Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Z nagrań monitoringu można odczytać numery rejestracyjne pojazdów i sprawdzić ich prędkość

Małgorzata Pieczyńska
Małgorzata Pieczyńska
Prawie przy wszystkich większych światłach znajdują się kamery
Prawie przy wszystkich większych światłach znajdują się kamery Dariusz Bloch
Na bydgoskich skrzyżowaniach zamontowane jest wiele kamer. Jedne mierzą natężenie ruchu, inne służą poprawie bezpieczeństwa.

Wielu kierowców na widok kamer zdejmuje nogę z gazu, ale także piesi na przejściach czują przed nimi respekt. Od kwietnia, kiedy w mieście ruszył system ITS, w jego ramach monitoringiem objętych zostało 39 skrzyżowań w Bydgoszczy.
[break]

- W ramach ITS działa 40 kamer obrotowych. Zamontowane są na słupach i rejestrują obraz nie tylko ze skrzyżowań, ale też z całego otoczenia - mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej w Bydgoszczy. - Ponadto na specjalnych wysięgnikach nad jezdnią działa 56 kamer stacjonarnych. To te w srebrnej obudowie. Służą do rejestracji cech pojazdów i pomiaru odcinkowego prędkości. Pozwalają określić, ile samochodów na stałe pokonuje daną trasę, a ile sporadycznie. Dzięki nim oraz specjalnym detektorom zamontowanym w jezdniach możemy zmierzyć natężenie ruchu w czasie rzeczywistym. Dane spływają do Centrum Zarządzania Ruchem i Transportem, które mieści się przy ul. Toruńskiej. System przetwarza obraz na dane cyfrowe. Na tej podstawie możemy na tablicach ITS poinformować kierowców, czy czas przejazdu na danym odcinku się wydłużył czy nie. Kamery pomagają też w sytuacjach kryzysowych, np. gdy dochodzi do wypadku. Z nagrań można odczytać, kto kierował pojazdem oraz numery rejestracyjne auta - twierdzi rzecznik drogowców.

W ramach miejskiego monitoringu w Bydgoszczy działa 159 kamer. Na skrzyżowaniach na słupach zamontowane są kamery obrotowe. Są zlokalizowane, między innymi, na rondach Grunwaldzkim, Bernardyńskim, Jagiellonów, placu Poznańskim oraz skrzyżowaniach: Szubińska - Broniewskiego, Sułkowskiego - Chodkiewicza, Gdańska - Kamienna czy Focha - Gdańska na wysokości Savoyu. - Te kamery mają szersze przeznaczenie, bo rejestrują nie tylko to, co dzieje się na skrzyżowaniach, ale też obserwują wokół przestrzeń publiczną. Studia monitoringu mieszczą się w Komendzie Miejskiej Policji oraz w Komisariacie Śródmieście - mówi Adam Ferek, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Obsługą kamer zajmują się strażnicy miejscy. Podgląd jest przez całą dobę - dodaje dyrektor Ferek.

A do czego służą małe urządzenia, które zainstalowane są przy światłach na przejściach dla pieszych? - To kamery wideodetekcji. Nie rejestrują tego, czy ktoś przebiega przez pasy na czerwonym świetle. Służą do sterowania sygnalizacją świetlną, ale do przechodniów apeluję, by stosowali się do przepisów, bo inna z kamer może zarejestrować łamanie przepisów - wyjaśnia Krzysztof Kosiedowski.
Nagrania z monitoringu wykorzystuje też w pracy policja. - To narzędzie, które pozwala nam ustalić przebieg zdarzeń, np. wypadków czy wybryków chuligańskich - twierdzi nadkom. Maciej Daszkiewicz z Zespołu Prasowego KWP w Bydgoszczy.
- Kamery umożliwiają nam też podjęcie szybkiej interwencji i skierowanie patrolu w dane miejsce - dodaje.

Tymczasem Główny Inspektorat Transportu Drogowego do końca czerwca br. na polskich drogach zamierza stworzyć sieć 20 urządzeń rejestrujących wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Takie urządzenia monitorują już skrzyżowania także w naszym województwie, np. w Nakle nad Notecią czy Kowalu. Instalacje składają się z kamer, które obserwują wjazdy na skrzyżowanie, oraz kamer, które rozpoznają typ pojazdów i ich numery rejestracyjne. Rejestratory wysyłają do Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym CANARD zarejestrowane wykroczenia, ale urządzenia są na razie testowane i konfigurowane.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!