Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Termin zakończenia remontu śluzy przy Marcinkowskiego mija 30 września. Czy jest realny?

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
Remont śluzy miejskiej to pasmo nieustających kłopotów. Czy uda się dotrzymać terminu 30 września?
Remont śluzy miejskiej to pasmo nieustających kłopotów. Czy uda się dotrzymać terminu 30 września?
Remont śluzy miejskiej znowu się przeciąga i nikt nie wie, kiedy się skończy. Ratusz jak na razie jest bezradny.

[break]
Prace na śluzie przy Marcinkowskiego zaczęły się w październiku ubiegłego roku. Prowadzi je Rejonowy Zarząd Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Już początki były pechowe. Po kilku tygodniach zapadła się część nowego nabrzeża Brdy, którą trzeba było jak najszybciej zabezpieczyć. Dopiero wtedy udało się zrzucić wodę i wstępnie skontrolować stan techniczny nigdy nieremontowanej śluzy.

„Z uwagi na wiele czynników zależnych od charakteru obiektu (zabytek) i wystąpienie nieprzewidzianych zjawisk (przecieki przez ścianę śluzy) ulega zmianie harmonogram robót, co spowoduje wydłużenie terminu zakończenia remontu. Dokładny termin uruchomienia śluzy nie jest jeszcze możliwy do określenia” - informował w marcu tego roku w specjalnym komunikacie Andrzej Ryński, zastępca dyrektora RZGW w Gdańsku.

- Kiedy zaczynał się remont, prezydent podkreślał, że nie jest możliwe, żeby na „Ster na Bydgoszcz” śluzy nie były otwarte, no ale widać, że niewiele taka obietnica dała - ocenia Rafał Piasecki, radny PiS i szef komisji gospodarki komunalnej. - Miasto, które promuje się jako leżące nad wodą, oferuje turystom tylko rejsy „Słonecznikiem”.

Obecnie terminem zakończenia remontu jest ostatni dzień września. Ale wykonano dopiero połowę prac i - jak wiemy nieoficjalnie - pojawiły się nowe kłopoty - betonowe płyty na dnie śluzy, są... luźne.

Sam Urząd Miasta jest bezradny, ale się do tego nie przyznaje. - Jesteśmy w stałym kontakcie z naszymi partnerami z RZGW i doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że wystąpiła konieczność wykonania wielu skomplikowanych prac dodatkowych, m.in. przy remoncie dna komory, a wcześniej zabezpieczeniu brzegów przed wrotami śluzy - mówi Marta Stachowiak, rzecznik prezydenta miasta. - Liczyliśmy na to, że śluza będzie czynna już wiosną, ale dzięki sprawnej organizacji „Steru na Bydgoszcz” remont nie wpłynął w znaczący sposób na to wydarzenie. RZGW realizuje na terenie miasta projekt o wartości 24 mln zł. Dzięki tym inwestycjom konsekwentnie udaje się rewitalizować Bydgoski Węzeł Wodny. Zadania RZGW kapitalnie uzupełniają nasze wcześniejsze działania.

Wiek bez napraw
Śluza miejska nr 2 przy Marcinkowskiego została oddana do użytku wraz
z Kanałem Bydgoskim w 1774 r. Kilka razy była przebudowywana. Obecna konstrukcja powstała w latach 1908-1912. Trwający remont jest najpoważniejszym od czasu jej zbudowania.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!