Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Przeszło dwa tysiące bydgoskich uczniów zaczyna wielkie testowanie

Ewa Czarnowska-Woźniak
Ewa Czarnowska-Woźniak
Egzamin gimnazjalny w Gimnazjum nr 25
Egzamin gimnazjalny w Gimnazjum nr 25 Jarosław Pruss
Dla uczniów trzecich klas gimnazjalnych, ich rodziców i nauczycieli to trzy dni stresu, dla pozostałych gimnazjalistów - czas laby.

Dzisiaj o godz. 9 ponad 360 tys. kończących gimnazjum uczniów z całej Polski (w tym ponad 2 tys. z Bydgoszczy) rozpoczyna trzydniowe egzaminy. Pierwszego dnia sprawdzana jest ich wiedza humanistyczna, drugiego - matematyczno-przyrodnicza, trzeciego - z języków obcych. Każdego dnia uczniowie otrzymają do rozwiązania dwa bloki zadań. Pomiędzy nimi zaplanowana jest przerwa. Dziś uczniowie jako pierwszy dostaną blok zadań z historii i wiedzy o społeczeństwie. Na ich rozwiązanie mają 60 minut. Drugi blok będzie zawierał zadania z języka polskiego (90 min).

Jutro zaczną od nauk przyrodniczych - biologii, chemii, fizyki i geografii (60 min). W drugim bloku będą zadania z matematyki (90 min). W czwartek egzamin z języka obcego przeprowadzany zostanie na dwóch poziomach (oba po 60 minut). Najpierw będzie test na poziomie podstawowym, po przerwie na rozszerzonym, który będzie zdawać tylko część uczniów - ci, którzy w gimnazjum kontynuują naukę wybranego języka obcego, rozpoczętą w szkole podstawowej oraz ci, którzy chcą sprawdzić swoje umiejętności na wyższym poziomie.

Zadania z historii i wos, przedmiotów przyrodniczych i podstawy języka obcego mają formę zamkniętą. W arkuszu egzaminacyjnym z języka polskiego, matematyki i języka obcego na poziomie rozszerzonym, oprócz zadań zamkniętych, znajdują się również zadania otwarte.

Napisanie egzaminu gimnazjalnego jest obowiązkowe, nie można go jednak nie zdać, nawet jeśli wypadnie się bardzo słabo. Pozytywne oceny na świadectwie oraz przystąpienie do egzaminu gwarantują ukończenie szkoły. Na wyniku zależy jednak tym uczniom, którzy chcą dostać się do renomowanych szkół średnich, gdzie o przyjęciu decyduje, m.in., liczba punktów z egzaminu. Tegoroczni gimnazjaliści są pierwszym rocznikiem, który realizuje tzw. nową podstawę programową, w związku z czym ich egzaminom towarzyszą wyjątkowe emocje. Zaświadczenie, na którym będą szczegółowe wyniki, każdy uczeń otrzyma w dniu zakończenia roku szkolnego.

W czasie sprawdzianów, uczniowie młodszych klas mają zwyczajowo wolne (w gestii dyrektorów szkół).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!