Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasze uniwersytety łączą siły i wspólnie grają o wielkie pieniądze na superprojekty badawcze

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Radioteleskop o średnicy 90 metrów, który stanie w sercu Borów Tucholskich (w miejscowości Dębowiec, gmina Osie), będzie największym tego typu urządzeniem w Polsce. Na wizualizacji: porównanie rozmiarów radioteleskopu z budynkami centrum Warszawy
Radioteleskop o średnicy 90 metrów, który stanie w sercu Borów Tucholskich (w miejscowości Dębowiec, gmina Osie), będzie największym tego typu urządzeniem w Polsce. Na wizualizacji: porównanie rozmiarów radioteleskopu z budynkami centrum Warszawy Nadesłana
Prawie miliard kosztować będą dwa superprojekty badawcze, w których trzy uniwersytety regionalne pełnią znaczącą rolę. Projekty te są na ministerialnej liście przedsięwzięć strategicznych.

Kujawsko-pomorskie uniwersytety walczą o rekordową kwotę unijnych pieniędzy zespołowo. Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu jako lider konsorcjum (m.in. z bydgoskim Uniwersytetem Technologiczno-Przyrodniczym) jest bardzo blisko historycznej szansy postawienia w Borach Tucholskich radioteleskopu Hevelius 90+ o ruchomej czaszy wielkości nawet 110 metrów. Żadna placówka na świecie, badająca kosmos za pomocą fal radiowych, nie dysponuje tak dużym i czułym instrumentem.
[break]

Bliżej do gwiazd

- Nie prężymy muskułów, chcemy atakować najbardziej ambitne i śmiałe tematy badawcze - mówi koordynator projektu prof. Andrzej Kus z UMK, podkreślając, że większość z 330 mln zł (budżet) pochłonie budowa zespołu specjalistów, którzy mają pracować przy teleskopie. Bydgoski UTP w ramach tego projektu zajmie się badaniami fizykochemicznych właściwości materiałów, które zostaną użyte do budowy, w tym stali i betonu. Zajmie się również budową sieci informatycznych, służących do przesyłania danych.

- Wykonamy także badania geologiczne przed rozpoczęciem budowy - wyjaśnia Mieczysław Naparty, rzecznik UTP w Bydgoszczy.

Pieniądze na projekt według wstępnych prognoz mają pochodzić z Komisji Europejskiej. Niestety, nikt nie wie, kto będzie musiał realizację tego projektu dofinansować; czy wkład własny będzie musiał zagwarantować samorząd województwa czy państwo.

- W tej chwili nie wiemy również, kto będzie utrzymywał radioteleskop - zauważa jeden z bydgoskich naukowców. - Może się okazać, że staniemy się posiadaczami bardzo drogiej zabawki, zbudowanej kosztem innych inwestycji, z której korzystać będą naukowcy z innych regionów kraju.

Mimo wątpliwości RT Hevelius 90+ został uznany za kluczowy dla rozwoju infrastruktury badawczej Polski i umieszczony na tzw. Polskiej Mapie Drogowej
Infrastruktury Badawczej Ministerstwa Nauki i i Szkolnictwa Wyższego.

Dla poprawy jakości życia

Drugi to „En Food Life”, ponadregionalny, interdyscyplinarny program, stworzony w konsorcjum 17 partnerów naukowych z całej Polski. Skupi 800 badaczy z różnych dziedzin, skonsoliduje uniwersytety z Kujawsko-Pomorskiego (UMK, UTP, UKW). Przedsięwzięcie warte jest około 650 milionów.

- To kilkanaście pomysłów na wypracowanie naukowych rozwiązań, których zastosowanie poprawi jakość życia m.in. chodzi o leki nowej generacji, opracowanie testów przesiewowych dla wczesnego wykrywania nowotworów i sepsy, ale też badania chemicznego zanieczyszczenia środowiska i żywności - jak podaje prof. Bogusław Buszewski z UMK, koordynator superprojektu. - Resortowa lista nie jest gwarantem finansowania, ale swoistym voucherem, przepustką do startu po pieniądze.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty