Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z roku na rok oświatowy budżet Bydgoszczy jest coraz bardziej tłusty. Jest z czego i na co wydawać

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Od zakupu patelni elektrycznej do pensji nauczyciela. Od remontu dachu po wyniki egzaminów. Opublikowano właśnie kolejny raport, szczegółowo opisujący stan bydgoskiej oświaty.

Arkusze organizacyjne szkół, System Informacji Oświatowej czy opracowania Okręgowej i Centralnej Komisji Egzaminacyjnej - analiza danych z tych wszystkich źródeł pozwoliła po raz kolejny stworzyć kompletny (jakościowy i ilościowy) obraz bydgoskiej edukacji. „Express” co roku wnikliwie mu się przygląda.
[break]
Miasto Bydgoszcz prowadziło przedszkola, szkoły (od podstawowych po policealne), bursy, poradnie psychologiczno-pedagogiczne, Pałac Młodzieży i młodzieżowe domy kultury, schronisko młodzieżowe oraz Miejski Ośrodek Edukacji Nauczycieli. Jest organem prowadzącym dla 30 przedszkoli, do których uczęszczało w ubr. 5428 dzieci. Największa liczba uczniów chodziła z kolei do szkół podstawowych. W 47 „podstawówkach” uczyło się 15877 uczniów, w tym w klasie pierwszej: 675 sześciolatków i 2078 siedmiolatków.
Mamy w Bydgoszczy 50 gimnazjów (49 dla młodzieży i 1 dla dorosłych). W 377 oddziałach uczyło się 8311 gimnazjalistów. Od lat w Bydgoszczy dużą popularnością cieszą się gimnazja tworzące zespoły szkół wraz z liceami ogólnokształcącymi, z klasami autorskimi. Sieć szkolnictwa ponadgimnazjalnego dla młodzieży w roku szkolnym 2013/14 tworzyło w Bydgoszczy 29 szkół, skupiających 12351 uczniów (największa grupa, 6196 osób, chodzi do techników). Tu też zaszły największe zmiany systemowe - ogranicza się przyjęcia do liceów ogólnokształcących. Zlikwidowano np. XIV LO, a XII LO (z jedyną klasą pierwszą) straciło samodzielność i zostało włączone do zespołu szkół. Rośnie za to liczba klas i profili w szkołach dających uprawnienia zawodowe. Pamiętajmy, że od kilku lat maleje liczba absolwentów gimnazjum (w 2011 było ich 3080, w 2012 - 2874, w 2013 - 2806).

Rekrutacja do publicznych placówek oświatowych odbywa się w Bydgoszczy drogą elektroniczną. W minionym roku szkolnym do naszych szkół ponadgimnazjalnych w ten sposób zarejestrowało się 62,5 procent chętnych z miasta i 37,5 procent spoza Bydgoszczy. W ogólniakach najchętniej wybierali profile biologiczno-chemiczne, w technikach - specjalność informatyczną.
Na koniec sierpnia w mieście zgłoszonych było 278 placówek niepublicznych różnego szczebla (ratusz musi prowadzić ich ewidencję) - np. 57 przedszkoli (i 14 punktów przedszkolnych), 9 podstawówek i 13 gimnazjów.
Z 5508 nauczycieli zatrudnionych w różnym wymiarze czasu, 5220 ma wyższe wykształcenie z przygotowaniem pedagogicznym. - Nauczyciele systematycznie zdobywają kolejne stopnie awansu zawodowego - przypomina Iwona Waszkiewicz, dyr. Wydziału Edukacji i Sportu UM. - 4629 zatrudnionych nauczycieli posiadało dwa najwyższe stopnie awansu zawodowego, to jest nauczyciela dyplomowanego i mianowanego.
W raporcie odnotowano też 184 etaty „nieobecności płatnych” (czyli np. urlopów na poratowanie zdrowia). Najchętniej korzystają z tego uczący w szkołach podstawowych (64) i gimnazjach (55).
Na bieżącą działalność publicznych jednostek oświatowych w roku szkolnym 2013/2014 wydano 442.868.839 zł. To prawie 2,6 mln więcej niż rok wcześniej. Na wynagrodzenia w bydgoskiej oświacie wydano 372.337.852 zł (w tym na pedagogów - 306.409.507 zł). Blisko 8 milionów złotych zostało zapisanych na zadania i zakupy inwestycyjne, modernizacje i remonty. Przedstawiony radnym i przyjęty przez nich w środę raport bardzo szczegółowo rozlicza te wydatki - od kupna patelni elektrycznych i cyklinowania parkietu w gabinecie dyrektora, po termomodernizację budynków.
W poniedziałek kolejna, „jakościowa” odsłona raportu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!