Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Jak działa Bydgoski Rower Aglomeracyjny?

Tomasz Zieliński
W środę montowano stację przy ulicy Chodkiewicza Fot.: dariusz bloch
W środę montowano stację przy ulicy Chodkiewicza Fot.: dariusz bloch Dariusz Bloch
Za dziesięć dni bydgoszczanie po raz pierwszy wsiądą na rowery aglomeracyjne. „Express” podpowiada, jak będzie można skorzystać z bezpłatnych jednośladów.

W mieście trwa montaż pierwszych stacji BRA - Bydgoskiego Roweru Aglomeracyjnego. Gotowe stacje podziwiać można m.in. przy ulicach Skorupki, Wojska Polskiego oraz przy głównym kampusie Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego.
[break]

Po pierwsze: zarejestrować się trzeba w elektronicznym systemie roweru miejskiego. Jest on dostępny pod adresem: www.bra.org.pl. Należy pamiętać, by zaakceptować regulamin. Następnie na podany rachunek należy wpłacić 10 zł. Jest to tzw. opłata inicjalna, co prawda bezzwrotna, jednak wpłacone pieniądze wykorzystać będziemy mogli jako opłatę za kursy. Tu warto przypomnieć, że pierwsze 20 minut korzystania z roweru będzie bezpłatne.
Po rejestracji SMS-em otrzymujemy login oraz nr PIN, potrzebne do korzystania z systemu. Ten ostatni możemy zmienić w profilu użytkownika.
- Stacje ustawiliśmy tak, by bez problemu można było w centrum skorzystać z BRA, nawet bez opłat, w granicach tych 20 minut - zapewnia Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg Miejskich i Komunikcji Publicznej. - To czas, przez który można przejechać całkiem spory odcinek, na przykład by spotkać się z przyjaciółmi w centrum lub dojechać na przystanek autobusu czy tramwaju.

Wypożyczamy i zwracamy

Chcąc wypożyczyć rower musimy najpierw uruchomić terminal przy pomocy naszych danych identyfikacyjnych, a więc loginu oraz numeru PIN. Następnie wpisać należy numer zamka roweru, który zamierzamy pożyczyć - a więc od 1 do 15. Na wyświetlaczu pojawi się wówczas kod do linki zabezpieczającej. Tę można użyć, jeżeli zamierzamy zatrzymać się i pozostawić rower poza stacją dokującą. Kod trzeba zapamiętać. Jeżeli go zapomnimy, należy zadzwonić na infolinię BRA. Od wyświetlenia kodu mamy 20 sekund na podejście do roweru i zwolnienie blokady. Robimy to naciskając przycisk na elektrozamku. Można ruszać!
Odstawiając rower do stacji mamy łatwiejsze zadanie. Musimy tylko trzpień znajdujący się pod bagażnikiem roweru włożyć w otwór w zamku. Zanim odejdziemy - powinniśmy upewnić się, czy pojazd został zaparkowany prawidłowo: wystarczy próba wyciągnięcia go z zamka. Jeżeli ten trzyma, pojazd zaparkowany został bezpiecznie.

Co zrobić, jeżeli stacja będzie pełna? - Skorzystać z linki zapinającej, w którą wyposażony jest każdy rower. Następnie musimy zwrócić rower za pomocą aplikacji mobilnej lub bezpośrednio kontaktując się z infolinią BRA. Aplikację będzie można pobrać ze strony internetowej systemu.

Posiadacz konta będzie mógł pobrać dwa pojazdy, jednakże każdy z nich będzie musiał być pożyczany osobno.

Niepełnoletni mogą rejestrować się w systemie za zgodą rodziców. Formularz znajduje się na stronie BRA.

Stacje jak klocki

Już dziś wielu Czytelników „Expressu” spoza centrum pyta, kiedy spodziewać się można rozszerzenia systemu BRA na bardziej odległe dzielnice.
- System pomyślany jest jak klocki lego - możemy go rozbudowywać według potrzeb - wyjaśnia Krzysztof Kosiedowski. - Jeżeli rower przyjmie się wśród bydgoszczan, a mamy taką nadzieję, to nic nie stoi na przeszkodzie, by budować kolejne stacje. Nie tylko w Fordonie czy na Osowej Górze - zainteresowanie przystąpieniem do systemu BRA wyrażały też władze ościennych gmin, na przykład Osielska czy Białych Błot.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!