Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagrodzono oświatowe zespoły i organizatorów imprez, których sława sięga poza granice Bydgoszczy

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Statuetką Bydgoska Kulturalna Marka Oświatowa uhonorowano Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie” z MDK nr 4
Statuetką Bydgoska Kulturalna Marka Oświatowa uhonorowano Zespół Pieśni i Tańca „Płomienie” z MDK nr 4 Dariusz Bloch
Sześć bydgoskich zespołów i cztery przedsięwzięcia artystyczne zostały uhonorowane specjalnymi miejskimi certyfikatami.

Szkolne zespoły i „emdekowe” imprezy kojarzą się zwykle z czymś wybitnie amatorskim, co uświetnia okolicznościowe akademie albo jest gwiazdą osiedlowych imprez. Nic bardziej mylnego - wystarczy przyjrzeć się laureatom pierwszej edycji „Bydgoskiej Kulturalnej Marki Oświatowej”.
[break]

Cały świat Pałacu Młodzieży

Ogólnopolski Konkurs Chórów Dzieci i Młodzieży A Cappella organizowany jest przez Pałac Młodzieży już od 34 lat. Przewinęło się przez niego przez ten czas aż 37 tysięcy uczestników! Pałacowe Bydgoskie Impresje Muzyczne, które grają, tańczą i śpiewają od roku 1977 (!) odwiedzili z kolei młodzi wykonawcy z 37 państw. Ktoś policzył, że to w sumie 3 tysiące godzin muzyki... Pałac Młodzieży zgarnął też na wczorajszej uroczystości w ratuszu jeszcze statuetki za (znów imponujące) 29 edycji filmowego przeglądu AFF-era Filmowa oraz dokonania zespołów Jazz Big-Band ’75 oraz Junior Jazz Big-Band. - Wyróżnienie naszych big-bandów nie powinno być nawet niespodzianką, bo to zespoły powszechnie znane - komentuje Jolanta Busz, dyrektorka Pałacu Młodzieży. - Niezmiernie się jednak cieszymy, że na 10 wręczanych certyfikatów aż cztery trafiają do rąk naszych instruktorów. To uznanie wyjątkowo nas cieszy, bo pokazuje, jak odbierani jesteśmy przez bydgoszczan.

Na wszystkich scenach świata

Przyznana wczoraj po po raz pierwszy Bydgoska Kulturalna Marka Oświatowa jest elementem Strategii Rozwoju Edukacji Miasta do 2020 roku. Certyfikat i statuetki (zaprojektowane przez miejskiego plastyka i młodych artystów) trafiają do laureatów raz na trzy lata. Oprócz splendoru, zakładają wymierną wartość - jeśli będą ubiegać się o Bydgoski Grant Oświatowy, mogą zyskać jego podwójną wartość (10 tys.). - Chcemy w ten sposób wyróżniać zespoły i przedsięwzięcia, które stanowią markę miasta same w sobie - tłumaczy Iwona Waszkiewicz, dyr. Wydziału Edukacji i Sportu UM Bydgoszcz. - Ich wyboru, z ponad czterdziestu zgłoszeń, dokonała komisja, złożona między innymi z radnych, kolegium dyrektorów szkół, pracowników wydziału edukacji.

Oprócz laurów dla Pałacu Młodzieży, za markowe przedsięwzięcie uznano Ogólnopolskie Spotkania z Muzyką Filmową i Musicalową „Szlagier” (MDK nr 5), a za markowe zespoły - „Fresca Voce” (Zespół Pieśni Dawnej z MDK nr 5), „Płomienie” (Zespół Pieśni i Tańca z MDK nr 4) oraz Młodzieżową Orkiestrę Dętą Zespołu Szkół Elektronicznych. Najbardziej docenioną „markowo” szkołą została „jedynka”. Certyfikaty wręczono działającym przy Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 Chórowi Żeńskiemu „Primo” (pod dyrekcją dr hab. Moniki Wilkiewicz) oraz grającej od 19 lat Orkiestrze Muzyków Bydgoskich EMBAND pod żywiołową dyrygenturą Ewy Makuli.
- Te zespoły z wielkimi sukcesami od lat występują w Polsce i za granicą. Jesteśmy z nich bardzo dumni. Niech śpiewają i grają, niech rozsławiają Bydgoszcz na wszystkich scenach świata - życzy Jarosław Acalski, wicedyrektor ZSO nr 1.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!