Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

2015 rokiem sławnego kryptologa? Wystawa o Marianie Rejewskim ma być prezentowana w Warszawie i Brukseli

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Ławeczka Mariana Rejewskiego znajduje się w Bydgoszczy u zbiegu ulic Gdańskiej i Śniadeckich - została odsłonięta w 2005 r.
Ławeczka Mariana Rejewskiego znajduje się w Bydgoszczy u zbiegu ulic Gdańskiej i Śniadeckich - została odsłonięta w 2005 r. Tadeusz Pawłowski
We wrześniu bydgoscy radni zdecydują o tym, czy 2015 rok poświęcony zostanie Marianowi Rejewskiemu, znanemu polskiemu matematykowi i kryptologowi, który złamał szyfr Enigmy.

W przyszłym roku minie 110. rocznica urodzin Mariana Rejewskiego, kryptologa, który w 1932 roku złamał szyfr Enigmy, najważniejszej, niemieckiej maszyny szyfrującej z okresu II wojny światowej.
[break]

- Z prośbą o ustanowienie 2015 Rokiem Mariana Rejewskiego zwrócili się do mnie pracownicy Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej Bydgoszczy - mówi Roman Jasiakiewicz, przewodniczący Rady Miasta Bydgoszczy. - Wcześniej nie mogliśmy tego zrobić, chociaż odbyła się jeszcze sesja lipcowa. We wrześniu skorzystam ze swojego prawa do inicjatywy uchwałodawczej i taki wniosek w tej sprawie złożę.

Zanim to jednak nastąpi i Rok Mariana Rejewskiego rzeczywiście zostanie oficjalnie ogłoszony, bydgoska biblioteka pedagogiczna, która nosi imię sławnego bydgoszczanina, przygotowuje się do obchodów 110. rocznicy jego urodzin. Do tej pory m.in. powstała specjalna wystawa „Marian Rejewski - bydgoszczanin, matematyk, kryptolog”, którą prezentowano w wielu miastach województwa kujawsko-pomorskiego np. w Toruniu(na Wydziale Historii UMK). - Chcielibyśmy zaprezentować ją w Urzędzie Marszałkowskim, w Warszawie oraz w Brukseli - mówi Ewa Pronobis-Sosnowska, dyrektor Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Bydgoszczy. - Zrobimy wszystko, by promować Mariana Rejewskiego.

W bibliotece im. Mariana Rejewskiego odbywają się także lekcje historii, przygotowane dla uczniów II klas gimnazjów. Jedną z ich szczególnych atrakcji jest możliwość wirtualnego poznania zasad kryptologii na komputerowym symulatorze Enigmy.

Ponadto miejska placówka stara się o pieniądze na wznowienie oraz rozszerzenie treści publikacji „Marian Rejewski - życie Enigmą pisane”.

Warto dodać, że wystawa poświęcona wybitnemu matematykowi prezentowana jest w Muzeum Oświaty, które mieści się w budynku biblioteki pedagogicznej przy ul. M. Curie-Skłodowskiej 4. Muzeum w ramach obchodów 110. rocznicy urodzin Mariana Rejewskiego zamierza zorganizować wiele konkursów oraz tydzień kryptologiczny. Zaplanowano także, że przeszłoroczna Noc Muzeów poświęcona zostanie kryptologii.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!