Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niektórzy dopasowują je do mebli. Jeśli im się znudzą, wyrzucają do kanalizacji

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Firma idolek.pl zaprojektowała i wykonała akwaria w bydgoskim Ogrodzie Zoologicznym. Mieszkają w nich m.in. gigantyczne, największe w Polsce, pstrągi
Firma idolek.pl zaprojektowała i wykonała akwaria w bydgoskim Ogrodzie Zoologicznym. Mieszkają w nich m.in. gigantyczne, największe w Polsce, pstrągi Tomasz Czachorowski
Zakładanie akwarium wymaga wielu zabiegów oraz troski o zapewnienie wszystkim wodnym stworzeniom dobrostanu, w tym odpowiedniej temperatury wody i oświetlenia.

Specjaliści twierdzą, że zainteresowanie akwarystyką maleje. Ale, ci którzy się nadal nią zajmują mają o wiele większe możliwości niż przed laty. Na rynku pojawiają się różne, coraz bardziej egzotyczne, gatunki wodnych stworzeń, które w naturze żyją w wodach słodkich i morskich.

- Egzotyczne jest trzymanie na przykład pielęgnic - uważa dr Roman Pawlak z Wydziału Biologii i Ochrony Środowiska Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. - Niektóre wymagają dużych akwariów i są przedstawicielami elitarnych gatunków.
Wymagania ryb są bardzo różne i po to, by dobrze funkcjonowały w sztucznym środowisku należy zapewnić im szczególne warunki. Nie wszystkim posiadaczom akwarium jednak wystarcza cierpliwości. Po jakimś czasie starają się pozbyć balastu wyrzucają do kanalizacji lub wypuszczają do pobliskich zbiorników wodnych. Wybranie jednego z tych sposobów jest skazywaniem zwierząt na śmierć. Egzotyczne ryby mają bowiem małe szanse na przeżycie w naszym klimacie.

Proszę ryby do fotela

Pojawiło się również nowe zjawisko. Otóż niektórzy, nieco bardziej zamożni Polacy, starają się dopasować żywe organizmy do swojego otoczenia.
- Kiedyś, ktoś poprosił mnie, żebym pomógł mu w zdobyciu żółtych lub niebieskich rybek. Najlepiej byłoby jednak, żeby były żółte w niebieskie paski - mówi Roman Pawlak. - Tylko takie, jego zdaniem, pasowały do koloru pomieszczenia, w którym znajdowało się akwarium. Są też i tacy, którzy urządzają akwarium dla dzieci. Ich zainteresowanie rybkami kończy się z chwilą pierwszej wymiany wody oraz pierwszym czyszczeniem zbiornika.

Na szczęście, są jeszcze pasjonaci akwarystyki, który potrafią zadbać nie tylko o ryby ale także o inne organizmy żyjące w akwariach np. koralowce. Oni, podobnie jak wszyscy miłośnicy akwarystyki, zaczynają od niewielkiego zbiornika.

- Nikt z nas nie chciałby wprowadzać się do świeżo malowanego mieszkania. Farby, przecież śmierdzą - uważa Dariusz Kozłowski, z firmy idolek.pl. w Białych Błotach, która specjalizuje się w tworzeniu (projektowanie i zakładanie) akwariów. - Dlatego przygotowane akwarium musi „dojrzeć”. Woda w nim musi osiągnąć odpowiednie dla danego gatunku parametry.
Nie należy więc mieszać ryb słodkowodnych z morskimi oraz organizmów, które preferują temperaturę wody w granicach od 20 do 24 stopni Celsjusza z tymi, które lubią wody cieplejsze o temperaturze około 28 stopni.

Warto poczytać

- Zanim kupi się rybki trzeba się czegoś o ich zwyczajach dowiedzieć. Najlepiej byłoby przeczytać kilka fachowych książek, bo wiedza sprzedawców w sklepach może nie wystarczyć - radzi Dariusz Kozłowski. - Warto też pamiętać o tym, że mała rybka może zwiększyć swoje rozmiary nawet czterokrotnie.

Zanim kupi się rybki w sklepie warto się im dobrze przyjrzeć. Nie powinny mieć żadnych zmian na łuskach i płetwach, powinny dobrze pływać. Woda w akwarium nie może mieć koloru czerwonego lub fioletowego - jeśli tak jest to oznacza, że ryby są leczone. Po dokładnych oględzinach kupione rybki nie powinno się przenosić w samym foliowym worku. Trzeba je okryć tak, żeby utrzymać wysoką temperaturę; na przykład nieść pod kurtką lub w turystycznym termosie. Po przyjściu do domu nie powinno się od razu wpuszczać ich do akwarium. Nagła zmiana temperatury może wywołać u nich szok termiczny.

Ryby powinny trafić do akwarium po godzinie. Warto dodać, że woda w zbiorniku nie może pochodzić z sieci ciepłowniczej tylko wodociągowej, którą należy podgrzać.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!