Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nikogo nie nęci kontrakt na leczenie alkoholików w Bydgoszczy

Grażyna Ostropolska
- NFZ widzi potrzebę powstania oddziału detoksykacyjnego w Bydgoszczy i jeśli ktoś taki stworzy, będzie się mógł starać o refundację - mówi Barbara Nawrocka, rzecznik Kujawsko-Pomorskiego NFZ.

Rzeczniczka NFZ nie czyni tajemnicy z tego, że dobowy koszt pobytu pacjenta na takim oddziale w Świeciu, wynegocjowany ze szpitalem wynosi 190 zł, a refundacja łóżka w Radziejowie jest o 19 zł niższa. Na obu oddziałach detoksykacyjnych jest zaledwie 41 miejsc. Niewiele, jak na nasz region.

PRZECZYTAJ:Czy UMK zrezygnuje ze sprzedaży budynku przy Kurpińskiego i stworzy oddział detoksykacji?

- Nowe kontrakty będziemy zawierać pod koniec I kwartału 2016 r - informuje rzeczniczka NFZ

O detoksie z wojewodą

Prof. Aleksander Araszkiewicz, szef Katedry i Kliniki Psychiatrii CM UMK, żył nadzieją, że oddział detoksykacji powstanie przy bydgoskim szpitalu MSW, bo taka propozycja padła w grudniu na spotkaniu z wojewodą Ewą Mes oraz szefową NFZ.

- Nie ma takiej możliwości, bo nie mamy na to miejsca i nie stać nas na ponoszenie nakładów na zmiany w profilu działania - mówi dyrektor szpitala MSW Marek Lewandowski i pyta: - Miał przecież powstać taki oddział w nowym pawilonie szpitala „Jurasza”, przeznaczonym dla kliniki psychiatrii. Co się stało, że z tego zrezygnowano?

Profesor Araszkiewicz nie kryje, że zmiany w przeznaczeniu budynku, który powinien być oddany jeszcze w tym roku, pokrzyżowały jego plany. - Poprzedni dyrektor szpitala, Jarosław Kozera, zdecydował, że nie odda nam go w całości, tylko znaczną część pomieszczeń, zaprojektowanych na potrzeby psychiatrii przeznaczy na kliniki: dermatologii, geriatrii i na opiekę paliatywną - mówi.

Profesor liczy jeszcze na to, że obok nowego obiektu powstanie niewielki pawilon, a w nim oddział detoksykacyjny z 30 łóżkami, ale...

Decyzja należy do marszałka

- To w dużej mierze zależy od władz UMK i marszałka województwa, bo jeśli fundują nowe pomieszczenia psychiatryczne dla szpitala zespolonego w Toruniu, to i dla nas mogliby coś zrobić - zauważa profesor.

O przenosinach Kliniki Psychiatrii do nowego obiektu mówi tak: - Poprawią się tylko warunki i nic więcej, bo w starym budynku przy ul. Kurpińskiego mieliśmy 75 łóżek, w tym 26 ogólnopsychiatrycznych, a tam będzie ich 117, w tym 20 na nowym oddziale dziecięco-młodzieżowym.

Miał nadzieję, że władze UMK podejmą decyzję o remoncie starego budynku i przeznaczą go na dodatkowe łóżka ogólnopsychiatryczne, ale ten majątek przeznaczono na sprzedaż. Dwa lata temu UMK sprzedał też sąsiednią nieruchomość po Klinice Dermatologii.

Jej nabywca przygotowuje się do otwarcia tam domu seniora i wyraża spore zainteresowanie zakupem budynku po Klinice Psychiatrii.
- A może jest szansa, by w tym miejscu powstał oddział detoksykacji? - podrzucamy Marcinowi Czyżniewskiemu, rzecznikowi UMK z prośbą by podsunął tę propozycję rektorowi.

Do tematu wrócimy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera