Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

[TEMAT TYGODNIA] Największa inwestycja w dziejach miasta stanęła w środku lasu

Wojciech Mąka
Wojciech Mąka
„Mózg” spalarni odpadów. Wszystko jest pod kontrolą - z komina wylatuje o połowę mniej związków niż wynika z polskich norm
„Mózg” spalarni odpadów. Wszystko jest pod kontrolą - z komina wylatuje o połowę mniej związków niż wynika z polskich norm Dariusz Bloch
Spalarnia kosztowała 520 milionów złotych, a jej budowa trwała zaledwie niecałych 800 dni. Czy dzięki spalaniu śmieci bydgoszczanom będzie się żyło lżej?

[break]
Wczoraj z wielką pompą otwarto bydgoską spalarnię odpadów - to praktyczne zakończenie budowy Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych w Bydgoszczy. Na miejscu był około 150 gości - prezydenci Bydgoszczy i Torunia, wicemarszałek województwa, wojewoda... W praktyce spalarnia, postawiona w Bydgoskim Parku Przemysłowo-Technologicznym, pośrodku lasu, działa już od kilku ładnych tygodni. Przeszła wszystkie próby, z komina leci siwy dym. - To nie dym, tylko para wodna - poprawia Piotr Kurek, szef marketingu miejskiej spółki ProNatura, która spalarnię, wartą 520 mln zł - przy dużym udziale środków unijnych - zbudowała.

To pierwszy taki obiekt w Polsce, buduje się ich jeszcze pięć. W pierwotnym założeniu miała przyjmować i spalać zmieszane odpady z Bydgoszczy, Torunia i okolicznych gmin wchodzących w skład tzw. „obszaru metropolitalnego”. Tymczasem wiadomo, że utylizacją w Bydgoszczy są już zainteresowane m.in. władze Gdyni.

Technologia termoutylizacji zastosowana w ZTPOK zakłada uzyskanie maksymalnie 13 MegaWattów mocy elektrycznej lub przy maksymalnej produkcji ciepła na poziomie 27,7 MW, wytwarzanie 9,2 MW prądu.

Jednak pokazali

Konrad Mikołajski, prezes spółki ProNatura, mówił wczoraj: - - 30 września 2013 roku wbijaliśmy łopaty na placu budowy. Minęło 787 dni i dzisiaj mamy ogromny sukces. Każdy może go zobaczyć i dotknąć. Instalacja jest najnowocześniejsza w Europie, bezpieczna dla ludzi i przyjazna dla środowiska. Spotkało nas wiele nieprawdziwych osądów. Pokazaliśmy jednak wszystkim nieprzekonanym, że budujemy bezpieczny i ekologiczny obiekt.

30 września 2013 roku wbijaliśmy łopaty na placu budowy. Minęło 787 dni i dzisiaj mamy ogromny sukces. - Konrad Mikołajski

Przypomnijmy, że te głosy „nieprzekonanych” dotyczyły m.in. możliwości technicznych zakładu w Bydgoszczy i technologii, która umożliwia palenie śmieci. Spalarnia w parku przemysłowym może maksymalnie przerabiać 180 tysięcy ton śmieci rocznie. To dużo - według jej przeciwników - za dużo. Wątpliwości budziła także rusztowa metoda utylizacji śmieci.

O trzydzieści drożej

Nie koniec na tym - chodzi o podwyżki opłat za odpady, które firmy wywozowe zabierają z miasta. Po przetargu na wywóz na najbliższe cztery lata okazało się, że ceny zaproponowane przez firmy poszły w góę o ok. 27 procent. Ma być to skutek obowiązkowej wymiany kubłów na śmieci na kolorowe, wyposażenia ich w elektroniczne czipy, które pozwolą kontrolować częstotliwość wywozu, oraz konieczności zainstalowania systemów śledzenia GPS w ciężarówkach zbierających odpady. W praktyce zwiększone koszty to podwyżki - 13 złotych od osoby na miesiąc za odpady segregowane i aż 39 złotych za zmieszane. W dodatku płacić więcej mają działkowcy - ryczałt na rok to 53 złote od działki.

Jak to podliczono? Ano 4.747.160 litrów zbieranych dotąd odpadów z bydgoskich Rodzinnych Ogrodów Działkowych podzielono przez 8610 działek i średnio 551 litrów odpadów. Ratusz uznał, że stroną do rozliczeń z nim będą zarządy ogródków działkowych. - To one mają decydować o tym, czy ktoś mieszka w czasie lata na działce czy mieszka cały czas - stwierdziła Anna Mackiewicz, zastępca prezydenta miasta. Stawki już zostały przyjęte - podwyżki są nieuchronne.

W kalkulacji nie ma

Przy okazji jednak, podczas ostatniego posiedzenia komisji gospodarki komunalnej bydgoskiej Rady Miasta, Wiesław Gęsikowski, przedstawiciel Związku Rewizyjnego Spółdzielni, mocno domagał się wyjaśnienia znaczącego skoku opłaty za zagospodarowanie odbieranych z miasta śmieci. Teoretycznie bowiem, spalarnia, bo to ona odpady ma zagospodarować, powinna przynieść obniżkę cen. Wówczas Konrad Mikołajski, prezes ProNatury, przyznał, że podczas początkowych kalkulacji kosztów spalarni wliczono w nie ok. 4 mln zł zwrotu z tzw. „certyfikatów zielonych”. To rodzaj zachęty ze strony Urzędu Regulacji Energetyki dla firm, które produkują prąd ze śmieci. Spalarnia 1 stycznia certyfikatów nie dostanie.

Uzyskanie certyfikatu możliwe będzie po niezbędnych badaniach i czasie około roku działania spalarni - Michał Sztybel

Podczas ostatniej sesji prezydent Rafał Bruski, przekonywał, że problem certyfikatu zniknie w ciągu najbliższego roku. - ProNatura najwyżej weźmie kredyt - mówił. - Proszę mi pokazać w kalkulacji podwyżki cen zwiększone koszty zagospodarowania śmieci. Nie ma takiego zapisu...

Nie wpływa na ceny

- Nieprawdą jest, że podwyżka cen odpadów segregowanych i niesegregowanych wynika z braku certyfikatu posiadanego przez Międzygminny Kompleks Unieszkodliwiania odpadów Komunalnych ProNatura - informuje Michał Sztybel, doradca prezydenta miasta w pismie skierowanym do „Expressu” po publikacji relacji z obrad komisji gospodarki komunalnej. - Uzyskanie certyfikatu możliwe będzie po niezbędnych badaniach i czasie około jednego roku działania spalarni, zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z dnia 2 czerwca 2010 roku w sprawie szczegółowych warunków technicznych kwalifikowania części energii odzyskanej z termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Jednak jest to proces w żaden sposób niewpływający na cenę odpadów.

Obowiązek cywilizacji

Pierwsza spalarnia odpadów powstała w 1875 roku. - W Europie funkcjonuje i świetnie sprawdza się ponad 400 podobnych zakładów termicznego przekształcania odpadów - podkreślał wczoraj Rafał Bruski. - W Szwajcarii 75 procent śmieci jest utylizowanych termicznie.

Prezes ProNatury dodaje: - W Szwecji instalacje działają nawet na obszarze Parków Narodowych.

Obecny wczoraj na zakończeniu budowy spalarni Michał Zaleski, prezydent Torunia, stwierdził: - To jest wypełnienie powinności cywilizacyjnych.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera