Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

System e-Zdrowie. Nasze wyniki znajdą się w sieci

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
W programie e-Zdrowie uczestniczy także Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza
W programie e-Zdrowie uczestniczy także Szpital Uniwersytecki nr 1 im. dr. Antoniego Jurasza Tomasz Czachorowski
25 szpitali z województwa kujawsko-pomorskiego zostanie połączonych siecią informatyczną, która umożliwi przesyłanie wyników badań pacjentów i monitorowanie liczby wolnych łóżek.

Wdrożenie marszałkowskiego projektu e-Zdrowie polega nie tylko na położeniu w szpitalach nowych kabli, instalacji serwerów, czy innych urządzeń sterujących ruchem w sieciach. - Lecznice otrzymają też komputery, oprogramowanie oraz specjalne przystawki umożliwiające uzyskanie cyfrowego zapisu obrazu w starszych, bazujących na kliszach, aparatach rentgenowskich - mówi Beata Krzemińska, rzeczniczka marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. - Dzięki temu szpitale przestaną gromadzić klisze i papierowe wydruki, a cała dokumentacja medyczna znajdzie się w sieci. Będzie też możliwość konsultowania trudnych przypadków chorobowych on-line - mówi Beata Krzemińska.
[break]

Jak zapewnia, zmianę na korzyść odczują przede wszystkim pacjenci. - Bywało, że ktoś zgłaszał się do szpitala na przykład z wynikami badań rentgenowskich na płycie, a szpital i tak wykonywał własne badania, bo wyniki nie były możliwe do odczytu w odpowiedniej jakości. Po wdrożeniu projektu e-Zdrowie to się zmieni. Pacjent przechodząc ze szpitala powiatowego do uniwersyteckiego nie będzie musiał ponownie przechodzić tych samych badań z zakresu diagnostyki obrazowej. Wynik raz wykonanego badania zostanie udostępniony wszystkim szpitalom pracującym w systemie e-Zdrowie.

Dostęp do medycznej platformy internetowej będzie miało wojewódzkie centrum zarządzania kryzysowego. - To bardzo ważne, ponieważ gdy dojdzie do wypadku, system umożliwi monitorowanie liczby wolnych łóżek w szpitalach. Karetki przewiozą więc natychmiast poszkodowanych we wskazane miejsce - mówi Beata Krzemińska.
Program e-Zdrowie, którego wdrażanie pochłonie blisko 48 milionów złotych, rozpoczął się od modernizacji, a w niektórych przypadkach od budowy od podstaw sieci informatycznych w szpitalach.

- Ta część inwestycji będzie kosztowała prawie 4 mln zł - informuje Krzysztof Nowakowski, kierownik Biura Realizacji Projektów e-Usług w Departamencie Informatyzacji w Urzędzie Marszałkowskim. - Praktycznie w każdym szpitalu, który uczestniczy w programie e-Zdrowie istnieje jakaś sieć, jednak czasami wykonana w sposób amatorski. Nasze inwestycje polegają w większości na modernizacji obecnej infrastruktury sieci LAN. Prace zakończyły się już, między innymi, w szpitalach w Żninie, Tucholi i Lipnie. Korzyści odczują pracownicy szpitali, bo obieg dokumentów i informacji będzie lepszy. Pozwoli to na szybszą obsługę pacjentów i skróci kolejki - zapewnia Krzysztof Nowakowski.

W programie e-Zdrowie uczestniczy 25 szpitali, w tym 6 z Bydgoszczy: Centrum Onkologii, szpitale uniwersyteckie nr 1 i 2, Kujawsko-Pomorskie Centrum Pulmonologii, Wojewódzki Szpital Obserwacyjno-Zakaźny oraz Wojewódzki Szpital Dziecięcy.

Jak się dowiedzieliśmy, po dostarczeniu sprzętu i wykonaniu instalacji sieci LAN rozpoczną się szkolenia personelu medycznego w obsłudze systemu. Całość ma działać jesienią 2015 roku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!