Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Architekci wprowadzili zmiany do projektu przebudowy Starego Rynku. Oj, będzie inaczej!

Redakcja
Stary RynekStary Rynek
Stary RynekStary Rynek Tomasz Czachorowski
Po konsultacjach z mieszkańcami, architekci wprowadzili zmiany do projektu przebudowy Starego Rynku. Podziemia zostaną wyeksponowane. Pomnik będzie przesunięty, pojawią się dwa nowe zegary oraz dodatkowe ławki i drzewka. Autom powiemy „stop”.

Wczoraj w siedzibie Zarządu Dróg Miejskich i Komunikacji Publicznej odbyło się podsumowanie konsultacji społecznych dotyczących przebudowy Starego Rynku. Drogowcy otrzymali 75 kart konsultacyjnych, na których znalazło się łącznie 160 wniosków. Nie wszystkie udało się uwzględnić. Dwie osoby postulowały powrót kwiaciarni na Rynek, inni domagali się budowy parkingu podziemnego, a nawet ustawienia nowego pomnika ofiar UPA i NKWD.

Najwięcej wniosków od bydgoszczan - 28 - dotyczyło wprowadzenia zakazu ruchu pojazdów. Drogowcy podzielają opinię, że samochody muszą zniknąć z najważniejszego placu w mieście. - Wjazd będzie możliwy tylko dla mieszkańców oraz dostawców - mówił Maciej Gust, zastępca dyrektora ZDMiKP.

Nowy Stary Rynek. Historia pod szkłem

26 osób, które wzięły udział w konsultacjach, chciały, aby na Rynku wyeksponowano pozostałości starego ratusza i kościoła pojezuickiego. Politycy PiS apelowali o utworzenie podziemnej trasy edukacyjnej pod płytą Rynku. Projektanci i konserwator zabytków uznali jednak, że jej budowa doprowadziłaby do dewastacji zabytkowych elementów. Historyczne mury ujrzą jednak światło dzienne. Na wysokości antykwariatu, w północno-zachodniej części Starego Rynku, powstanie duże przeszklenie o wymiarach 7 na 7 metrów. - Wyeksponujemy pod szklaną taflą fragmenty fundamentów wieży średniowiecznego ratusza. Mieszkańcy oraz turyści będą mogli spacerować po dawnym Rynku i jego podziemiach dzięki interaktywnym tablicom zamieszczonym na płycie Rynku - tłumaczył Sławomir Marcysiak, miejski konserwator zabytków.

Nowy Stary Rynek. Pomnik zostaje

Architekci nie zmienili planów co do przyszłości pomnika Walki i Męczeństwa Ziemi Bydgoskiej. Zostanie on przesunięty dokładnie o 12,5 metra w kierunku ratusza. - W konsultacjach 12 wniosków dotyczyło usunięcia pomnika z Rynku, a 9 osób chciało, aby pozostawić go w obecnej lokalizacji. Nasza propozycja jest kompromisowa. Pomnik zostanie wyeksponowany, między innymi dzięki temu, że znajdzie w jednej osi z nową fontanną - tłumaczył Maciej Gajownik z pracowni GM Architekci, które przygotowała projekt.

Fontanna o długości 35 metrów, która pojawi się w miejscu zachodniej pierzei Rynku, budziła wiele kontrowersji. 12 osób chciało, aby zmienić jej projekt, a 3 osoby domagały się jej całkowitego usunięcia. Architekci przekonują, że podkreśli ona związki miasta z wodą.

Nowy Stary Rynek. Co jeszcze się zmieni?

Bydgoszczanie wiele miejsca w konsultacjach poświecili kwestii dodatkowej zieleni na Rynku. Ich propozycje zostały wysłuchane. Oprócz kaskadowych kwietników na latarniach, pojawią się też szpalery drzew w donicach.

Zgodnie z życzeniami mieszkańców na ratuszu zainstalowany zostanie duży zegar. Natomiast w pobliżu 18 południka, którego przebieg wyznaczy pas świetlny z lamp LED, ustawiony zostanie zegar pokazujący czas bydgoski. Zegar będzie o 12 minut opóźniony w stosunku do czasu środkowoeuropejskiego.

Będzie także więcej ławek. Koło ratusza staną duże tablice multimedialne, na których będą wyświetlane ważne informacje, między innymi o wydarzeniach w mieście.

Koszt przebudowy Starego Rynku wyniesie 18 milionów złotych. W tym roku prace rozpoczną archeolodzy, a roboty budowlane zaplanowano na przyszły rok.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!