Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

„Rainforest” - Justyna Jułga zaprasza nas do lasu deszczowego

Justyna Tota
Justyna Tota
Justyna Jułga przy jednej ze ścian swojego "Rainforest" w Galerii Miejskiej bwa
Justyna Jułga przy jednej ze ścian swojego "Rainforest" w Galerii Miejskiej bwa Justyna Tota
By salka w Galerii Miejskiej bwa przeistoczyła się w deszczowy las, artystka przez 1,5 miesiąca tworzyła na ścianach impresjonistyczne, choć też bardzo soczyste obrazy, inspirowane pobytami w palmiarniach, wizytami w muzeach i zdjęciami z egzotycznych podróży kuzynki.

Na pierwszym piętrze wielkie „wietrzenie” magA-Zynu-1 zbiorów dzieł malarskich Galerii Miejskiej bwa. Ściany obwieszone są obrazami, pamiętającymi jeszcze czasy PRL-u, ale na końcu tej sali można przejść (trochę jak przez drzwi zaczarowanej szafy w „Opowieści z Narnii”) w zupełnie inną przestrzeń.

Justyna Tota

Niemal ze wszystkich stron otaczają mnie pnie wielkich drzew - nieco omszałe wyglądają groźnie, naokoło zieleni się od lian i wielkich liści, na wprost kaskadą płynie strumień. Odwróciwszy się, dostrzegam wodospad (już od samego patrzenia słyszę szum spadającej wody), a na lewo od niego rozpościera się ogród – całkiem swojsko wyglądający z liliami i płaczącymi wierzbami. I aż trudno uwierzyć, że to tylko „wymalowane” ściany.

Justyna Tota

- Taki miałam zamysł, by osoby interesujące się sztuką i przyrodą mogły znaleźć się wewnątrz mojej malarskiej instalacji i poczuć się jak w samym środku lasu deszczowego, co być może nigdy nie byłoby im dane - uśmiecha się Justyna Jułga, która zdradza mi, że „brak narożników” w sali i „szum wodospadu” to efekt malarstwa iluzjonistycznego. Efekt ten zapewne wzmocnią jeszcze dźwięki, które będą odtwarzane podczas zwiedzania „Rainforest”. - To nie będzie jednak żadna muzyka relaksacyjna, tylko nagranie z prawdziwego lasu deszczowego – zapewnia artystka.

Justyna Jułga

Inspiracji do powstania „Rainforest” było wiele. Jak przyznaje pani Justyna, namiastkę egzotyki można odnaleźć w palmiarniach. – Klimat deszczowych lasów mogłam obserwować, będąc w palmiarniach w Poznaniu i Nicei, gdzie można przekonać się, jak w miniaturce taki las wygląda – wyjaśnia Justyna Jułga, dla której bardzo pomocne były też fotografie lasów, przesyłane zwykle mailem przez kuzynkę lekarkę i zapaloną podróżniczkę, która była m.in.: w Australii, Indonezji, Malezji czy na Hawajach. Część z tych fotografii poprzyklejanych miejscami do ścian malowidła dało się zauważyć jeszcze przed otwarciem wystawy. – Tych zdjęć kuzynka przesłała mi mnóstwo. Wybierając poszczególne fotografie, musiałam wymyślać kompozycje danej ściany lasu i połączyć je w całość, co nie było łatwe, bo chciałam, by roślinność była jak najbardziej różnorodna – przyznaje artystka.

Justyna Jułga

Z kolei koncepcja obrazu, który otacza odbiorcę, inspirowana była mistrzami impresjonizmu i wizytami w światowych galeriach sztuki, ale najbardziej tej jednej - w paryskim Muzeum Oranżerii, gdzie w dwóch owalnych salach rozpościerają się „Nenufary” C. Moneta.
- Spędziłam tam kilka godziny, wycieczka poszła dalej, a ja wciąż chciałam chłonąć tą atmosferę. To było niezwykłe przeżycie – wspomina nasza rozmówczyni.

Justyna Jułga

Po wielu latach Justyna Jułga postanowiła połączyć wrażenia z paryskiej oranżerii z obserwacjami z palmiarni i zdjęciami egzotycznych lasów, by stworzyć „Rainforest”. – Nie można jednak tego porównywać z Monetem – mówi skromnie Justyna Jułga, choć owe „ogarnięcie obrazem” u artystki już we wcześniejszej wystawie w MDK nr 3 historyk sztuki Ewa Urbańska przyrównała właśnie do „Nenufarów” C. Moneta

Justyna Jułga

Warto dodać, że zmieniła się nieco koncepcja lasu deszczowego. Po czerwcowym spotkaniu artystów w kompleksie pałacowo-parkowym w Lubostroniu, gdzie artystka na nowo odkryła piękno ogrodów i malowniczo położonego stawu, stąd w „Rainforest” obecne są lilie i wierzby. I tak w ten sposób deszczowy las stał się autorską wizją Arkadii.
- Starałam się stworzyć miejsce, gdzie byłabym szczęśliwa i czułabym, że wszystko jest możliwe, ideę mojego prywatnego skrawka raju, do którego chcę zaprosić gości - miłośników sztuki i piękna natury - dodaje Justyna Jułga.

Gdzie? Kiedy? Za ile?
„Rainforest” Justyna Jułga - otwarcie wystawy w Galerii Miejskiej bwa: 6 września (sobota), o godz. 16.00. Wystawę można zwiedzać do 5 października 2014

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!