Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowatorska operacja leczenia tętniaka aorty szansą na szybki powrót do zdrowia

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Profesor Stanisław Molski przeprowadził pierwszą w regionie bydgoskim operację za pomocą nowoczesnego stentgraftu Nellix
Profesor Stanisław Molski przeprowadził pierwszą w regionie bydgoskim operację za pomocą nowoczesnego stentgraftu Nellix
Pacjenci z okołonerkowymi tętniakami aorty mogą uniknąć obciążających operacji chirurgicznych. Wszystko za sprawą stentgraftu Nellix, dzięki któremu możliwy jest szybszy powrót do zdrowia.

- Ta nowatorska metoda leczenia pozwala mało inwazyjnie i skutecznie zaopatrzyć tętniaki, zlokalizowane bardzo blisko tętnic nerkowych, o tak zwanej krótkiej szyi - mówi prof. Stanisław Molski, specjalista chirurgii naczyniowej, ogólnej i angiologii, który kilka dni temu w Szpitalu Eskulap w Osielsku przeprowadził pierwszą w regionie bydgoskim operację za pomocą nowoczesnego stentgraftu Nellix. - Dotychczas jednym z możliwych do zastosowania rozwiązań była operacja otwarta lub hybrydowa, a także implantacja sprowadzonego na zamówienie stentgraftu „fenestrowanego”. Niestety, te rozwiązania są wielokrotnie droższe, a zabiegi bardziej obciążające dla pacjentów. Często wymagają oni leczenia na oddziałach intensywnej terapii - dodaje prof. Molski.
[break]

W znieczuleniu ogólnym

Zabieg implantacji stentgraftu Nellix polega na wprowadzeniu do wnętrza tętniaka aorty rurek, pozwalających przepływać krwi do kończyn dolnych. Wnętrze tętniaka wypełniane jest specjalnym polimerem, co zapewnia umocowanie protezy oraz zapobiega ewentualnym przeciekom krwi. W uproszczeniu można porównać podanie polimeru do wstrzyknięcia pianki montażowej podczas osadzania okien. Operacja odbywa się w znieczuleniu ogólnym i w odróżnieniu od klasycznych operacji nie wymaga otwarcia jamy brzusznej. Wystarczy wykonanie jedynie dwóch kilkucentymetrowych nacięć w pachwinach.

- Zabieg trwa około godziny, a pacjent już następnego dnia po operacji może chodzić i wrócić do domu w drugiej dobie po zabiegu - podkreśla prof. Stanisław Molski. - Rekonwalescencja po operacjach klasycznych przebiega około miesiąca, po implantacji stentgraftu zajmuje zaledwie dwa tygodnie - dodaje.

Z pionierskiego zabiegu z użyciem nowatorskiej metody skorzystał 77-letni mieszkaniec Piły. - Pacjent w pierwszej dobie po operacji wstał z łóżka i udał się na krótki spacer, a nazajutrz opuścił szpital. Zabieg był refundowany przez Narodowy Fundusz Zdrowia, a to oznacza, że nie musiał za niego płacić - mówi dr Michał Molski ze Szpitala Eskulap.

Niewielki kontrakt z NFZ

Dotychczas na całym świecie wykonano 1200 zabiegów tego typu. Pierwsza w województwie operacja za pomocą nowoczesnego stentgraftu Nellix odbyła się rok temu w Toruniu. Teraz w Osielsku. Koszt samego użytego do tego zabiegu sprzętu to prawie 50 tysięcy zł jednorazowo. - Ograniczeniem w dostępności do tego sposobu leczenia może być jednak niewielki kontrakt, jaki posiadamy z NFZ na świadczenie usług z zakresu chirurgii naczyniowej - podkreśla dr Michał Molski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!