Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Podczas remontu biura w centrum Bydgoszczy dokonano niezwykłego odkrycia

Jarosław Jakubowski
Bydgoscy adwokaci Daniel Lakner (w krawacie) i Łukasz Kaczanowski oraz ich znalezisko. Dokumenty „Solidarności” trafią do archiwum
Bydgoscy adwokaci Daniel Lakner (w krawacie) i Łukasz Kaczanowski oraz ich znalezisko. Dokumenty „Solidarności” trafią do archiwum Jarosław Jakubowski
W kamienicy przy ul. Gdańskiej 10 znaleziono unikatowe dokumenty bydgoskiej „Solidarności” z lat 1980-1981. Archiwalia chce przejąć Instytut Pamięci Narodowej.

Na pierwszym piętrze mieściło się do niedawna biuro Solidarności 80. Wcześniej miały tam siedziby inne organizacje polityczne, między innymi na początku lat 90. Porozumienie Centrum.
[break]

Ostatnio pomieszczenie przeszło we władanie dwóch bydgoskich adwokatów - Daniela Laknera i Łukasza Kaczanowskiego, którzy przystąpili do urządzania tam swojej kancelarii. Zaczęli od oględzin dość poważnie zniszczonego biura. Ich uwagę przykuły zajmujące całą ścianę szafy, które częściowo były zabite deskami.

- Jakież było nasze zdziwienie, kiedy po usunięciu desek okazało się, że szafy zawierają dokumenty „Solidarności” sprzed 35 lat. Zdziwiło nas, że tego rodzaju pamiątki spoczywają w kurzu i zapomnieniu. Uważamy, że nie można tego tak zostawić - mówi mec. Daniel Lakner.

Reporter „Expressu” wczoraj obejrzał znalezisko. Na szczególnie cenne - z punktu widzenia historycznego - wyglądają dwa grube segregatory, zawierające dokumenty z lat 1980-1981.

Zacytujmy kilka z nich. „Czersk, 27.10.1980 r. Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” przy O/Wojew. BGŻ w Bydgoszczy”. Dalej następuje lista osób, które wyraziły chęć przystąpienia do związku. Podobny dokument pochodzi z Mogilna, gdzie do „Solidarności” postanowili zapisać się pracownicy tamtejszego Banku Spółdzielczego.

Znajdujemy także „Postulaty rolników” z pieczęcią Komitetu Założycielskiego NSZZ „Solidarność” w Bydgoszczy. Wśród nich, odnośnie ustawy o rentach i emeryturach dla rolników, m.in. obniżenie wieku emerytalnego do 60 roku życia.

Prawdziwą gratką dla historyka jest „List otwarty do radnych Wojewódzkiej Rady Narodowej w Bydgoszczy”, wystosowany przez Międzyzakładowy Komitet Założycielski NSZZ „Solidarność” w Bydgoszczy. Dokument powstał niedługo po 19 marca 1981 roku, kiedy to podczas sesji WRN dotkliwie pobito grupę działaczy „Solidarności”, w tym Jana Rulewskiego. W liście „Solidarność” wyjaśnia, dlaczego odrzuca zaproszenie na kolejną sesję 26 marca i domaga się od radnych potępienia „decydentów i prominentów władzy”.

Możemy przeczytać także wewnątrzzwiązkowy dokument o akcji protestacyjnej w regionie Mazowsze oraz wydania „Serwisu Informacyjnego” bydgoskiej „Solidarności” z sierpnia 1981 roku.

Z początku lat 90. pochodzą plakaty z Lechem Wałęsą, kandydatem na prezydenta RP.

Zainteresowaliśmy sprawą delegaturę IPN w Bydgoszczy, który chce przejąć archiwum. - Jeśli trzeba, poddamy dokumenty konserwacji, opracujemy i będziemy udostępniać zainteresowanym - mówi Marcin Pietruszewski, kierownik Sekcji Gromadzenia, Opracowywania i Obsługi Magazynów IPN w Bydgoszczy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty