Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kąpieliska na Wyspie Młyńskiej na razie nie będzie - ratusz czeka na decyzję urzędu żeglugi

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Kurtyna na Starym Rynku
Kurtyna na Starym Rynku Tomasz Czachorowski
Picie dużej ilości płynów, ochrona przed słońcem i unikanie dużych skoków temperatur - to podstawowe rady na upały.

Z prognozy pogody, opracowanej na najbliższe dni, wynika, że przed nami kilka prawdziwie letnich, upalnych dni. Po to, by bydgoszczanie mogli sobie lepiej radzić z wysokimi temperaturami, pracownicy Miejskich Wodociągów i Kanalizacji zamontowali na Starym Rynku wodną kurtynę. Woda tryskać z niej będzie każdego dnia w godzinach od 9 do 19.
[break]

Pijmy do oporu

Oprócz kurtyny, MWiK ustawił na ulicy Mostowej cysternę z wodą pitną i uruchomił wodną pergolę na placu Teatralnym.
- Mamy jeszcze dwa źródełka wody pitnej, z których dwa są na ulicy Długiej i po jednym na placu Wolności, Wyspie Młyńskiej i na Starym Rynku - wylicza Marek Jankowiak, rzecznik Miejskich Wodociągów i Kanalizacji.
Pozostałe źródełka znajdują się m.in. w niektórych szkołach, Urzędzie Miasta, Urzędzie Wojewódzkim.

- Ponadto dostępne jest pięć dystrybutorów z wodą - informuje Bartłomiej Michałek, rzecznik wojewody kujawsko-pomorskiego. - Znajdują się one w tych wydziałach, w których przebywa najwięcej osób, na przykład w paszportowym oraz obywatelskim i cudzoziemców.
Wiele mówi się o staraniach, by na Wyspie Młyńskiej powstało miejskie kąpielisko.
- Mamy już wstępną pozytywną opinię Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej - wyjaśnia Marta Stachowiak, doradca prezydenta Bydgoszczy. - Nadal czekamy na warunki ustalone przez Urząd Żeglugi Śródlądowej. Określą one, co trzeba zrobić, by użytkownicy kąpieliska byli bezpieczni. Na tej podstawie będzie można dopiero zaprojektować bydgoskie kąpielisko nad Brdą.

W czasie całego lata, nie tylko nadchodzącego weekendu, warto zadbać o siebie i skorzystać z podstawowych rad, związanych z przebywaniem na świeżym powietrzu. Amatorzy orzeźwiających kąpieli powinni pamiętać o tym, by nie zanurzać się nagle w wodzie, np. skacząc do niej z pomostu.

- Trzeba pić dużo płynów - radzi dr Beata Pulkowska, ze Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Jana Biziela. - Minimum od 1,5 do 2 litrów płynów dziennie.

Chrońmy głowę

Najlepiej jest mieć ze sobą wodę i popijać ją małymi łyczkami. Osoby starsze powinny uważać, by zbyt długo nie przebywać w nasłonecznionym miejscu. Najlepiej, by nosiły czapkę lub kapelusz i wychodziły z domu albo wcześnie rano albo w godzinach wieczornych.
Osoby, które mają kłopoty z ciśnieniem krwi (zwłaszcza gdy jest zbyt niskie) powinny zweryfikować ilość przyjmowanych leków. Dlatego też...
- Przyda się konsultacja z lekarzem prowadzącym, choćby telefoniczna - uważa dr Beata Pulkowska. - Wysokie temperatury mogą powodować omdlenia.
Jak nas zapewniła dr Beata Pulkowska w szpitalu im. Biziela, jeszcze nie notuje się przypadków chorób, które powodują upały. Ale zwiększyła się liczba pacjentów, którzy zgłaszają się do szpitala po ukąszeniu owadów np. kleszczy i meszek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!