Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W podróż do odległych galaktyk z Piotrem Majewskim [ZDJĘCIA]

red
Robert Szalow
Wraz z Piotrem Majewskim, pochodzącym z Inowrocławia dziennikarzem Polskiego Radia PiK, miłośnikiem i popularyzatorem astronomii, członkiem Rady Programowej projektu Astrobaza Kopernik, współtwórcą programu „Radio Planet i Komet” oraz audycji „Planetarium” mieszkańcy miasta i okolic oraz kuracjusze odkrywali planety krążące w naszym Układzie Słonecznym oraz te w bardziej odległych przestrzeniach Kosmosu, weryfikując czy może istnieć na nich życie.

Wydarzenie, które odbyło się 22 lipca 2015 r. w sali multimedialnej Sanatorium Uzdrowiskowego „Przy Tężni” zgromadziło sympatyków dziedziny nauki, jaką jest astronomia.

Piotr Majewski obecnie promuje ambitny, unikatowy w skali kraju i Europy projekt naukowy zatytułowany „Odkrywamy planety”, realizowany w kujawsko-pomorskich astrobazach, w regionie o żywych kopernikańskich tradycjach, w sercu polskiej astronomii.

Zobacz galerię: W podróż do odległych galaktyk z Piotrem Majewskim
To tu znajduje się największy radioteleskop w Europie Środkowo-Wschodniej, największe obserwatorium astronomiczne, dwa planetaria i czternaście astrobaz (w tym inowrocławska). W ramach realizowanego projektu, którego cele i uzyskane dotychczas efekty przybliżył inowrocławskiej publiczności, przewidziana jest międzynarodowa współpraca z Planetarium Adlera w Chicago.

Swój wykład połączony z projekcją multimedialną rozpoczął od tematu zmian aktywności Słońca. „Właśnie teraz przeżywamy maksimum słonecznej aktywności. Słońce to jest gwiazda, która co jedenaście lat zaplamia się w sposób szczególny i również magnetycznie jest szalenie aktywne” – mówił prelegent. Wyjaśnił audytorium czym jest astrometria i fotometria gwiazd.

Wspomniał o obserwacji widowiskowych zjawisk na stacjach bolidowych oraz poruszył temat zakrycia planet i gwiazd przez tarczę Księżyca. Opowiadał również o zachowaniu się wybranych gwiazd, wokół których mogą krążyć planety. W poszukiwaniu życia we wszechświecie prelegent zabrał słuchaczy w podróż do odległych galaktyk.

Większą część prelekcji poświęcił dwóm planetom: Plutonowi i Marsowi. Pluton jest jednym z najdalszych obiektów Układu Słonecznego, naukową zagadką, która żyje geologicznie. Pustynny i zimny Mars krąży w habitable zone (angielska nazwa ekosfery, strefy nadającej się do życia).

Podobnie jak Ziemia Czerwona Planeta ma czapy polarne. Zasygnalizował, iż badania sond przekonują uczonych, że kiedyś była to planeta pokryta wodą. Nadmienił, że żywe zainteresowanie Marsem bierze się z popkulturowego fenomenu związanego z wyobrażeniami o istnieniu Marsjan. Mówił także o odkryciu przez polskiego astronoma prof.

Aleksandra Wolszczana wokół pulsara PSR B1257 + 12 pierwszych planet poza Układem Słonecznym. Wskazał, że poza tym Układem istnieje tysiąc dziewięćset planet. Po spotkaniu zgromadzona publiczność zadawała gościowi liczne pytania. Prelegent dzielił się szeroką wiedzą z zakresu astronomii.

Pytania dotyczyły m.in. czarnych dziur, otoczki gazowej wokół Marsa i Plutona, występowania wodoru, planet gazowych, źródeł metanu na Plutonie - gazu będącego pośrednim świadectwem występowania życia organicznego. Organizatorami wydarzenia byli Justyna Majewska i Dyrekcja Sanatorium „Przy Tężni”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!