Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Prymas też słuchał Bacha

Maria Warda
W żnińskiej świątyni w obecności Prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka śluby zakonne po 25 latach odnowiła siostra z Burgundii, kraju wspomaganego przez żnińskich wiernych
W żnińskiej świątyni w obecności Prymasa Polski arcybiskupa Wojciecha Polaka śluby zakonne po 25 latach odnowiła siostra z Burgundii, kraju wspomaganego przez żnińskich wiernych Maria Warda
W kościele Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Żninie trwa Festiwal Muzyki Organowej i Kameralnej. Ostatnio publiczność wraz z Prymasem Polski oklaskiwała muzyków z Poznania. Jutro (23 sierpnia) wystąpią muzycy z Gdyni.

Po raz pierwszy w historii swej krótkiej prymasowskiej posługi kościół pw. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski w Żninie odwiedził abp Wojciech Polak. Powód wizyty był niezwykły, bowiem w żnińskiej świątyni śluby zakonne po 25 latach odnowiła siostra z Burgundii, kraju wspomaganego przez żnińskich wiernych (za zebrane pieniądze dla tego afrykańskiego kraju kupowano, m.in., kozy).

Prymas też słuchał Bacha
Maria Warda

Jednocześnie ze Żninem i parafią żegnała się Agnieszka Czwartek, która kilka godzin po otrzymaniu błogosławieństwa od prymasa, wyleciała samolotem na misje do Czadu.

Prymas też słuchał Bacha
Maria Warda

Prymas Wojciech Polak był również honorowym gościem i słuchaczem trzeciego koncertu tegorocznego II Festiwalu Muzyki Organowej i Kameralnej, który odbył się pod hasłem „Od Bacha do Nowowiejskiego”. Przy organach zasiadł Karol Drynkowski, a na trąbce grał Damian Kurek, obydwaj artyści są związani z Poznaniem.
Każdy utwór zapowiadał artysta Piotr Należyty.

Prymas też słuchał Bacha
Maria Warda

- Chodzę na wszystkie festiwalowe koncerty, organizowane przez naszego proboszcza, księdza Stanisława Talaczyńskiego - mówi pani Anna, mieszkanka Żnina. - Jestem nie tylko pod wrażeniem muzyków grających na organach i innych instrumentach, ale także pana Piotra Należytego, który tak ciekawie, a chwilami dowcipnie opowiada historie powstawania poszczególnych utworów i życiorysy wielkich artystów. Pamiętam, jak w Żnińskim Domu Kultury prowadził program dla dzieci pt. „Mała filharmonia”. Jest niezwykły. Dzięki tym opowieściom dowiedziałam się, że Bach, Nowowiejski i inni wielcy artyści mieli problemy jak zwykli śmiertelnicy.
Andrzej Musiał z gminy Żnin dodaje: - A ja jestem wdzięczny księdzu Stanisławowi Talaczyńskiemu za organizację festiwalu, dzięki czemu możemy za darmo słuchać muzyki z najwyższej półki. Nigdy nie przypuszczałem, że nasze organy nadają się do koncertów na tak wysokim poziomie.

Prymas też słuchał Bacha
Maria Warda

Jutro (23 sierpnia) o godzinie 19 wystąpią muzycy z Gdyni. Festiwal zakończy 30 sierpnia chór Cantabile Zamku Górków z Szamotuł. Wydarzenie jest dofinansowane przez Urząd Marszałkowski w Toruniu i Urząd Miejski w Żninie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!