Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ćwierć wieku emocji na scenie bydgoskich Konfrontacji Teatralnych

Justyna Tota
Justyna Tota
Spektakle XXV Konfrontacji Teatralnych można oglądać 18 marca od godz. 9, werdykt zostanie ogłoszony między 16.30  a  17.30, wstęp wolny
Spektakle XXV Konfrontacji Teatralnych można oglądać 18 marca od godz. 9, werdykt zostanie ogłoszony między 16.30 a 17.30, wstęp wolny Archiwum Pałacu Młodzieży
Zawsze były konkursem, są najstarsze w mieście i mają się dobrze, bo młodzież chce wyrażać się poprzez teatr. W piątek (18 marca) XXV Konfrontacje Teatralne. Przez niemal cały dzień na scenie Pałacu Młodzieży młodzi twórcy z Bydgoszczy i okolic będą prezentować się w 16 spektaklach, będą też wspomnienia na filmie i zdjęciach oraz jubileuszowy tort.

Występ na prawdziwej scenie, w świetle reflektorów, przed publicznością szczelnie wypełniającą widownię - to zawsze wielkie przeżycie nie tylko dla debiutantów.
- Przez dwadzieścia pięć lat Konfrontacji Teatralnych na scenie Pałacu Młodzieży w Bydgoszczy wystąpiło przeszło 460 grup teatralnych ze szkół podstawowych, gimnazjalnych i placówek wychowania pozaszkolnego. Swój talent, umiejętności i pasje zaprezentowało ponad 5540 młodych aktorów - wylicza Luiza Kubowicz-Dorosz, która odkąd rozpoczęła pracować w bydgoskim Pałacu Młodzieży, organizuje i koordynuje najstarszy w naszym mieście konkurs teatralny dla dzieci i młodzieży z Bydgoszczy i powiatu bydgoskiego, choć przez pierwsze lata uczestniczyły w nim także grupy z dawnego województwa konińskiego.

Prezentowane na scenie przedstawienia zawsze są przygotowywane pod czujnym okiem instruktorów i są efektem wielomiesięcznej pracy. Co ważne, spektakle to nie tylko adaptacje znanych bajek czy dzieł literatury, bardzo często są to autorskie sztuki.
- Po klasykę zwykle sięgają początkujące grupy teatralne, które zaczynają dopiero szlifować swój warsztat. Zespoły, które istnieją już kilka lat, siadają z nauczycielem i wspólnie piszą scenariusz. Zwłaszcza młodzież gimnazjalna na scenie chce opowiadać o sobie i swoim życiu, o sprawach, z którymi boryka się na co dzień. Tematyka tych spektakli jest bardzo różnorodna, nierzadko poruszane są poważne sprawy, jak problem niepełnosprawności czy narkomani. Młodzież poszukuje też różnych środków wyrazu, by na scenie jak najpełniej oddać emocje, które chcą przekazać publiczności - mówi nam Luiza Kubowicz-Dorosz.

Zaangażowanie młodzieży nie powinno dziwić, biorąc pod uwagę fakt, że teatr wciąga w swój świat i to od najmłodszych lat.
- Zgłosiła się do nas nauczycielka, ucząca w klasach I-III szkoły podstawowej, której uczniowie brali udział w ubiegłorocznych Konfrontacjach Teatralnych. Dzieci, mimo że od tego roku szkolnego uczęszczają do czwartej klasy, były chętne, aby w dalszym ciągu tworzyć grupę teatralną pod jej opieką - opowiada nam organizatorka Konfrontacji Teatralnych, która zna też historie potwierdzające, że teatr może być doskonałą terapią.
- Jedna z dziewczynek w szkole podstawowej była bardzo zamknięta w sobie. W gimnazjum zapisała się do grupy teatralnej, w której nie tylko odnalazła prawdziwe przyjaźnie, ale i siebie, bowiem zaczęła zupełnie inaczej funkcjonować w życiu, stała się otwartą, komunikatywną dziewczyną. To właśnie daje teatr - podkreśla Luiza Kubowicz-Dorosz i dodaje, że bardzo ważną rolę odgrywają także nauczyciele.

- To oni motywują młodzież do działania. Świetnym przykładem są Alina Gawrońska, nauczycielka z Gimnazjum nr 23, a także Grażyna Drzewiecka z Gimnazjum nr 20, które rokrocznie gościły na naszej scenie z ambitną i utalentowaną młodzieżą, umiejącą trafić do serc publiczności. Na uwagę zasługuje także Wioleta Górska–Nowik, rekordzistka w liczbie zgłoszonych i przedstawionych spektakli. Od 2007 roku uczestnicy jej grup teatralnych z MDK nr 2 i 4 zaprezentowali 31 spektakli, wielokrotnie nagradzanych.

Pomysłodawczyni bydgoskich Konfrontacji Teatralnych podkreśla, że zawsze miały one charakter konkursowy, podczas którego profesjonalne jury przyznaje nagrody dla najlepszych wykonawców.
Konkursowemu jury od lat przewodniczy zaprzyjaźniona z bydgoskim Pałacem Młodzieży aktorka Teresa Wądzińska, której w tym roku wydać werdykt pomogą aktor Mieczysław Franaszek oraz teatrolog, wicekurator oświaty Bogna Wojciechowska–Blachowska. Swoich rówieśników oceni także jury młodzieżowe. Najlepsi wykonawcy z każdej z kategorii wiekowych będą reprezentować nasze miasto i powiat w konkursie wojewódzkim w Świeciu.

Konfrontacje Teatralne odbywają się w Bydgoszczy po raz 25. - To świetna okazja, by podziękować wszystkim osobom zaangażowanym w tworzenie Konfrontacji Teatralnych. Wiele wzruszeń, ale i uśmiechów wywoła z pewnością film, który przygotowaliśmy z fragmentów spektakli, granych w ciągu 25 lat. Na holu zaś można oglądać wystawę zdjęć. W ten sposób chcemy pokazać, jak nasz konkurs się rozwijał - mówi pani Luiza, która zaprasza do oglądania konkursowych spektakli już od godz. 9.00, a pod koniec imprezy na jubileuszowy tort.

Czego można życzyć organizatorom oraz młodym aktorom, biorącym udział w bydgoskich Konfrontacjach Teatralnych?
- Życzę wszystkim, byśmy na pałacowej scenie nadal mogli oglądać talenty aktorskie i ciekawe interpretacje, które wzruszają i bawią - dodaje Luiza Kubowicz-Dorosz.

XXV Konfrontacje Teatralne - PROGRAM
9.00 - rozpoczęcie XXV Konfrontacji Teatralnych, powitanie uczestników i gości
Kategoria: szkoły podstawowe kl. I-III i placówki wychowania pozaszkolnego
1. KOLEJ NA KOLEJ – Teatr „Pacynka” z MDK nr 2, instruktor: Wioleta Górska-Nowik, scenariusz: Wioleta Górska-Nowik na podstawie polskiej literatury dla dzieci.
2. SEN - Teatr Ruchu „Atelier” z MDK nr 5, instruktor: Angelika Landowska, scenariusz: Angelika Landowska.
3. W DZIECIĘCYM POKOJU, W DZIECIĘCYM ŚNIE – kl. 1b ze Szkoły Podstawowej nr 66 im. Misji Pokojowych ONZ, instruktor: Agnieszka Kocot-Wierska, scenariusz: Agnieszka Kocot-Wierska oraz dzieci.
Kategoria: szkoły podstawowe kl. IV-VI i placówki wychowania pozaszkolnego
4.ZABAWA W ŚPIĄCĄ KRÓLEWNĘ – Zespół ze Szkoły Podstawowej nr 38 im. Zdobywców Wału Pomorskiego, instruktor: Magdalena Gust i Beata Wiarek, scenariusz: Zofia Wójcik.
5. OPOWIEŚĆ WIGILIJNA - Koło Recytatorsko-Teatralne z Zespołu Szkół nr 25 Mistrzostwa Sportowego, instruktor: Magdalena Siedlecka, scenariusz: wg Karola Dickensa.
6. ZA SZYBĄ - Zespół „Karramba” ze Szkoły Podstawowej w Brzozie, instruktor: Julia Bafia i Elżbieta Bloch, scenariusz: Julia Bafia.
7. CZY I TY SPOTKAŁEŚ BRZYDKIE KACZĄTKO - Klub Młodego Aktora z Zespołu Szkół im. Jana Pawła II w Łochowie, instruktor: Alicja Grubich-Łysakowska, scenariusz: Alicja Grubich-Łysakowska na podstawie baśni Hansa Christiana Andersena
8. ZBZIKOWANE BZDURY – Teatr „Naniby” z MDK nr 4, instruktor: Wioleta Górska-Nowik, scenariusz: Wioleta Górska-Nowik.
9. CZYJE? – Zespół „3 po 3” z Pałacu Młodzieży, instruktor: Janina Lasota, adaptacja scenariusza Liliany Bardijewskiej – Jacek Małachowski
Kategoria: gimnazja i placówki wychowania pozaszkolnego
10. TEATRZYK ZIELONA GĘŚ MA ZASZCZYT PRZEDSTAWIĆ… - Koło Teatralne „Próba” z Gimnazjum nr 6 Mistrzostwa Sportowego, instruktor: Jolanta Nadolna, scenariusz: Konstanty Ildefons Gałczyński.
11. OSTATNIA LEKCJA – Zespół teatralny z Gminnego Centrum Kultury w Białych Błotach, instruktor: Józefina Szałańska, scenariusz: Józefina Szałańska.
12. PIERWSZA LEPSZA – uczniowie klasy III teatralnej z Gimnazjum nr 9, instruktor: Ewa Kokoszczyńska i Elżbieta Biadun, scenariusz: Aleksander Fredro.
13. SZACH-MAT – Teatr „C.D.N.” z MDK nr 4, instruktor: Wioleta Górska-Nowik, scenariusz: Wioleta Górska-Nowik i Nadia Nowik.
14. CUDÓW NIE MA I NIE BĘDZIE – Zespół „Scena G-20” z Gimnazjum nr 20 im. Królowej Jadwigi, instruktor: Agnieszka Poliszak-Trzosek, scenariusz: Grażyna Drzewiecka i uczniowie.
15. KWIAT PAPROCI - Zespół „Bez Nazwy” z Gimnazjum im. Karola Wojtyły w Brzozie, instruktor: Anna Radtke, scenariusz: Anna Radtke.
16. OTO CZŁOWIEK – Teatr „Remus” z MDK nr 2, instruktor: Wioleta Górska-Nowik, scenariusz: Wioleta Górska-Nowik i Nadia Nowik.

Film – niespodzianka
„25 lat minęło…” – czyli teatralnych wspomnień czar
OGŁOSZENIE WERDYKTU, UROCZYSTE WRĘCZENIE NAGRÓD między godz. 16.30 a 17.30

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!