Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Hodowle karpia bez unijnych dopłat

Hanna Walenczykowska
Hanna Walenczykowska
Tomasz Czachorowski
Tegoroczna susza zniszczyła nie tylko uprawy rolne. Zaszkodziła również hodowcom ryb. Zbyt wysoka temperatura powietrza, wysychająca woda - to spowodowało, że karpie przestały jeść.

Ryby z łowiska w Lisim Ogonie sprzedawane są w podbydgoskich miejscowościach (Szubinie, Białych Błotach) na targowiskach. Ponadto kupują tu chętnie mieszkańcy Osowej Góry.

W tym roku karpia (gatunek pochodzi z Azji, został udomowiony w Chinach w V w. p.n.e., w Europie znany od 350 roku p.n.e., w Polsce hodowany jest od XVII wieku, sprowadzony został prawdopodobnie od cystersów czeskich lub morawskich - przyp. aut) oraz innych ryb jest o wiele mniej.

PRZECZYTAJ:Uwaga! Pojawiają się chińskie karpie karmione hormonami

- Średnio w sezonie sprzedawaliśmy od 15 do 20 ton karpia - wyjaśnia Krzysztof Kliś, właściciel łowiska w Lisim Ogonie. - W tym roku mamy karpia mniej. W czasie suszy woda w stawach zbyt szybko wysychała, nie mieliśmy skąd jej dowozić. Temperatura powietrza tak wzrosła, że ryby przestały żerować.

Krzysztof Kliś podkreśla, że rolnicy otrzymują dopłaty za straty poniesione z powodu niesprzyjających uprawom warunków atmosferycznych, czyli w czasie suszy, powodzi, ostrych zim.

- My za straty spowodowane przez susze nie dostaniemy nic - oświadcza Krzysztof Kliś.

W tym roku straty w rybołówstwie śródlądowym spowodowane brakiem wody są ogromne. Prowadzący spółkę „Stawy Milickie”, która zawiaduje największym w Europie kompleksem prawie 300 stawów rybnych w okolicach Milicza i Żmigrodu, szacują, że straty wyniosą około 30-50 proc. Zamiast 1000 ton odłowione zostanie około 600 ton.

Teczka osobowa

Pierwsze komercyjne

- Łowisko Krzysztofa Klisia jest jednym z najstarszych w Polsce. Znajduje się w Lisim Ogonie.

Krzysztof Kliś prowadzi łowisko od ponad 20 lat. W stawach hodowlanych, oprócz karpia królewskiego, żyją również inne gatunki ryb, m.in.: amury, sumy, węgorze, pstrągi, jesiotry, szczupaki, sandacze, płocie i liny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!