Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Rozmowa z Joanną Jarzewską, dyrektorką Miejskiej Biblioteki Publicznej w Koronowie

Marek Chełminiak
Marek Chełminiak
Staliśmy się nową przestrzenią kultury. Wiąże się to z potrzebami osób, które w bibliotekach XXI wieku, szukają czegoś więcej niż tylko możliwości wypożyczenia książki.

Czy w epoce laptopów, tabletów i smartfonów biblioteki są jeszcze potrzebne?
Na przykładzie naszej placówki, bez wahania mogę powiedzieć, że bardzo, choć jest to już zupełnie inne miejsce niż niegdyś. Wykupiliśmy dostęp do zasobów IBUK LIBRA, z ogromną liczbą cyfrowych publikacji. Nasz czytelnik otrzymuje kod, za pomocą którego loguje się i od razu może korzystać z pełnej gamy zdigitalizowanych pozycji. Jest to świetne rozwiązanie dla studentów, którzy w ten sposób korzystają z drogich pozycji. Mają możliwość zaznaczania tekstu i nanoszenia cyfrowych notatek. Czytelnik może przeglądać katalog on-line, rezerwować wybrane książki. Chcemy pójść o krok dalej i umożliwić zakładanie konta bibliotecznego bez wychodzenia z domu. Odbiór książek musi się odbyć osobiście.

To prawdziwa ewolucja.
Świat się zmienia. Chcemy za nim nadążać. Niedawno przeczytałam gdzieś, że biblioteki to najszybciej rozwijające się instytucje w Polsce.

Czy w tej sytuacji tradycyjne książki mają przyszłość?

Są coraz droższe. Dlatego coraz mniej osób decyduje się na ich kupno, zresztą przy takiej liczbie nowości wydawniczych, nie sposób kupić wszystkiego, co nas interesuje. W tej sytuacji przybywa nam czytelników, którzy wybierają bibliotekę, gdzie otrzymają pełną informację na temat ulubionych lektur, w przeciwieństwie do sklepów, gdzie woluminy są już tylko towarem. Przychodzi do nas coraz więcej rodziców i dziadków z pociechami , którzy uważają, że książka sprzyja wyciszeniu dzieci, a biblioteka jest doskonałym miejscem wspólnego spędzania czasu.

Jak wyglądają takie spotkania w bibliotece?
Wyciszenie, nie znaczy, że musi być cicho. Dzieci , które przychodzą w grupach, na początek są proszone o zrobienie dużego hałasu. To pomaga im rozładować emocje, by po chwili skupić się na konkretnych zajęciach. Co tydzień mogą też uczestniczyć w zajęciach teatralnego koła „PAPA-YA!”. W ten sposób staliśmy się swego rodzaju centrum kultury. Wiąże się to też z potrzebami osób, które w bibliotekach XXI wieku szukają czegoś więcej niż tylko możliwości wypożyczenia książki. Ostatnio dużo mówi się o tym, że biblioteki są taką przyjazną przestrzenią dla wszystkich. Ja dodałabym, że przyjazną, otwartą i wyjątkową.

Dorosłym także oferujecie podobne przedsięwzięcia?

Całą gamę - od udziału w Narodowym Czytaniu, po spotkanie z certyfikowanymi brafitterkami, czyli specjalistkami tajników odpowiedniego dopasowania biustonoszy. Było to połączenie profesjonalizmu z dużym poczuciem humoru. Są też spotkania autorskie. Gościliśmy Magdalenę Kordel, autorkę między innymi „Wina z Malwiną”, „Uroczyska”, „Wymarzonego domu” i „Wymarzonego czasu”. W ramach Dyskusyjnego Klubu Książki spotkaliśmy się w tym roku z Magdaleną Witkiewicz, pisarką z Gdańska, autorką między innymi „Szkoły żon”, „Milaczka”, „Pensjonatu marzeń”.

Jaka literatura cieszy się u was największą popularnością?

Dobra i różne gatunki, ale przede wszystkim największe wzięcie mają bestsellery i nowości. Od lat poszukiwane są thrillery, kryminały, romanse i polskie, współczesne powieści. Czytelnik przychodzi zwykle z zapytaniem o konkretną książkę. Jesteśmy chwaleni za to, że mamy wszystkie nowinki pojawiające się na rynku czytelniczym.

WARTO WIEDZIEĆ

Pieniądze na bieżące zakupy nowości wydawniczych zapewniają władze samorządowe. Ponadto, od wielu już lat, w drugiej połowie roku biblioteka otrzymuje na ten cel środki z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa. Jest to naprawdę duży zastrzyk pieniędzy na zakup nowych książek.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!