Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Zanim kupisz dziecku kolorowe gumki, sprawdź, czy nie są to podróbki szkodliwe dla zdrowia

(mp)
Bransoletki z gumek są bardzo popularne wśród uczennic
Bransoletki z gumek są bardzo popularne wśród uczennic Tomasz Czachorowski
Wśród małych dziewczynek zapanowała moda na kolorową biżuterię, którą mogą wykonać własnoręcznie z małych gumek recepturek. Jednak niektóre produkty mogą być szkodliwe dla zdrowia.

- Moja córka szaleje na punkcie gumowych bransoletek. Początkowo chciałam jej kupić takie cudeńka, ale zrezygnowałam, bo przeczytałam, że podróbki produktów Rainbow Loom mogą zawierać szkodliwe substancje.

Brytyjskie Laboratorium Analityczne pod koniec lipca przebadało 16 najtańszych produktów pod względem obecności ftalanów. W co piątym zestawie wykryto substancje, których ilość przekraczała normy bezpieczeństwa. To mnie zaniepokoiło. Zastanawiam się, jak można sprawdzić, czy te gumki są bezpieczne? - pyta Joanna Lisiecka, mama 10-letniej Antosi.

Pan Mikołaj także kupił swojej 7-letniej córce Ani zestaw gumek recepturek. - Są dostępne w bydgoskich sklepach. Paczuszka 50 gumek kosztuje około 5-9 złotych. Moja córka robi z nich bransoletki, ale dotychczas nie zauważyłem, żeby pojawiła się na rączkach wysypka lub inne dolegliwości. Jednak mimo to warto sprawdzić, czy to bezpieczny produkt, bo dzieciaki rzeczywiście szaleją na tym punkcie - przyznaje.

Do bydgoskiego sanepidu i Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy na razie żadne oficjalne zgłoszenie w tej sprawie nie wpłynęło. - Przy zakupie zestawu gumek do wyplatania lub innych zabawek warto sprawdzać, czy produkty zawierają na opakowaniu znak CE.

To gwarancja, że zostały wyprodukowane zgodnie z zachowaniem norm unijnych - mówi Renata Zborowska-Dobosz, rzeczniczka Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Bydgoszczy. - Reagujemy na każdy sygnał. Ustalamy wtedy producenta lub importera wyrobu oraz sprawdzamy, czy to produkt ogólnodostępny, który nie musi spełniać szczególnych wymagań dotyczących bezpieczeństwa, czy zabawka, która powinna mieć deklarację zgodności.

Zgłoszenie może być na piśmie lub telefoniczne, ale trzeba wskazać miejsce zakupu. Wówczas inspektorzy sanitarni wszczynają postępowanie wyjaśniające - dodaje.

Podobne sprawy można też zgłaszać do inspekcji handlowej - Jeśli kupowaliśmy produkt przez Internet, a sprzedawca jest spoza naszego terenu, zawiadomimy właściwy inspektorat wojewódzki, który sprawą się zajmie. Zawsze jednak należy podać miejsce zakupu - podkreśla Luiza Chmielewska z Wojewódzkiego Inspektoratu Inspekcji Handlowej w Bydgoszczy.

Ftalany, substancje stosowane jako plastyfikator do zmiękczania gumy, mogą wpływać szkodliwie na rozwój dziecka.

- Spadek poziomu insuliny i wzrost glukozy może w konsekwencji grozić cukrzycą. Ftalany wywołują też obniżenie poziomu TSH, a to może wywołać niedoczynność tarczycy.

Na rozwój dziecka może mieć też wpływ obniżenie kortyzonu w nadnerczach. Na skutek zaburzeń w jajnikach, dziewczynki mogą mieć w przyszłości problemy z zajściem w ciążę i porodami - mówi dr n. med. Marek Wawrzeńczyk, specjalista endokrynolog.(mp)

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!