Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Pałuckie Centrum Zdrowia wstrzymuje prześwietlenia w pracowni RTG

Maria Warda
Hanna Stroińska, technik radiologii i Wojciech Hillemann, wicedyrektor do spraw medycznych, przy starej aparaturze
Hanna Stroińska, technik radiologii i Wojciech Hillemann, wicedyrektor do spraw medycznych, przy starej aparaturze Maria Warda
Od 3 listopada do 6 grudnia trwać będzie modernizacja ważnej pracowni szpitala. Usługi świadczyć będzie między innymi „Epoka”.

Odkąd prezesem Pałuckiego Centrum Zdrowia został Roman Pawłowski, który jest jednocześnie dyrektorem szpitala, lecznica poddawana jest nieustannej modernizacji. Trwają przygotowania do przeprowadzenia bardzo trudnego zadania, jakim jest przebudowa pomieszczeń znajdującej się na parterze pracowni RTG. Jest to konieczne, bo stare urządzenia służące do prześwietleń naszych organów wewnętrzny i połamanych kości będzie wymienione na nowoczesny sprzęt.

- Z tego powodu szpitalna pracownia RTG będzie nieczynna od 3 listopada do 6 grudnia - mówi Roman Pawłowski. - Stracimy na tym finansowo, bo na dobę prześwietlamy 60-70 pacjentów. Teraz te usługi będziemy musieli zlecić innym szpitalom między innymi w Bydgoszczy i Inowrocławiu. Trwają rozmowy z Piotrem Chodkiewiczem, właścicielem przychodni „Epoka” przy ulicy Aliantów, który wyposażył swą placówkę w aparaturę RTG, aby nam pomógł w diagnozowaniu naszych szpitalnych pacjentów. Oczywiście będziemy musieli mu płacić za badania.

Decyzja o zakupie nowego sprzętu została podjęta dlatego, że stary miał już 10 lat i był w stałym użyciu. Za decyzją o wymianie sprzętu idzie konieczność generalnego remontu pomieszczeń, łącznie z wymianą instalacji elektrycznej.

Nowy aparat analogowy RTG noszący nazwę Multix Fusion będzie znacznie różnił się od starego. Górna, ważąca 380 kilogramów, część będzie „pływała po suficie”. W tym celu musi być on odpowiednio wzmocniony, aby utrzymał urządzenie. To się opłaci, ponieważ aparat cechuje łatwość obsługi, dokładność obrazu co pozwoli na precyzyjne postawienie diagnozy i duża wydajność.

- Dzięki zaletom nowego aparatu lekarz w ciągu pół godziny będzie miał diagnozę - zapewnia dyrektor.

Szacowany koszt aparatu to około 773 tysięcy złotych. Tymczasem Pałuckie Centrum Zdrowia kończy realizację wartego 1 332 200 złotych projektu e-zdrowie, na który z funduszy Unii Europejskiej pozyskano 999 150 złotych, wkład własny szpitala to kwota 333 050 złotych. Zadanie rozpoczęto w 2009 roku. W jego ramach zmodernizowano infrastrukturę telefoniczną sieci komputerowej (195 tys. zł), wdrożono oprogramowanie RIS/PACS wraz z niezbędnym sprzętem, oraz CR (558 tys. zł), wdrożono w system szpitalny HIS (549 tys. zł.)

Dzięki tym posunięciom, lekarze i pielęgniarki unikną wypisywania stosów papierowej dokumentacji. Wszystko będzie w ofiarowanych między innymi przez Lafarge, starostwo i urząd wojewódzki komputerach. Historię choroby będzie można wysyłać mailem do szpitala, gdzie akurat przebywa pacjent.

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera