Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Solcowi Kujawskiemu marzy się wielki port

Wojciech Mąka
Port rzeczny ma już lokalizację - na zakręcie Wisły, tuż za Łęgnowem
Port rzeczny ma już lokalizację - na zakręcie Wisły, tuż za Łęgnowem Port rzeczny
Solec Kujawski mocno inwestuje - teraz chce budować olbrzymi port rzeczny. Jeżeli inwestycja dojdzie do skutku, będzie to pierwsza budowa tak wielkiego portu rzecznego w kraju.

Inwestycja jest zapisana w strategii rozwoju województwa i strategii rozwoju gminy Solec Kujawski, przegłosowanej kilka miesięcy temu przez miejscowych radnych. Port rzeczny ma już nawet lokalizację - na zakręcie Wisły, tuż za bydgoskim Łęgnowem. - To na razie wstępna koncepcja, ale dążymy do zrealizowania tego celu, to dla gminy ważna inwestycja - mówi „Expressowi” Zbigniew Stefański, rzecznik Urzędu Gminy w Solcu Kujawskim.
[break]

Płytka Wisła

Problemy są dwa. Po pierwsze, na razie po Wiśle nie mogą pływać pełnowymiarowe barki. Bo jest za płytko. Podczas ostatniego spotkania przedsiębiorców z marszałkiem województwa Piotrem Całbeckim na Uniwersytecie Technologiczno-Przyrodniczym w Bydgoszczy temat portu w Solcu także był poruszany. Skończyło się na tym, że inwestycja ma szanse powodzenia, o ile Wisła zostanie udrożniona. Drugi problem to pozyskanie pieniędzy. A potrzeba ich niemało. Już pierwszy etap budowy portu ma kosztować 150 mln zł.

- W pierwszym etapie budowy multimodalnej bazy kontenerowej przewiduje się zagospodarowanie terenu o powierzchni ok. 25-30 hektarów, a docelowo - 70-90 hektarów - informuje Zbigniew Stefański. Na tym terenie ma się znaleźć miejsce dla 1700 kontenerów. Sam port ma mieć powierzchnię 3 hektarów. Magazyny na towary to następnych 10 tysięcy metrów kwadratowych. Pomieszczenia biurowe mają zająć 1500 metrów kwadratowych. Do tego powstanie parking dla TIR-ów.
- Wielkość przeładunków ma wynieść 750 tysięcy ton rocznie - mówi rzecznik Urzędu Gminy w Solcu.

Dobra lokalizacja

W raportach fachowców czytamy: „Analizy z zakresu żeglugi śródlądowej pokazują, że odcinek Dolnej Wisły od Gdańska do Bydgoszczy można wykorzystać gospodarczo, przywracając żeglowność transportową. Idealnym miejscem w regionie kujawsko-pomorskim wskazywanym pod budowę portu multimodalnego jest obszar położony na terenie gminy Solec Kujawski, w bezpośredniej bliskości skrzyżowania międzynarodowych dróg wodnych E40 i E70, dróg ekspresowych S5 i S10, autostrady A1, linii kolejowej 018 Kutno-Piła oraz portu lotniczego w Bydgoszczy. Oddziaływanie terminalu, według wstępnych prognoz, obejmuje swoim zasięgiem takie miasta jak Poznań, Łódź, Olsztyn, Trójmiasto, a także pozostałe miejscowości, znajdujące się w promieniu 200 km od Solca Kujawskiego. Port multimodalny w regionie w naturalny sposób stałby się zapleczem dla portów morskich w Gdańsku i Gdyni”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera