Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

W piątek i sobotę wernisaż za wernisażem

Justyna Tota
Justyna Tota
Lucjan Mianowski, Głowa 7, 1967, litografia trójbarwna pędzlem i prószem - to jedna z kilkuset prac ekspozycji, której otwarcie już jutro w MOB
Lucjan Mianowski, Głowa 7, 1967, litografia trójbarwna pędzlem i prószem - to jedna z kilkuset prac ekspozycji, której otwarcie już jutro w MOB
Halę Pomp opanuje wiele sztuki, Muzeum Okręgowe grafika, a miejską przestrzeń artyści zaproszeni przez bwa - dziś i jutro nie do przegapienia.

Już samo zorganizowanie tego wydarzenia pokazuje, że sztuka nie zna granic nie tylko dlatego, że posługuje się uniwersalnym językiem, ale i łączy ze sobą ludzi równie silne jak przyjaźń.
Oto Grupa Parter 02, czyli paczka przyjaciół: Agnieszka Elwertowska, Jakub Elwertowski, Filipina Polakowska (malarstwo), Tomasz Barczyk (grafika) oraz Marcin Szpak (fotografia) - wszyscy kiedyś z Bydgoszczy, teraz rozproszeni poza krajem. Mimo to artyści dziś wieczór (g. 18.30) znów się spotkają w swoim rodzinnym mieście, by wspólnie zadziałać. W zabytkowej Hali Pomp Muzeum Wodociągów na zbiorowej wystawie pokażą swe najnowsze prace, chcą też poruszyć temat emigracji, bliski im oraz milionom Polaków. Jak życie na obczyźnie wpływa na międzyludzkie relacje i twórczość artysty? Co więcej, artystyczne spotkanie w pewnym momencie wkroczy na wybieg, wernisaż uatrakcyjni bowiem (wbrew wszechobecnym trendom) pokaz mody niszowej „Monochrome” - Anya Kamarek, Hektor Kowalski z Londynu, któremu towarzyszyć będzie muzyka tworzona przez dzidżejów Scrowball, KTB & SWR. Warto dodać, że obrazy i fotografie Grupy Partner 02 nie będą tygodniami wisieć na wystawie. Kto nie zdąży na dziś na wernisaż do Hali Pomp, ten ma szansę to nadrobić tylko w sobotę.

Na planszach i matrycach
W sobotę także nie wolno przegapić dwóch wernisaży w Muzeum Okręgowym w Bydgoszczy, poświęconych(najogólniej mówiąc) wciąż mało znanej sztuce grafiki. Na ekspozycji pt. „Wielość w jedności. Litografia i techniki druku płaskiego w Polsce po 1900 roku” mamy niepowtarzalną okazję zobaczyć w jednym miejscu prestiżowe kolekcje graficzne, wypożyczone z muzeów i bibliotek z całego kraju, które uzupełnią bogaty zbiór bydgoskiego muzeum.

Stanisław Kuczborski, Taniec wokół chochoła w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego, 1904 plansza z Teki Melpomeny. Autolitografie, Kraków 1904 autolitografia
Stanisław Kuczborski, Taniec wokół chochoła w „Weselu” Stanisława Wyspiańskiego, 1904 plansza z Teki Melpomeny. Autolitografie, Kraków 1904
autolitografia trójbarwna pędzlem, kredką i prószem, wł. Muzeum Narodowe w Krakowie
Muzeum Narodowe w Krakowie

- Obok dzieł wielkich mistrzów specjalizujących się w litografii, jak Leon Wyczółkowski, Kazimierz Sichulski czy Józef Rapacki, zaprezentowane zostaną prace nie miej wybitnych artystów, ale jednak w swej twórczości tylko pośrednio sięgających po techniki graficzne. Nie pomijamy też twórców mniej znanych. Tym samym na wystawie przedstawiona zostanie owa wielość nie tylko w temacie, ale i w stylistyce oraz technice wykonania druku płaskiego na przestrzeni ponad stu lat - wyjaśnia Natalia Szczerbińska z Działu Edukacji i Promocji MOB.

Ekspozycji od jutra można się przyjrzeć w Galerii Sztuki Nowoczesnej, ale litografie mistrzów prezentowane będą osobno - w Domu Leona Wyczółkowskiego, który nazywany jest przecież ojcem nowoczesnej litografii polskiej. Warto dodać, że ekspozycja „Wielość w jedności. (...)” była w programie niedawnego Międzynarodowego Triennale Grafiki – Kraków 2015, podczas którego Wyczółkowski był patronem nagrody, ufundowanej przez MOB, w konkursowej Wystawie Głównej Triennale.
Ekspozycja prac polskiej grafiki artystycznej to jednak może być za mało, by lepiej poznać rozwój tej technik w sztuce.

- Do takiego wniosku doszła kurator wystawy Barbara Chojnacka, kierownik Dział Grafiki MOB, która wyszła z inicjatywą, by 22-23 października odbyła się specjalna sesja naukowa, podczas której będzie można wysłuchać ciekawych referatów - dodaje Natalia Szczerbińska.

Ewa Walawska
Ewa Walawska
Dorota Folga Januszewska

Uzupełnieniem ekspozycji o dziejach rodzimej litografii jest wystawa pt. „Grafika gra sztuki”, którą przygotował Wydział Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, jej otwarcie w Zbiorach Archeologicznych MOB również w sobotę. Na ścianach i w muzealnych gablotach zaprezentowanych zostanie blisko 150 obiektów. Zwiedzając jakąkolwiek wystawę przywykliśmy, że oglądamy efekt końcowy. Tym razem będzie inaczej - zamiast gotowych grafik zobaczymy matryce różnych technik graficznych - od najstarszego drzeworytu aż po instalacje multimedialne - na których artysta dopiero zaczyna realizować swe koncepcje. - Będzie też okazja praktykować artystyczny proces powstawania grafik podczas październikowych warsztatów w ramach Niedzieli w Muzeum, na które jak zwykle zaprosimy całe rodziny - zapowiada pani Natalia.

Język sztuki na ulicach
Podejrzeć działania artystów i to na ulicach naszego miasta można za sprawą przedsięwzięcia Europejska Stacja Akcji - Zostaw Swój Ślad. Galeria Miejska bwa zaprosiła do Bydgoszczy czterech artystów. Dwóch Albańczyków - Oert Miziri i Sadik Spahija, Turek - Mustafa Yüksel i Polka - Natalia Kozieł są w Bydgoszczy od tygodnia, by podjąć dialog z przestrzenią miasta, czego efektem są powstające teraz instalacje artystyczne.

Natalia Kozieł z uczniami bydgoskiego plastyka
Natalia Kozieł z uczniami bydgoskiego plastyka
Galeria Miejska bwa

- Dwie z prac staną w okolicy Galerii Miesjkiej bwa, kolejne dwie na Wyspie Młyńskiej. W zależności od materiału, z jakiego zostaną stworzone, pozostaną tam na chwilę bądź dłużej. Koniec akcji w sobotę - wyjaśnia Tomasz Zieliński z bwa.

Goszczącym u nas artystom towarzyszą uczniowie bydgoskiego plastyka, którzy oprowadzali artystów po mieści i pomagają im w tworzeniu instalacji. Młodzież bierze też udział w warsztatach, prowadzony przez gości.
Uliczną ekspozycją bwa rozpoczyna nowy sezon artystyczny, na pierwszy wernisaż w wyremontowanych salach Galerii Miejskiej zostaniemy zaproszeni w październiku.

Gdzie i kiedy na wernisaż?
25.09. (pt.) godz. 18.30 - Wiele sztuki. Reaktywacja grupy Parter 02 w zabytkowej Hali Pomp Muzeum Wodociągów (ul. Gdańska 242), wstęp wolny. Zwiedzanie w sobotę w godz. 13-17.

26.09. (sob.) godz. 13.00 - otwarcie ekspozycji „Wielość w jedności. Litografia i techniki druku płaskiego w Polsce po 1900 roku.” w Galerii Sztuki Nowoczesnej (ul. Mennica 8) oraz w Domu Leona Wyczółkowskiego (ul. Mennica 7), wstęp wolny. Wystawa (czynna do 6 grudnia br.) jest trzecią częścią cyklu wystaw graficznych o wspólnym tytuł „Wielość w jedności” , ramach którego MOB prezentowało: „Drzeworyt polski po 1900 roku” (2009) i „Techniki wklęsłodruku w Polsce po 1900 roku” (2012).

26.09. (sob.) godz. 13.00 - otwarcie wystawy „Grafika gra sztuki”, Zbiory Archeologiczne (ul. Mennica 2), wstęp wolny. Ekspozycja czynna do 6 grudnia br.

do 26.09. (sob.)- Europejska Stacja Akcji - Zostaw Swój Ślad, działania artystów z Albanii, Turcji i Polski w przestrzeni miasta. Artystyczne instalacje w okolicach Galerii bwa (ul. Gdańska 20) oraz na Wyspie Młyńskiej.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera