Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Księstwo Gniewkowskie zaprasza!

Renata Napierkowska
Centralnym punktem Gniewkowa jest piękny Rynek z pomnikiem księcia Władysława Białego
Centralnym punktem Gniewkowa jest piękny Rynek z pomnikiem księcia Władysława Białego Paulina Rychczyńska
Bogactwo lasów i jezior, nowoczesne centrum miasta, piękniejące wsie i bogata historia - to walory gminy Gniewkowo.

Gniewkowo to liczące 7,5 tys. mieszkańców miasteczko, położone w samym sercu Kujaw. Cała gmina charakteryzuje się wyjątkowo dogodną komunikacją i pięknym położeniem wśród jezior i lasów sięgających do Puszczy Bydgoskiej. Jeziora w Zajezierzu i Suchatówce to prawdziwy raj dla wędkarzy. W ostatnich latach rozbudowana została baza noclegowa. W samym Gniewkowie znajdują się dwa hotele, a na terenie gminy funkcjonują również trzy gospodarstwa agroturystyczne.

Punkt widokowy na górze

Na Nitkowej Górze, która istnieje do dziś, w średniowieczu najpewniej znajdował się drewniany zamek książęcy. Choć dziś nie ma po nim widocznych śladów, to archeolodzy twierdzą, że podczas prac wykopaliskowych uda się potwierdzić tę tezę. Później w tym samym miejscu, jak głosi legenda, odbywały się spotkania czarownic. Pojawiała się tam m.in. ostatnia znana z imienia inowrocławska czarownica, spalona na stosie 16 sierpnia 1726 roku, Anna Samsicka.

- Góra Czarownic zostanie niebawem zagospodarowana. Powstanie w tym miejscu podświetlany wiatrak z punktem widokowym na całe miasto, a teren wokół drewnianej budowli zostanie uporządkowany i obsadzony ozdobną zielenią - mówi burmistrz Gniewkowa, Adam Roszak. - Plany inwestycyjne na najbliższą przyszłość, to budowa baszty i fontanny na Rynku, podświetlenie pierzei Rynku, budowa centrum rekreacyjno-sportowego - amfiteatru w Parku Wolności oraz trwająca już gruntowna modernizacja oczyszczalni ścieków.

Gniewkowo to jednak nie tylko ciekawe legendy i historie, chociaż obecne władze chętnie nawiązują do historii Księstwa Gniewkowskiego, a także wcześniejszych wydarzeń, które potwierdzają odkrycia archeologiczne. W Gąskach podczas wykopalisk archeolodzy natrafili na kurhany z niekompletnymi szczątkami ludzi i krów, które najpewniej zostały podczas pochówku złożone w ofierze. Wykopane szczątki są starsze od Biskupina, który pochodzi z epoki brązu i żelaza. Młodsze też od znalezionych grobowców w Gąskach są piramidy egipskie. Przez Gniewkowo wiódł też Szlak Piastowski.

Centralnym punktem miasta jest piękny Rynek z wymienioną nawierzchnią i skwerkami zieleni, przez środek którego przebiega deptak z ławeczkami. Jest to serce miasta tętniące życiem i tu odbywają się najważniejsze imprezy kulturalno - rozrywkowe, jak np. Jarmark Gniewkowski czy Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych, które przyciągają sympatyków z całego regionu. W 2011 roku na gniewkowskim Rynku stanął pomnik księcia Władysława Białego. W ostatnich latach rewitalizacji poddano 17 ulic, a teraz modernizowane są kolejne dwie.

Kościoły, pałace, obserwatorium

Dzięki bogatej historii i temu, że Gniewkowo w XIV wieku było stolicą Księstwa Gniewkowskiego, ma ono w swoim bogactwie wiele ciekawych miejsc. Zabytkiem pamiętającym czasy świetności księstwa jest kościół pw. św. Mikołaja i św. Konstancji. W ubiegłym roku prowadzone były prace archeologiczne, które potwierdziły, że pod posadzką zabytku znajduje się krypta, w której pochowano ówczesnych zamożnych dostojników świeckich oraz księdza. Na terenie miasta znajduje się również dawny kościół ewangelicko-augsburski oraz synagoga żydowska, w której wkrótce uruchomione zostanie Muzeum Regionalne, pokazujące bogate zbiory archeologiczne wydobyte podczas prowadzonych prac na Rynku, w kościele oraz z odkrytych kurhanów w Gąskach.

Pałace w Kawęczynie oraz w Wierzbiczanach (ten ostatni jest w trakcie odrestaurowywania), kościoły w Murzynnie czy Ostrowie, park otoczony trzema stawami w Warzynie to niewątpliwie miejsca, które warto zobaczyć. W 2011 roku otwarto też w Gniewkowie pierwsze w Polsce obserwatorium Kopernik, które jest jednym z 14 tego typu obiektów w województwie kujawsko-pomorskim.

***

Rowerem po gminie

Gniewkowo staje się prawdziwym rajem dla rowerzystów. Można bezpiecznie dojechać z miasta do Wierzchosławic, Suchatówki i Lipia. Niebawem powstanie ścieżka prowadząca do granicy z gminą Inowrocław.

W tym roku gmina Gniewkowo wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad przystępują do budowy ścieżki rowerowej wzdłuż krajowej „piętnastki”. Połączy ona trzy kolejne miejscowości, znajdujące się wzdłuż tej trasy: Wierzchosławice, Szadłowice oraz Więcławice i zakończy się na granicy z wiejską gminą Inowrocław.
- Jeśli gmina Inowrocław dobudowałaby 4-kilometrowy odcinek trasy rowerowej na swoim terenie, to mielibyśmy bezpośrednie połączenie rowerowe z Inowrocławiem - mówi burmistrz Gniewkowa Adam Roszak.

Mieszkańcy Inowrocławia często jeżdżą na grzyby do lasów w Suchatówce. Trasa rowerowa gwarantowałaby im więc bezpieczny dojazd. Gotowe są już ścieżki rowerowe prowadzące z Wierzchosławic do Gniewkowa i dalej z Gniewkowa do Suchatówki przez Michałowo. Na rowerach można też bezpiecznie dojechać do Lipia oraz z Lipionki do Gąsek. - W przyszłości warto pomyśleć o budowie trasy rowerowej w kierunku Torunia. To najdłuższy odcinek, jednak Toruń to miasto, w którym wielu mieszkańców naszej gminy uczy się i pracuje - dodaje włodarz. Mieszkańcy gminy chętnie odwiedzają gród Kopernika w celach turystyczno-rekreacyjnych oraz wybierają się tam na większe zakupy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!