Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz: Ile głów, tyle pomysłów na Stary Rynek

Redakcja
Na Starym Rynku nie będzie rewolucji. Czy tak będzie wyglądał główny plac Bydgoszczy po remoncie?
Na Starym Rynku nie będzie rewolucji. Czy tak będzie wyglądał główny plac Bydgoszczy po remoncie? Materiały GM Architekci
Radni prawicy chcą, aby na bydgoskim rynku odsłonięto zabytkowe podziemia. Lewica domaga się wyprowadzenia ruchu samochodów i wytyczenia ścieżki rowerowej.

Konsultacje społeczne zakończyły się w niedzielę, ale dyskusja na temat przyszłości Starego Rynku wciąż trwa. Dlatego nasi Czytelnicy, a także społecznicy apelowali, aby konsultacje potrwały dłużej, nawet do końca wakacji. Drogowy nie widzą takiej potrzeby. - Tym bardziej że termin składania wniosków już raz został wydłużony - mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy Zarządu Dróg i Komunikacji Publicznej.

PiS chce pod ziemię

Radni opozycji twierdzą, że plany ratusza są mało ambitne i należy poszerzyć ich zakres. - To nie jest rewitalizacja. Zmiany, które planuje ratusz, nie ożywią Starego Rynku, nie przyciągną tu ani turystów, ani mieszkańców - twierdzi Stefan Pastuszewski, radny PiS.

PRZECZYTAJ:Bydgoszcz: Jaki będzie Stary Rynek? Pomnik jak kość niezgody

PiS proponuje, aby w ramach przebudowy odsłonić piwnice gotycko-renesansowego ratusza, a także fundamentów piwnic kościoła pojezuickiego. - Ludzie chcą oglądać takie miejsca, o czym świadczą przykłady innych miast, np. Wrocławia. Odsłońmy skarby historii - apeluje Krystian Frelichowski.

Radni opozycji zbierają podpisy pod projektem stworzenia podziemnej trasy. - Jeśli nie zrobimy tego teraz, to może się okazać, że za kilka lat trzeba będzie zrywać nową płytę. Nie wydawajmy pieniędzy na łapu-capu - stwierdza Stefan Pastuszewski.

Kombatanci chcą z kolei zmiany napisu na cokole pomnika Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej. Stowarzyszenie Osób Represjonowanych w PRL „Przymierze” w Bydgoszczy zaproponowało, aby w miejsce sformułowania „W hołdzie ofiarom faszyzmu 1939-45” pojawił się napis „Pamięci ofiar totalitaryzmu niemieckiego 1939-45 oraz sowieckiego i polskiego aparatu represji 1937-89”. Inicjatywę poparł PiS.

Nie dla samochodów

Mieszkańcy dużo miejsca w ankietach konsultacyjnych poświęcili kwestii ruchu na Starym Rynku. Większość optuje za tym, aby wyprowadzić stąd samochody. Dojazd miałby zostać zachowany tylko dla mieszkańców i przedsiębiorców , a także służb miejskich i obsługi ratusza.

Zależy mi na tym, aby Stary Rynek był miejscem dedykowanym przede wszystkim pieszym i rowerzystom. - Rafał Bruski

To zdanie podziela prezydent Bydgoszczy. - Organizacja ruchu będzie jeszcze przedmiotem prac. Zależy mi na tym, aby Stary Rynek był miejscem przeznaczonym przede wszystkim dla pieszych oraz rowerzystów - mówi Rafał Bruski.

O ograniczenie ruchu samochodów na Starym Rynku i wytyczenie ścieżki rowerowej zaapelował radny SLD Tomasz Puławski.

- Wszystkie propozycje trafiły do projektantów. Zobaczymy, które z nich da się uwzględnić. Pamiętajmy, że ogranicza nas także budżet - mówi Krzysztof Kosiedowski, rzecznik prasowy ZDMiKP.

Prace ruszą jesienią

Na rewitalizację Starego Miasta w tegorocznym budżecie zarezerwowano 12 mln zł. Prace budowlane rozpoczną się jesienią i zakończą się na przełomie 2017 i 2018 roku. Będą skoordynowane z remontem kolejnych ulic na Starym Mieście, m.in. Grodzkiej, Przy Zamczysku, Przyrzecze, Pod Blankami oraz Rybiego Rynku,.

W ramach inwestycji zostaną m.in. wymienione wszystkie chodniki, a także główna płyta Rynku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!