Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Największy prywatny zbiór bydgoskich pamiątek na wystawie w Bibliotece Uniwersyteckiej UKW

Krzysztof Błażejewski
Krzysztof Błażejewski
Doktor Marek Jeleniewski zawsze bardzo chętnie opowiada o zgromadzonych przez siebie bydgostianach.  Wie o nich niemal wszystko
Doktor Marek Jeleniewski zawsze bardzo chętnie opowiada o zgromadzonych przez siebie bydgostianach. Wie o nich niemal wszystko Dariusz Bloch
Zbieraniem zaraził się już w młodości. Pasją życia dr. hab. Marka Jeleniewskiego stało się kolekcjonowanie wszystkiego, co ma jakiś związek z Bydgoszczą. Spośród ponad 3 tys. eksponatów, które zgromadził, na wystawie obejrzeć można około 800.

[break]
Wystawę pn. „Bydgostiana ze zbiorów Marka K. Jeleniewskiego” oglądać można w sali na piętrze nowej Biblioteki Głównej Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego przy ulicy Ogińskiego. Prezentowaną kolekcję autor podzielił na dwanaście działów.

Codzienne unikaty

W zbiorach Marka Jeleniewskiego dominują wydawnictwa. Jest tam kilkadziesiąt widokówek, w tym najstarsza bydgoska z 1894 roku, kilkanaście planów miasta publikowanych od końca XIX stulecia, około 200 druków reklamowych bydgoskich instytucji miejskich, firm i warsztatów rzemieślniczych, przykładowe egzemplarze bydgoskiej prasy jeszcze z XIX wieku, w tym pierwszego polskiego dziennika z 1807 roku, a także licznie wydawane w międzywojennej Bydgoszczy gazetki szkolne. Osobną efektowną pozycją jest zbiór 17 ksiąg adresowych Bydgoszczy, w tym najrzadsze: ostatnia pruska z 1914, a także pierwsza polska z 1922 roku.

PRZECZYTAJ:Kolekcje idą głównie na śmietniki

W sąsiedniej gablocie zobaczyć można przewodniki po Bydgoszczy, największa ich część pochodzi z pierwszych lat międzywojnia, kiedy to głód polskiego słowa w Bydgoszczy był największy.

Każdy nabytek, nawet drobiazg, sprawia mi ogromną radość. Wiedzą o tym doskonale wszyscy moi znajomi. - Marek Jeleniewski

W zbiorach znajdują się także przedmioty, które trudno jednoznacznie sklasyfikować: m.in. odznaki wszystkich jednostek wojskowych stacjonujących w Bydgoszczy, pochodzące z 1900 roku tableau pruskich wojsk, żetony i zastępcze pieniądze papierowe wydawane w naszym mieście, a nawet specjalne wszywki do ubrań, sprzedawanych w Domu Towarowym Siuchniński i Stobiecki, butelki i kufle z bydgoskich browarów i inne drobiazgi, które stanowiły kiedyś element codziennego życia i były w powszechnym użyciu, a dziś stały się unikalne.

Łowca na pchlich targach

- Zbierać zacząłem już w młodości - mówi Jeleniewski. - Mój ojciec pracował w Ilustrowanym Kurierze Polskim. Kiedy do niego przychodziłem, oglądałem różne ciekawe zdjęcia, pamiątki, eksponaty wiszące na redakcyjnych ścianach. Ten świat zaczął mnie pociągać. Potem zafascynowała mnie historia Bydgoszczy i mojej szkoły, Technikum Mechaniczno-Elektrycznego. Stopniowo, dorastając, przeistaczałem się w rasowego kolekcjonera. Zacząłem jeździć na różne giełdy, zwłaszcza staroci, na jarmarki, najczęściej do Berlina - na słynne flohmarki (pchle targi), które powstały po zburzeniu berlińskiego muru.

To właśnie w Berlinie udało mi się wiele eksponatów związanych z Bydgoszczą kupić. Bywało i tak, że posiadacze pamiątek, sprzedawcy nie mieli pojęcia, skąd widokówka czy grafika pochodzi, a ja na pierwszy rzut oka dostrzegałem, że np. budynek na ładnym, retuszowanym zdjęciu z końca XIX stulecia to bydgoski Teatr Miejski. I kupowałem. Zdaniem Jeleniewskiego, najlepszy czas dla kolekcjonerstwa już minął. - Dzisiaj nie sprzedają pamiątek na giełdach ludzie, którzy chcą się pozbyć za niewielkie sumy staroci z domu, jak to działo się jeszcze kilkanaście lat temu. Teraz dominują zawodowi handlarze, którzy za towar żądają sporych pieniędzy.

Wszystko ceni równo

- Nie mam swojego jednego ulubionego przedmiotu ani grupy przedmiotów w kolekcji - przyznaje zbieracz. - Każdy nabytek, nawet drobiazg, sprawia mi ogromną radość. Wiedzą o tym doskonale wszyscy moi znajomi, którzy starają się, kiedy tylko coś takiego wpadnie im w ręce, oddać to mnie. Jak na razie, to głównie dzięki temu zbiór stale rośnie...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!