Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Tryszczyna chcą, aby za wywłaszczenia wypłacono im uczciwie pieniądze

Sławomir Bobbe
Sławomir Bobbe
Mobilne punkty informacji dotarły do Osielska, ale mieszkańcy nie dowiedzieli się w nich, jakiej wysokości odszkodowania im się należą.
Mobilne punkty informacji dotarły do Osielska, ale mieszkańcy nie dowiedzieli się w nich, jakiej wysokości odszkodowania im się należą. Tomasz Czachorowski
Mieszkańcy gmin Koronowo i Osielsko chcieliby się już dowiedzieć, z jakich ziem zostaną wywłaszczeni i jaką rekompensatę za nie otrzymają.

Wczoraj w Osielsku, a przedwczoraj w Tryszczynie pojawiły się mobilne punkty informacyjne Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Z ich usług chętnie korzystali mieszkańcy Bożenkowa, Maksymilianowa, Żołędowa oraz gminy Dobrcz.

- Mobilne punkty informacyjne cieszą się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Odnotowujemy dużą frekwencję. Mobilne punkty informacyjne stanowią odpowiedź na zgłaszane przez mieszkańców i przedstawicieli gmin zapotrzebowanie na udzielenie szczegółowych informacji o S5. Mamy nadzieję, że pozwolą one mieszkańcom przygotować się do planowanych zmian. Mobilne punkty informacyjne nie są punktami konsultacjami tylko służą do pokazania właścicielom nieruchomości projektów ich podziału - wyjaśniają urzędnicy z bydgoskiego oddziału GDDKiA.

Cena ciągle nieznana

- Nie dowiedziałem się zbyt wiele nowych rzeczy na temat inwestycji. Zostaliśmy poinformowani o przebiegu S5 i o tym, z jakich działek zostaniemy wywłaszczeni. O tym mówiło się od jakiegoś czasu, ale nikt nie brał tego poważnie, bo wiemy, jak się w Polsce buduje. Z opóźnieniami. Najbardziej interesują nas kwoty, po jakich zostanie wykupiona nasza ziemia. Chcemy, aby były to uczciwe pieniądze. Musimy się jednak uzbroić w cierpliwość - mówi jeden z uczestników spotkania w Tryszczynie.

PRZECZYTAJ:Mieszkańcy podbydgoskich gmin zaskoczeni ekspresówką [DZIELNICOWYM OKIEM]

To właśnie głównie stawki wykupu oraz dokładny przebieg trasy najbardziej interesują mieszkańców. Zwłaszcza, że część z nich prowadzi na spornym terenie swoje biznesy. Ci ostatni najprawdopodobniej będą musieli prowadzić interesy w innym miejscu.

- Pytania dotyczą w głównej mierze zakresu nieruchomości planowanych do wywłaszczenia pod budowę drogi S5 oraz harmonogramu realizacji inwestycji (planowany czas uzyskania decyzji ZRiD, planowane terminy na wydanie nieruchomości, planowany termin rozpoczęcia i zakończenia robót budowlanych). Mieszkańcy często również pytają się o wysokość odszkodowania - jednakże na to pytanie GDDKiA nie ma możliwości udzielenia odpowiedzi, gdyż wartość przejmowanej nieruchomości określi zgodnie z przepisami rzeczoznawca wojewody - mówi urzędnicy z generalnej dyrekcji.

Sicienko jeszcze w lipcu

Mobilne punkty informacji GDDKiA działały już w gminie Dobrcz, Pruszcz i Świecie. MPI zakończyły również działania z gminie Koronowo. - Mobilne punkty informacyjne będą działać w każdej gminie, na terenie której będzie wybudowana S5. W gminie Sicienko nie działał jeszcze mobilny punkt informacyjny. Planujemy uruchomić go w drugiej połowie lipca - deklarują urzędnicy.

Dziś w Szkole Podstawowej w Osielsku (ulica Centralna 7, sala 17) urzędnicy rozmawiać będą o planach z mieszkańcami obrębu ewidencyjnego Żołędowo i Niwy. Szczegóły na stronie internetowej GDDKiA - gddkia.gov.pl.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!