w zadaniach chemicznych, dotyczących wyników doświadczeń.

- Z fizyki trudność sprawiło zadanie sprawdzające umiejętność dostrzegania związków przyczynowo-skutkowych, a z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie wymagające przeprowadzenia samodzielnego rozumowania matematycznego - zauważa OKE. - W przypadku języków obcych nowożytnych trudność sprawiło tworzenie wypowiedzi pisemnej. W zestawie zadań z języka polskiego trudne okazały się dla gimnazjalistów zadania o złożonej konstrukcji, łączące w sobie zadanie typu prawda-fałsz i wyboru wielokrotnego.

OKE podała wyniki regionalne. I tak w Kujawsko-Pomorskiem w części humanistycznej z zakresu historii i wiedzy o społeczeństwie średnia punktów wyniosła 56 proc., a z zakresu języka polskiego 61 proc. Natomiast w części matematyczno-przyrodniczej z przedmiotów przyrodniczych średnia wyniosła 57 proc., a z matematyki 46 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!