Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Są opiekunowie, którzy mogą zapłacić nawet 1,5 tysiąca złotych kary

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Zdecydowana większość rodziców chce, by szczepiono ich dzieci
Zdecydowana większość rodziców chce, by szczepiono ich dzieci
Niewielu rodziców decyduje się na to, żeby nie zaszczepić profilaktycznie swoich dzieci. W bydgoskich przychodniach szczepienia odbywają się zgodnie z harmonogramem.

Co jakiś czas powracają medialne informacje o tym, że część rodziców buntuje się przeciwko obowiązkowi profilaktycznego szczepienia swoich dzieci.
[break]

- Chodzi o świadome rodzicielstwo - twierdzi jedna z młodych mam. - Zamiast faszerowania chemią, dziecko jest karmione piersią i naturalnie nabiera odporności.

Z takimi opiniami nie zgadzają się epidemiolodzy.

- Stosowanie szczepień ochronnych jest jednym z najważniejszych sukcesów współczesnej medycyny i odgrywa niepodważalną rolę w utrzymaniu zdrowia - uważa Hanna Wolska, powiatowy inspektor sanitarny w Toruniu. - Paradoksalnie, im rzadsze stają się choroby zakaźne, właśnie w wyniku stosowania szczepień, tym trudniejsze staje się utrzymanie świadomości o wartości i potrzebie szczepień.
Statystyki sanepidu
Za uchylanie się od przeprowadzenia tego zabiegu rodzice mogą zostać ukarani grzywną w wysokości 1,5 tys. zł.

Na razie jednak liczba osób, które decydują się na takie ryzyko nie jest wysokie. Ubiegłoroczny wskaźnik wynosi od 1 do 39 procent wszystkich zaszczepionych.

- Szczepienia ochronne przeprowadzone zostały w 405 punktach szczepień dla dzieci i młodzieży, 26 oddziałach noworodkowych oraz 101 innych podmiotach - wylicza Krystyna Błażejewska, rzecznik Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. - Szczegółowa analiza szczepień wykazuje, że prawie wszystkie dzieci do 1. roku życia zostały zaszczepione przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.
W tej samej grupie wiekowej przeciwko tężcowi, błonicy i krztuścowi zaszczepiono tylko nieco ponad 61 procent wszystkich dzieci. Natomiast wskaźniki dotyczące dzieci w wieku do 2 lat wynoszą ponad 99,4 proc. i tylko liczba wykonanych szczepień przeciwko odrze, śwince i różyczce jest nieco niższa. Zaszczepiono 89,5 proc. wszystkich dzieci.

Zdyscyplinowani rodzice

Dane statystyczne bydgoskiego sanepidu potwierdzają przedstawiciele poradni dla dzieci.
- Rodzice sami się zgłaszają - zapewnia dr Małgorzata Świątkowska, dyrektor Przychodni Gdańska. - Poza tym, wysyłamy im zawiadomienia, a pielęgniarki, jeśli dysponują numerami telefonów, dzwonią do opiekunów i przypominają o terminach. Mamy pod opieką bardzo dużo dzieci. Ich rodzice korzystają z możliwości przeprowadzenia szczepienia.
Taką samą opinię usłyszeliśmy w Centrum Medycznym „Nad Brdą” oraz w Centrum Medycznym „Błonie”.

Wykonywanie szczepień obowiązkowych jest refundowane przez NFZ.
- Koszt szczepień pokrywany jest ze stawki przeznaczonej dla lekarzy POZ - wyjaśnia Jan Raszeja, rzecznik kujawsko-pomorskiego oddziału NFZ. - Nie jest to osobna pozycja w budżecie NFZ.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!