Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszczanie odetchną zdrowszym powietrzem - zapewniają ciepłownicy

Jarosław Jakubowski
W listopadzie tego roku w Elektrociepłowni II ruszy nowoczesna instalacja, ograniczająca emisję dwutlenku siarki i pyłu.

Projekt wart 61 mln złotych, sfinansowano w większości ze środków PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna SA. Instalacja pozwoli zmniejszyć poziom emisji dwutlenku siarki oraz pyłu. Wynika to z wprowadzenia unijnej dyrektywy, która zacznie obowiązywać od 2016 roku.
[break]
Wykonawcą instalacji jest Alstom Polska.

Tniemy normy smrodu

- Dyrektywa unijna nakazuje nam 7,5-krotne ograniczenie emisji związków siarki i 5-krotne pyłu. Czekają nas także dalsze obostrzenia norm od roku 2019. Ta instalacja umożliwia nam spokojne funkcjonowanie co najmniej do 2013 roku - podkreśla Ryszard Popowski, dyrektor oddziału Zespół Elektrociepłowni Bydgoszcz.

Instalacja wyposażona będzie w samodzielny komin do dwóch kotłów wodnych w EC II w Bydgoszczy.

Co dziesiąty mieszkaniec Bydgoszczy żyje w strefie przekroczenia dopuszczalnych stężeń spalin i pyłów zawieszonych - wynika z danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Najgorzej jest w rejonie centrum, Starego Miasta, Śródmieścia, Bocianowa, Wilczaka i Okola.
- To prawdziwy kocioł zanieczyszczeń. Główną przyczyną są tradycyjne, niepodłączone do miejskiej sieci ciepłowniczej piece ogrzewające mieszkania w starej, 2, 3-piętrowej zabudowie. Drugi czynnik to komunikacja. Przykładem jest plac Poznański, w okolicy którego występuje najwyższe stężenie emisji spalin samochodowych - mówi Jacek Goszczyński, szef Wydziału Monitoringu Środowiska WIOŚ w Bydgoszczy.

Mniej zakładów

- Trzecią przyczyną zanieczyszczeń jest przemysł, kiedyś czynnik najważniejszy, dziś już nie. Dlaczego? Mamy mniej zakładów przemysłowych, a te, które działają, muszą mieć instalacje oczyszczające. Poza tym - kontrolujemy je. Nie możemy tego robić w przypadku indywidualnego ogrzewania - zaznacza Jacek Goszczyński.

Smog lubi mróz i ciszę

Wpływ na jakość powietrza, którym oddychamy, mają też warunki atmosferyczne. Tegoroczna zima jest wyjątkowo dla nas łaskawa. Wysokie jak na tę porę temperatury oznaczają mniej dymu z kominów. - Najbardziej powstaniu smogu sprzyja mróz poniżej minus 10 stopni i brak wiatru. Nie ma wtedy ruchu powietrza w górę - dodaje Jacek Goszczyński.
Zanieczyszczone powietrze powoduje nieprzewidziane kłopoty. W Operze Nova, korzystającej z czerpni powietrza do wentylacji pomieszczeń, narzekają na swąd spalin.
Wczoraj właśnie w Operze Nova odbyły się uroczystości z okazji 85-lecia Bydgoskich Elektrociepłowni.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera