Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncert legendarnej grupy zgłębiającej muzykę świata

red
archiwum organizatora
Karpaty Magiczne to jeden z tych polskich zespołów, które większą popularność zdobyły poza granicami naszego kraju niż u nas. Wszystko dzięki silnej wizji własnej muzyki inspirowanej ludowymi dźwiękami usłyszanymi gdzieś w Azji centralnej i Karpatach, ale nie tylko. Muzyka formacji Anny Nacher i Marka Styczyńskiego to twórczość wyrosła z improwizacji i fascynacji egzotycznym instrumentarium.

Słowacka fujara pasterska, chińskie organki lu-sheng czy indyjskie cymbały santoor znakomicie współbrzmią z eksperymentalnie potraktowanym głosem i odnajdują nowy wymiar w kontekście współczesnych gatunków muzycznych takich jak ambient czy soundscape.

Muzycy Karpat Magicznych nie stronią od preparowanych instrumentów takich jak gitary czy elektroniki.

Muzycy prowadzą własne wydawnictwo muzyczne, World Flag Records, w ramach którego wydali blisko 40 tytułów dokumentujących interesujące kultury muzyczne świata, improwizowane sesje muzyczne, nagrania terenowe (m.in. projekt Noise to Silence, realizowany od 2011 roku w postaci instalacji dźwiękowej (Long Strings Installation).

Zespół ma na koncie 11 albumów wydanych pod szyldem Karpaty Magiczne oraz dwa wydawnictwa wydane przez Annę Nacher i Marka Styczyńskiego - inicjatorów Karpat Magicznych, które są zapisem dźwięków wydawanych przez mieszkańców Morza Północnego i Bałtyckiego - foki, delfiny, orki i morświny.

Anna Nacher i Marek Styczyński, sami aktywnie podróżujący w poszukiwaniu instrumentów muzycznych, mają za sobą wyprawy do Indii, Nepalu, na Bałkany, do Skandynawii czy na kontynent amerykański, udokumentowane książkami: "Ucho Jaka. Podróże muzyczne od Kathmandu do Santa Fe" (Bezdroża 2003), "Vaggi Varri. W tundrze Samów" (Wydawnictwo Alter, 2013).

Muzycy zagrali dwie trasy koncertowe w USA w 2001 (trasa złożona z blisko 20 koncertów, w tym w legendarnym klubie Knitting Factory w Nowym Jorku) oraz w 2006 r. (m.in. ponad 10 koncertów, w tym na prestiżowym festiwalu Terrastock i w słynnym nowojorskim klubie Tonic), regularnie grają w Europie, obecni na kompilacji wydanej przez brytyjski magazyn muzyczny The Wire. Mają za sobą koncerty na wielkich festiwalach (OFF Festival w Katowicach - 2014, Scena Eksperymentalna), w znanych klubach głównych miast Polski, niewielkich księgarniach (jak Tajne Komplety, Wrocław) oraz galeriach sztuki (CSW w Warszawie, Galeria EL, Elbląg; Galeria Zero, Berlin).

Bydgoski koncert zespołu odbędzie się w sobotę o godz. 20 na strychu biblioteki przy Starym Rynku 24.

Organizatorem imprezy jest bydgoska Fundacja "Nowa Sztuka Wet Music".

Wstęp na koncert jest darmowy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo