Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kupuj coraz droższe podręczniki z głową

Katarzyna Słomska
Podręczniki w tym roku znowu podrożały, średnio o kilkanaście procent. Co zrobić, by w księgarni nie zostawić fortuny?

<!** Image 3 align=none alt="Image 218936" sub="Koniec sierpnia to gorący okres w księgarniach, ponieważ część rodziców wydatki na wyprawkę szkolną woli zostawić na ostatnią chwilę. Na zdjęciu: księgarnia Ówczesna w Bydgoszczy Fot.: Tomasz Czachorowski">

**Podręczniki w tym roku znowu podrożały, średnio o kilkanaście procent. Co zrobić, by w księgarni nie zostawić fortuny?**

„Express” sprawdził, ile możemy zaoszczędzić, kupując w księgarni najtańsze podręczniki do pierwszej i szóstej klasy szkoły podstawowej oraz do pierwszej klasy gimnazjum.

- Przed 1 września zawsze biegam po księgarniach i szukam najtańszych książek. Nigdy jednak nikt ze szkoły nie pytał rodziców o zdanie, z jakich podręczników, według nas, powinny korzystać nasze dzieci - mówi pani Agnieszka. <!** reklama>

- Wybór książek należy do nauczycieli - mówi Katarzyna Machalińska, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 13 w Bydgoszczy. - W ciągu roku szkolnego organizujemy kilka spotkań z wydawnictwami, nie ukrywam, że przede wszystkim bierzemy pod uwagę wartość merytoryczną podręcznika. Kwestia ceny jest na drugim miejscu.

Dlaczego tak drogo?

- Ceny książek zależą od rodzaju wydawnictwa. W naszej księgarni najtańszy zestaw do edukacji wczesnoszkolnej kosztuje 186 złotych, a najdroższy 242 zł - twierdzi Natasza Czerwińska z księgarni Ówczesnej w Bydgoszczy. Do kompletu należy doliczyć podręcznik do religii, który kosztuje od 8,55 do nawet 16,20 złotych i książkę do nauki języka wraz z ćwiczeniami od 51,60 do 57,60 złotych.

Różnice w cenach widać jeszcze wyraźniej na przykładzie książek dla starszych klas. - Za podręcznik i ćwiczenia z języka polskiego dla pierwszej klasy gimnazjum zapłacimy od 47 do nawet 76 złotych - wszystko zależy do tego, na jakie wydawnictwo zdecyduje się nauczyciel - podlicza właścicielka jednej z bydgoskich księgarni - Emilia Fojutowska. Za komplet książek dla gimnazjalisty zapłacimy od około 400 do 460 złotych. Podobnie sprawa wygląda z podręcznikiem do języka polskiego do 6 klasy szkoły podstawowej. Tu ceny wahają się od 42,70 do aż 68,40 złotych. Komplet to wydatek od 720 do 800 złotych.

Kuratorium kontroluje

Kuratorium Oświaty w czerwcu przeprowadziło 30 doraźnych kontroli dotyczących zmów podręcznikowych między szkołami a przedstawicielami wydawnictw. - Nasze kontrole nie wykazały żadnych uchybień w sprawdzanych placówkach. Jeśli podejrzenie o zmowę wpłynie do nas, możemy, w miarę kompetencji, podjąć kontrolę we wskazanej szkole - mówi Tadeusz Dąbrowski, dyrektor Wydziału Ewaluacji i Kontroli Kuratorium Oświaty w Bydgoszczy.

WSiP proponuje sprzedaż książek i rozłożenie płatności na... raty. - Postanowiliśmy wprowadzić przy zakupie podręczników system ratalny - informuje rzecznik prasowy Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych Jarosław Matuszewski. Jak podkreśla rzecznik wydawnictwa - trzeba zaznaczyć, że księgarz sam decyduje, jaka jest cena podręczników w jego księgarni. Widełki cenowe na poszczególne tytuły mogą wahać się nawet w granicach kilkudziesięciu złotych. Skąd podwyżki cen książek? - Podręczniki są u nas droższe o około 3 procent w porównaniu z rokiem ubiegłym. Różnica w cenie książki z reguły wynosi nie więcej niż 1 złoty - podaje Jarosław Matuszewski. - Książki drożeją, ponieważ za papier w stosunku do roku ubiegłego płacimy o około 8 procent więcej. Podręczniki dla przedszkoli, zerówek i klas I - III szkół podstawowych kupimy razem z codzienną prasą. - W każdym większym saloniku prasowym naszej firmy mamy katalog dostępnych książek. W ciągu dwóch dni zamówione podręczniki można odebrać w naszych salonach - mówi sprzedawczyni w jednym z punktów Kolporter.

Wyprawka dla potrzebujących

Część rodziców może starać się o dofinansowanie zakupu podręczników.

Rodziny o niższych dochodach mogą otrzymać pomoc w ramach programu „Wyprawka szkolna”. Rząd przeznaczy w tym roku na dofinansowanie 180 mln złotych.

Dochód na jednego członka rodziny uprawniający do złożenia wniosku dla uczniów klas pierwszych szkoły podstawowej nie może przekraczać 539 złotych netto, dla pozostałych klas po 469 zł netto na osobę.

Wniosek o dofinansowanie należy złożyć do dyrektora szkoły. Dofinansowanie wynosi od 445 do 770 złotych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!