Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Droga S5 rozpisana ze szczegółami

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
- Od dziś będziemy regularnie przekazywać informacje, dotyczące nie tylko przetargów, ale też terminów i procedur przejęcia niezbędnych gruntów pod drogę ekspresową S5 - obiecuje GDDKiA w Bydgoszczy.

- Akcja informacyjna ma związek z licznymi pytaniami bydgoszczan w sprawie S5 - podkreśla Tomasz Okoński, rzecznik GDDKiA w Bydgoszczy.
[break]

GDDKiA rozpisała nawet schemat postępowania przy budowie S5, by każdy wiedział, na jakim jej etapie jesteśmy i nie miał wątpliwości, że trasa w końcu powstanie. - Jak wiadomo, za sobą mamy już wpisanie inwestycji w plany budowy dróg krajowych, konsultacje społeczne z mieszkańcami i samorządami. Gotowy jest raport o oddziaływaniu na środowisko zakończony wydaniem decyzji środowiskowej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Potem przyszedł czas na przygotowanie koncepcji programowej, czyli ogólnego planu przebiegu drogi i rozwiązań technicznych planowanych na przyszłej drodze (GDDKiA przyjęła ją w maju tego roku) - przekazał „Expressowi” Tomasz Okoński.

Co będzie się działo

Trwa już wybór wykonawcy projektu budowlanego, ogłoszono przetargi na wykonawstwo. W połowie 2015 roku planowane jest podpisanie umów z wykonawcami, a w połowie roku 2016 roku opracowany ma być projekt budowlany, czyli uszczegółowiony plan przebiegu drogi i rozwiązań technicznych. W drugiej połowie 2016 roku prace nad projektem mają się zakończyć wydaniem pozwolenia na realizację inwestycji drogowej przez wojewodę. W połowie roku 2017 ma rozpocząć się procedura wykupu gruntów i wywłaszczenia, którą prowadzić będzie Urząd Wojewódzki. Przez kolejne dwa lata (2018-2019) S5 będzie budowana. W roku 2019 pierwsi kierowcy mają przejechać trasę ekspresową na całej jej długości w naszym województwie.

MOP-y na trasie

Co właściwie zostanie zbudowane w ramach inwestycji „naszej” ekspresówki? GDDKiA ma gotową odpowiedź - powstaną dwie jezdnie drogi ekspresowej (każda po 2 pasy ruchu), zbudowane zostaną nowe węzły drogowe (na mapie oznaczone niebieskimi kołami) i przebudowane istniejące, nowe mosty i kładki, część istniejącej sieci dróg publicznych również zostanie przebudowana. Oprócz tego powstaną chodniki, ścieżki rowerowe i zatoki autobusowe, drogi dojazdowe i serwisowe, a także ekrany akustyczne i przejścia dla zwierząt.

To jednak nie koniec. Wraz z S5 przebudowane zostanie oświetlenie drogowe, powstaną bariery ochronne, balustrady, mosty i kładki, a także miejsca obsługi podróż nych (wszystkie pomarańczowe nazwy na mapie). MOP-y to raczej znak rozpoznawczy autostrad - znajdują się na nich nie tylko parkingi (w tym dla TIR-ów), motele, ale również stacje benzynowe, zaplecze gastronomiczne i sanitarne. Generalna dyrekcja planuje równie budowę wjazdów, zjazdów i przejazdów awaryjnych i wykonanie robót, wynikających z konieczności podłączenia odcinka do istniejącego układu komunikacyjnego.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!