Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

500 plus na ostatniej prostej. Kto dostanie rządową pomoc?

Redakcja
W Urzędzie Miasta wszystko jest już gotowe na przyjmowanie wniosków w ramach programu 500 plus
W Urzędzie Miasta wszystko jest już gotowe na przyjmowanie wniosków w ramach programu 500 plus Tomasz Czachorowski
Bydgoscy urzędnicy są odpowiednio przeszkoleni i pomogą w wypełnianiu wniosków wszystkim zainteresowanym. Wszelkie informacje na temat, jak poprawnie wypełnić formularz, można także znaleźć na stronie internetowej ratusza.

Za dwa dni rozpocznie się przyjmowanie wniosków o wypłatę świadczenia w ramach rządowego programu „Rodzina 500 plus”. Bydgoski ratusz jest już przygotowany, zastrzeżenia jednak ciągle budzi funkcjonowanie systemu do obsługi programu Emp@tia.

Kto jest uprawniony?

Przypomnijmy zatem, że w ramach programu „Rodzina 500 plus” rodzice będą otrzymywać świadczenie wychowawcze w wysokości 500 złotych co miesiąc na drugie i kolejne dziecko niezależnie od dochodu. Uprawnione są również rodziny, w których dochód nie przekracza 800 zł netto na osobę lub 1200 zł netto (w rodzinach wychowujących niepełnosprawne dziecko) - otrzymają pieniądze na pierwsze lub jedyne dziecko. Świadczenie wychowawcze przysługuje matce, ojcu, opiekunowi faktycznemu dziecka albo opiekunowi prawnemu dziecka do dnia ukończenia przez dziecko 18. roku życia.

Pierwszy okres, na jaki będzie przyznane prawo do świadczenia wychowawczego, rozpocznie się 1 kwietnia 2016 roku i trwać będzie do 30 września 2017 roku. Wnioski będzie można składać w terminie 3 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, tj. od 1 kwietnia br. Wniosek złożony w tym terminie oznacza, że świadczenie wychowawcze zostanie przyznane z wyrównaniem od kwietnia.

Druki wniosków można pobierać już od 15 marca w Urzędzie Miasta przy ul. Grudziądzkiej 9-15 oraz w szkołach podstawowych i gimnazjach prowadzonych przez miasto, a także ze stron internetowych Urzędu Miasta Bydgoszczy.

W ratuszu, szkołach i drogą elektroniczną

Jak poinformowała na ostatniej konferencji prasowej wiceprezydent Bydgoszczy Iwona Waszkiewicz, przez najbliższe trzy miesiące urząd spodziewa się napływu około 30 tysięcy mieszkańców, którzy złożą wnioski o wypłatę świadczenie dla 50 tysięcy uprawnionych.

Aby sprawnie obsłużyć wszystkich zainteresowanych, wnioski od 1 kwietnia będą przyjmowane osobiście lub za pośrednictwem operatora pocztowego również w Urzędzie Miasta Bydgoszczy, w 66 bydgoskich szkołach podstawowych i gimnazjach oraz drogą elektroniczną za pomocą systemu teleinformatycznego, udostępnianego przez wybrane banki krajowe lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych - w takim przypadku wniosek musi być opatrzony bezpiecznym podpisem elektronicznym. Punkty w szkołach czynne będą tylko w kwietniu w dni robocze w godzinach 16-19.

Miasto gotowe

- Zatrudnionych zostało około 35 nowych pracowników, którzy zostali przeszkoleni w zakresie weryfikowania wniosków i wydawania decyzji. Miasto jest dobrze przygotowane do realizacji programu „Rodzina 500 plus”. Do zadań gminy należy udostępnienie, przyjęcie, zarejestrowanie wniosku, wprowadzenie danych do systemu i wydanie decyzji - informuje Regina Politowicz, dyrektorka wydziału zdrowia, świadczeń i polityki społecznej.

Gotowe są także pomieszczenia, meble, sprzęt informatyczny. Aby pomieścić wszystkich urzędników, ratusz wynajął także dodatkowe pomieszczenia w domu handlowym „Kwadrat”

Na stronie internetowej ratusza: www.bydgoszcz.pl/rodzina500plus można nie tylko pobrać wnioski, ale także uzyskać informacje o tym, jak je poprawnie wypełnić. Pomogą w tym także przeszkoleni urzędnicy.

Ratusz chce zorganizować konsultacje, podczas których będzie można dowiedzieć, jak nie popełnić błędów. Formularz liczy aż 14 stron, mogą się zatem zdarzyć pomyłki.

Czy Emp@tia zadziała?

Na trzy dni przed rozpoczęciem przyjmowania wniosków ciągle najwięcej obaw budzi działanie systemu Emp@tia.

- Decyzja o przyznaniu świadczenia i jego wypłata uzależnione są od sprawności działania tego rządowego systemu. Miasto ma uzasadnione obawy dotyczące wydajności tego programu. Ministerstwo stara się rozwiązać problem poprzez prace optymalizujące funkcjonowanie Emp@tii przy zwiększonym obciążeniu przesyłem wniosków - tłumaczy Regina Politowicz.

Co to może oznaczać dla ubiegających się przyznanie świadczenia?

W tym przypadku urzędnicy będą zmuszeni korzystać z tradycyjnych metod, wysyłając papierowe pytania do urzędów skarbowych. A to może wydłużyć czas nie tylko rozpatrywania wniosków, ale także wypłaty świadczeń.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!