Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W gminie Nakło uczczono kanonizację Jana Pawła II

Iwona Matusiak
Mury szubińskiego muzeum wypełnione były po brzegi, a panował w nich podniosły nastrój
Mury szubińskiego muzeum wypełnione były po brzegi, a panował w nich podniosły nastrój Iwona Matusiak
27 kwietnia 2014 roku już na zawsze zapisze się w pamięci wszystkich Polaków, jako wyjątkowy dzień. Kanonizacja papieża Polaka to dla wielu naszych mieszkańców powód do wielkiej radości i dumy.

„Jan Paweł II Apostoł Pokoju” – wystawę pod takim hasłem otwarto w Muzeum Ziemi Krajeńskiej w Nakle. W Nakielskim Ośrodku Kultury można było wcześniej już obejrzeć film „Świadectwo”, a w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Nakle zaprezentowany został program poetycko-muzyczny, z tej okazji odbyło się również kilka nabożeństw.

W całej gminie można było zobaczyć wywieszone flagi, w oknach pojawiały się obrazy z wizerunkiem papieża i kwiaty.

– Dla bardzo wielu z nas jest to ważna data w historii naszego narodu, kolejna związana z Karolem Wojtyłą. Cieszy mnie, kiedy idę ulicą i widzę kolejne okna przyozdobione z tej okazji, to wspaniale, że tylu z nas wspólnie świętowało ten dzień – mówi pani Aldona z Nakła.

Nie czekaliśmy długo

Jan Paweł II urodził się 18 maja w Wadowicach, a zmarł 2 kwietnia 2005 roku w Watykanie. Jako papież odbył najwięcej podróży zagranicznych, wyniósł też na ołtarze największą liczbę osób. Procesy jego beatyfikacji i kanonizacji były jednymi z najkrótszych w historii. Jego pontyfikat trwał prawie 27 lat.

Mury szubińskiego muzeum wypełnione były po brzegi, a panował w nich podniosły nastrój
Mury szubińskiego muzeum wypełnione były po brzegi, a panował w nich podniosły nastrój
Iwona Matusiak

– Jan Paweł II nigdy nie zapomniał o tym, że jest Polakiem. Wręcz przeciwnie na każdym kroku przypominał o tym, często do nas wracał. W ostatnich dniach dużo się o nim mówi. My tutaj też mamy szczególny asumpt, aby przypomnieć fragmenty jego życia – mówił podczas otwarcia wystawy Andrzej Sołtysiak, dyrektor MZK.
– Tą wystawą chcemy przypomnieć kilka epizodów z jego życia. Są to fotografie wykonane przez dwóch fotografików, którzy towarzyszyli papieżowi praktycznie przez cały pontyfikat – dodał.

Honorowy obywatel

Jan Paweł II jest bowiem honorowym obywatelem Nakła, tytuł ten nadała mu Rada Miejska w Nakle 29 października 1999 roku.

– Te ostatnie dni są szczególne w naszym kraju, ale także w naszej małej ojczyźnie, w Nakle nad Notecią. Jest to powrót do pewnych myśli, wydarzeń historycznych – mówił z kolei burmistrz Nakła, Sławomir Napierała.

Fotografie, które można zobaczyć to, między innymi, wspomnienia z wizyty papieża w Korei Południowej, odwiedzin w polskich górach czy z pogrzebu papieża Polaka. Wystawę zdjęć wzbogaca również wystawa prywatnej kolekcji filatelistycznej Tadeusza Sobola. Wystawa czynna będzie do 23 maja.

Tego dnia w nakielskim muzeum nie mogło zabraknąć ukochanej pieśni Karola Wojtyły – „Barki”, a wykonał ją zespół Heardchord pod dyrekcją Michała Gacki. To jednak nie koniec nakielskich obchodów związanych z kanonizacją Jana Pawła II, w dniu jego urodzin, czyli 18 maja, o godzinie 15 w kościele pw. św. Stanisława w Nakle odbędzie się uroczysty koncert.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!