Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nowoczesna platforma transportowa w Łęgnowie mogłaby dać zatrudnienie wielu ludziom. Czy powstanie?

Sławomir Bobbe
Jedna z bramek, która nie wejdzie do systemu odcinkowego pomiaru prędkości, stoi na ulicy Armii Krajowej przed Osielskiem
Jedna z bramek, która nie wejdzie do systemu odcinkowego pomiaru prędkości, stoi na ulicy Armii Krajowej przed Osielskiem Archiwum
W planach zagospodarowania przestrzennego kraju mówi się o 3 lub 6 tzw. platformach transportowych. Bydgoszcz może zostać jedną z nich.

- Bydgoska platforma multimodalna mogłaby być bazą dla północnej Polski, w której łączyć się będzie transport kolejowy, lotniczy (cargo), drogowy i wodny - uważa radny Roman Jasiakiewicz. - Tereny byłego Zachemu są idealnym miejscem na postawienie wielu hal magazynowych, gdzie można towar załadować i rozładować.

Taka platforma to potężny bodziec dla wzrostu lokalnej gospodarki.

- Gdy w Amsterdamie powstała podobna platforma, w bardzo krótkim czasie zaowocowało to wzrostem zatrudnienia o 28 tysięcy - twierdzi radny.

Wkrótce do Bydgoszczy przyjechać mają radni wojewódzcy, by dowiedzieć się, co trzeba zrobić, by taka inwestycja mogła powstać nad Brdą.

- Inwestycja polegająca na zlokalizowaniu w Bydgoszczy ważnego portu multimodalnego nad Wisłą jest w kręgu naszych zainteresowań. W studium uwarunkowań i zagospodarowania przestrzennego miasta zarezerwowany został teren pod to przedsięwzięcie (Łęgnowo Wieś). Kluczowe jest obecnie przygotowanie wstępnej dokumentacji, która oceni zasadność inwestycji, co jest podstawą przy ubieganiu się o fundusze unijne - zapowiada Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta.

- W styczniu wspólnie z Samorządem Województwa przystąpiliśmy do konsorcjum projektowego o nazwie EMMA. Przedsięwzięcie ma na celu promocję śródlądowych dróg wodnych jako środka transportu towarowego, przygotowanie analiz niezbędnych do budowy nowej infrastruktury portów multimodalnych oraz podejmowanie działań, łamiących bariery administracyjne, blokujące rozwój transportu rzecznego. Miasto Bydgoszcz, w ramach swojej części, we współpracy z samorządem województwa zamierza opracować analizę dotyczącą budowy platformy multimodalnej na Wiśle - wyjaśnia rzecznik.

Dopiero ta analiza ma odpowiedzieć na pytanie - czy budowa portu jest zasadna. Dokument określi, m.in., jakie jednostki będą w stanie dopłynąć do portu na wysokości Bydgoszczy i wskaże konieczne inwestycje do utrzymania toru wodnego. - Wiemy, że inne samorządy są zainteresowane tą inwestycją. Jednak kluczowe jest przygotowanie przywołanej analizy, która wskaże również optymalną lokalizację platformy - mówi rzecznik prezydenta.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera