Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Festiwal Camerimage zaczyna się już 15 listopada

Redakcja
Dariusz Bloch
Dobra wiadomość jest taka, że organizatorzy Camerimage podpisali z władzami Bydgoszczy umowę na kolejne trzy lata, a jeszcze lepsza, że gwiazdą tegorocznej edycji, będzie m.in. Ryszard Horowitz.

Sednem festiwalu, poświęconego głównie twórczości operatorów filmowych, są konkursy, m.in. etiud studenckich, pełnometrażowych i krótkometrażowych filmów dokumentalnych, filmów polskich, wideoklipów, debiutów reżyserskich, operatorskich, filmów 3D. To pokazy, a także spotkania z gwiazdami (o nich za chwilę) najbardziej elektryzują kinomanów, którzy, mamy nadzieję, do ostatniego miejsca zapełnią sale kinowe w Bydgoszczy w terminie od 15 do 22 listopada.
[break]

Nagrody otrzymają...

Kapituła festiwalu, jak co roku, przyznała swoje nagrody: za całokształt twórczości reżyserowi Philipowi Kaufmanowi (autorowi, m.in. „Inwazji porywaczy ciał”, „Nieznośnej lekkości bytu”, „Pierwszego kroku w kosmos”), za zdjęcia Calebowi Deschanelowi („Pasja”, „Patriota”), za montaż Martinowi Walshowi („Chicago”) i Kim Longinotto za wybitne osiągnięcia w dziedzinie filmu dokumentalnego. Kwestią otwartą pozostają oczywiście nagrody filmowe. W ramach Konkursu Głównego rywalizują następujące polskie tytuły: „Bogowie”, „Obce ciało” i „Onirica - Psie pole”, natomiast w Konkursie Filmów Polskich walczyć będą: „Hardkor Disko”, „Jack Strong”, „Letnie przesilenie”, „Miasto 44 ”, „Obietnica”, „Serce, serduszko i wyprawa na koniec świata” i „Strefa nagości” (więcej o nominowanych tytułach i teledyskach na stronie www.camerimage.pl).

Wśród ciekawszych akcentów festiwalu wymienić należy na pewno przeglądy kina szwajcarskiego, twórczość Johna Alcotta i Jerzego Lipmana, pokaz 11 filmów legendarnego duetu Michael Powell i Emeric Pressburger, a w ramach projektu „Kino Wolność” pokaz „Przesłuchania” Ryszarda Bugajskiego plus spotkanie z reżyserem. Z kolei imprezą towarzyszącą, której nie można przegapić, będzie wystawa prac wspomnianego już Ryszarda Horowitza, polskiego fotografika, tworzącego w Stanach Zjednoczonych, prekursora komputerowego przetwarzania fotografii. Mistrz 16 listopada o godz. 18, w Galerii Miejskiej bwa świętować będzie swoje 75. urodziny. Jego obrazy zostaną w galerii do 15 lutego 2015 roku.

„Najmłodsze dziecko Schindlera”

Ryszard Horowitz urodził się 5 maja 1939 roku w Krakowie. Cztery miesiące później Polska znalazła się pod okupacją hitlerowskich Niemiec, a rodzina Horowitzów trafiła do kilku obozów koncentracyjnych. Ryszard Horowitz należy do najmłodszych ocalałych z Auschwitz, nazwany został „najmłodszym dzieckiem Schindlera”, jego postać została zresztą uwieczniona w filmie „Lista Schindlera”. Na kolejną wystawę trzeba się będzie wybrać do Torunia. W Galerii Fundacji Tumult 17 listopada o godz. 18 rozpocznie się wernisaż malarstwa i rysunku Boba Dylana. Miłośnicy jego kreski mają czas na zwiedzanie tylko do 14 grudnia.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!