Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Sukces chirurgów z „Jurasza”. Pionierski zabieg operacyjny pomoże 13-miesięcznej Julii

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
"Jurasz"
"Jurasz" Dariusz Bloch
Trzynastomiesięczna dziewczynka, po przejściu zabiegu usunięcia chorego płata płuc, już po trzech dniach wróciła do domu. Jej szanse na powrót do normalnego życia znacznie się zwiększyły.

Kilka dni temu w Klinice Chirurgii Dziecięcej Szpitala Uniwersyteckiego nr 1 im. A. Jurasza w Bydgoszczy wykonano u 13-miesięcznej Julii (imię dziewczynki zostało zmienione na prośbę szpitala) pionierski zabieg operacyjny. Usunięto chorobowo zmieniony płat płuca metodą torakoskopową.
[break]
- Resekcja zmienionego miąższu płucnego była konieczna z uwagi na wykrytą u dziecka wadę wrodzoną (malformacja gruczolakowata to schorzenie wywołane pojawieniem się w płucach tkanki nieczynnej oddechowo, czyli niespełniającej swojej życiowej funkcji - przyp. aut.) - wyjaśnia dr Przemysław Gałązka, specjalista chirurg dziecięcy. - Wada ta była przyczyną występowania zapaleń płuc u dziecka.

W tym przypadku malformacja wiązała się także ze zwiększonym ryzykiem przemiany nieczynnej tkanki w nowotwór płuc.

- Jak wynika z badań, przeprowadzenie zabiegu w tak wczesnym okresie rozwoju dziecka pozwoli na lepszą adaptację organizmu - podkreśla dr Przemysław Gałązka. - Metody endoskopowe pozwalają na znaczne skrócenie czasu hospitalizacji oraz daje znakomity efekt kosmetyczny i czynnościowy w porównaniu z wynikami po tradycyjnym zabiegu.

Operacja usunięcia płata płuc jest zabiegiem o najwyższym stopniu trudności technicznej, zwłaszcza w przypadku chirurgii endoskopowej u niemowląt.

Julka, jak ocenili lekarze, zniosła zabieg bardzo dobrze. Dren z klatki piersiowej usunięto dziewczynce już w drugiej dobie po operacji, a w trzeciej dobie małą pacjentkę w stanie dobrym wypisano do domu.

Warto przypomnieć, że w klinice chirurgii wykonuje się także i inne, niezwykle skomplikowane zabiegi. Jednym z nich jest endoskopowe leczenie zrośniętego przełyku. Takich zabiegów w szpitalu im. Jurasza przeprowadzono już 6. Chodzi o tzw. długoodcinkową atrezję (niedrożność) przełyku. Niezwykłość i nowatorstwo zabiegu wykonywanego przez zespół bydgoskich chirurgów polega, m.in., na tym, że do operowanego miejsca dociera się nie za pomocą klasycznego cięcia, ale poprzez wprowadzenie przez niewielki otwór w klatce piersiowej narzędzia chirurgicznego (3-milimetrowej wielkości) oraz kamery.

Pierwszym małym pacjentem, u którego zastosowano tę metodę, był chłopczyk, mieszkaniec naszego regionu. Wystąpiła u niego najtrudniejsza postać tej wady. Powstała ona we wczesnym etapie rozwoju, w czasie formowania się narządów i układów.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!