Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bo zabrakło szkolnych pielęgniarek

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Rehabilitacją małych dzieci w Centrum Medycznym „Ikar” zajmuje się, między innymi,  Ewa Adamowicz
Rehabilitacją małych dzieci w Centrum Medycznym „Ikar” zajmuje się, między innymi, Ewa Adamowicz Filip Kowalkowski
Na rehabilitację dorosłych i dzieci regionalny Narodowy Fundusz Zdrowia wyda w 2016 roku prawie 94 miliony złotych. Niestety, nie zabezpieczy to wszystkich potrzeb.

[break]
Na rehabilitację leczniczą dorosłych i dzieci Kujawsko-Pomorski Oddział Wojewódzki NFZ przeznaczył w tym roku ponad 93,2 mln zł. Na 2016 r. zaplanowano podobną kwotę.

- Negocjacje umów zostały już zakończone. Wszyscy świadczeniodawcy (169 umów) przyjęli nasze propozycje - twierdzi Barbara Nawrocka, rzeczniczka KPOW NFZ w Bydgoszczy.

Mimo przekazywania niemałych pieniędzy na rehabilitację, wielu pacjentów czeka kilka miesięcy na zaordynowane przez lekarza zabiegi. Specjaliści twierdzą, że ciągle zbyt długo trwa czekanie na rehabilitacja po przebytych udarach mózgu. Ponadto...

- Dzieci czekają średnio od 4 do 6 miesięcy - mówi dr Maciej Borowicz, dyrektor Centrum Medycznego „Ikar”. - Nawet jeśli na skierowaniu znajduje się dopisek „pilne”.

PRZECZYTAJ:Walka z epidemią

Zdaniem Maciej Borowicza, skuteczność terapii zależy od czasu wykrycia schorzenia i zgłoszenia do specjalisty.

- Niektóre diagnozy stawiane są zbyt późno. Tak jest, ponieważ nie wszystkie wady można stwierdzić zaraz po urodzeniu, kiedy dzieci zwykle czują się dobrze - wyjaśnia Maciej Borowicz. - Szczególnie trudne do wykrycia są schorzenia kregosłupa, ponieważ wymagają specjalistycznej diagnostyki, np. „kręg motyli”.

Kontrakty NFZ

Jak nas zapewnia bydgoski NFZ, z fizjoterapii ambulatoryjnej dzieci mogą korzystać we wszystkich poradniach, które mają zawartą umowę na wykonywanie tych świadczeń. W województwie jest 117 takich poradni. Oddzielne kontrakty zostały podpisane na prowadzenie 12 tzw. ośrodków dziennych, zajmujących się rehabilitacją dzieci z zaburzeniami wieku rozwojowego. Ponadto NFZ zawarł umowę z dwiema placówkami (NZOZ Rehabilitacja Dzieci Specjalnej Troski OPUS w Grudziądzu, Samodzielny Publiczny Zespół Przychodni Specjalistycznych we Włocławku) na prowadzenie rehabilitacji stacjonarnej.

- Dzieci są traktowane priorytetowo i czekają na świadczenia rehabilitacyjne znacznie krócej niż dorośli - oświadcza Barbara Nawrocka.

Powszechne wady

Lekarze już od kilku lat mówią wręcz o epidemii wad postawy u dzieci i młodzieży.

Oceniają, że wybuch tej epidemii spowodowało kilka różnych czynników, w tym do najważniejszych należą brak ruchu i stałej opieki medycznej w szkołach.

- Przed laty pielęgniarki szkolne wskazywały rodzicom wady postawy ich dzieci. Dziś nikt na to nie zwraca uwagi - mówi pani Anna, mama bliźniąt, które uczą się w klasie trzeciej szkoły podstawowej w Śródmieściu.

Jak dowiedzieliśmy się NFZ, w 2015 roku podpisano tylko 244 kontrakty z pielęgniarkami szkolnymi w województwie. W Bydgoszczy - 42.

- Wśród kompetencji pielęgniarki szkolnej są, między innymi, badania przesiewowe przygotowujące do bilansu, mierzenie, ważenie dzieci - wylicza Barbara Nawrocka.

Sobotnie diagnozy

Zdaniem Macieja Borowicza, wady postawy dotykają od 80 do 90 proc. uczniów klas pierwszych szkół podstawowych.

Dlatego Centrum Medyczne „Ikar” (Bydgoszcz, ul. Szubińska), które zajmuje się diagnostyką i rehabilitacją dzieci, w wybrane dni będzie udzielało porad. Pierwsze spotkanie zaplanowano na sobotę (19 bm.) w godzinach od 9 do 14. Wówczas mali pacjenci i ich opiekunowie będą mogli skorzystać z pomocy specjalistów. Po to, by uzyskać fachową poradę, trzeba się zarejestrować (nr tel. 52 511 97 91).

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!