Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najstarsze dokumenty klasztorne

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Dr. Marek Romaniuk
Dr. Marek Romaniuk Dariusz Bloch
Pytamy dr. Marka Romaniuka, kierownika oddziału I Przechowywania, Opracowania i Zabezpieczania Materiałów Archiwalnych Archiwum Państwowego w Bydgoszczy

Skąd się wziął pomysł na zorganizowanie otwartej w czwartek wystawy „Archiwalia klasztorne w zasobie Archiwum Bydgoskiego. W 1050. rocznicę chrztu Polski”?
Chcieliśmy skorzystać z okazji, jaką daje doniosły jubileusz, którym niewątpliwie jest rocznica wejścia Polski do grona równoprawnych państw europejskich i zaprezentować najstarsze archiwalia, znajdujące się w naszych zbiorach. Tak się składa, że są to przede wszystkim dokumenty klasztorne.
Jakie są najstarsze i najciekawsze eksponaty?
Mamy archiwalia datowane na XII wiek. Są to dwie bulle papieskie, potwierdzające nadanie, a tym samym własność majątkową klasztorów. Najstarszy dokument dotyczy klasztoru Benedyktynów w Mogilnie i jest datowany na 1179 rok. Druga w kolejności jest bulla papieża Celestyna III dla klasztoru Norbertanek w Strzelnie.

Pokazujemy też pewien falsyfikat, pochodzący z XIII stulecia, ale datowany na... 1109 rok, sporządzony na pergaminie, pochodzący z klasztoru Benedyktynów w Mogilnie. Rzekomo miał zakonnikom wystawić zaświadczenie o posiadaniu określonych praw i dóbr książę pomorski Mieszko. Prezentujemy również dokumenty sporządzone przez królów i książąt polskich, w tym z pieczęcią w metalowej puszce Jana III Sobieskiego i pieczęcią arcybiskupa gnieźnieńskiego Jakuba Świnki.
Kiedy i jak długo można oglądać wystawę?
Czynna będzie w dni powszednie w godz. 8-15 do końca czerwca. Większe grupy, np. szkolne, muszą się jednak umawiać wcześniej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!