Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bydgoszcz: Mieszkańcy Okola mają wiele pomysłów inwestycyjnych i potrafią je zrealizować

Hanna Walenczykowska
Pierwszy w Bydgoszczy plac do kalisteniki powstał na Okolu dzięki budżetowi obywatelskiemu
Pierwszy w Bydgoszczy plac do kalisteniki powstał na Okolu dzięki budżetowi obywatelskiemu Dariusz Bloch
Do Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego na rok 2017 mieszkańcy Okola zgłosili kilka projektów, w tym dotyczących budowy chodników i oświetlenia.

W tworzeniu projektów finansowanych z budżetu obywatelskiego uczestniczy pani Monika Kurzaj z synami Danielem i Michałem. To oni promują uprawianie kalisteniki i są autorami budowy pierwszego placu sportowego.

- Moje zaangażowanie wynika z miłości do sportu - twierdzi Monika Kurzaj-Ogorzelska. - Razem z synami Danielem i Michałem staramy się wyciągnąć młodzież z domu. Zachęcamy ich do uprawiania sportu. Nie wszystkich przecież stać na korzystanie z klubów.

Z istnienia Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego zadowoleni są również przedstawiciele Rady Osiedla Okole.

- Najpierw był monitoring! Potem razem z innymi radami osiedli udało się nam wprowadzić zmiany. Chodziło o zwiększenie możliwości podejmowania decyzji przez rady - tłumaczy Witold Schmidt. - Wcześniej o wszystkim decydowali autorzy pomysłów, którzy nie zawsze znali wszystkie potrzeby osiedla.

PRZECZYTAJ:Na okolu Chcą chcieć [DZIELNICOWYM OKIEM]

Przedstawiciel Rady Osiedla Okole podkreśla, że w ramach budżetu na placu Chełmińskim stworzono miejsce do uprawiania kalisteniki. W planach jest budowa placu zabaw i plenerowej siłowni.

Mieszkańcy proponują

- Był też projekt budowy kładki nad kanałem - zdradza Witold Schmidt. - Miałaby ona powstać na wysokości ul. Staroszkolnej. Niestety, ten plan, prawdopodobnie, jest poza naszymi kompetencjami.

Jest projekt budowy kładki nad Starym Kanałem. Miałaby ona powstać na wysokości ulicy Staroszkolnej. - Witold Schmidt

Warto dodać, że budowa placu sportowego do kalisteniki kosztowała ok. 50 tys. złotych. Planowane kolejne inwestycje, czyli budowa placu zabaw i plenerowej siłowni, mają kosztować ok. 150 tys. złotych.

Projekty z listy

Do Urzędu Miasta Bydgoszczy wpłynęły już wnioski na rok 2017. Dotyczą one okręgu 1 obejmującego osiedla: Czyżkówko, Flisy, Miedzyń-Prądy, Okole, Osowa Góra, Piaski, Smukała-Opławiec-Janowo, Wilczak-Jary.

Na liście propozycji znajdują się oprócz wspomnianej już kładki m.in.: zamontowanie oświetlenia w parku Chełmińskim, remont ciągów spacerowo-rowerowych nad Starym Kanałem Bydgoskim, zakup kolejnej kamery monitoringu, wymiana chodnika na ulicy Śląskiej.

Procedury

- Wszystkie zgłoszone projekty zostaną zweryfikowane przez merytoryczne wydziały i jednostki Urzędu Miasta Bydgoszczy - czytamy na oficjalnej stronie UMB. - Zespół do spraw weryfikacji projektów sprawdzi m.in. czy projekt jest zgodny z zasadami określonymi w zarządzeniu, oceni, czy projekt nie narusza obowiązujących przepisów prawa; sprawdzi techniczne lub technologiczne możliwości realizacji projektu; urealni kosztorys wskazany w formularzu zgłoszeniowym projektu, w tym uzupełni go o koszty wykonania oznakowania graficznego; sprawdzi, czy urealniony i uzupełniony kosztorys nie przekracza limitu środków na dane osiedle, dokona analizy poniesienia kosztów eksploatacji wykonanego zadania oraz sprawdzi wewnętrzną spójność poszczególnych elementów projektu, w szczególności jego nazwy, kosztorysu oraz pełnego opisu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera