Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowę nowego lodowiska poprzedzi wymiana gruntu. Dlaczego?

Redakcja
Miejska ślizgawka będzie gotowa za nieco ponad rok. Prace budowlane rozpoczną się w połowie września. Grunt, który znajduje się na Babiej Wsi, ma bowiem zbyt niską nośność. Operacja potrwa miesiąc.

Na placu budowy lodowiska nad Brdą praca wre. W tej chwili pracują tam przede wszystkim koparki i wywrotki. Zanim budowniczowie przystąpią do prac przy fundamentach, muszą wywieźć tony ziemi i nawieźć nowy podkład. Wszystko z powodu niekorzystnych parametrów gruntu. W tym miejscu ma on zbyt niską nośność.

- Fakt ten był już wcześniej znany, ponieważ przed rozpoczęciem inwestycji przeprowadzono tu badania geotechniczne. Prowadzone roboty tylko potwierdziły, że grunt ma zbyt niską nośność - mówi Agnieszka Przybył z biura prasowego Urzędu Miasta Bydgoszczy. - Dokumentacja projektowa - i co za tym idzie zakres inwestycji w postępowaniu przetargowym - obejmowała wymianę gruntu. Wykonawca wiedział o tym składając ofertę - dodaje.

Prace związane z wymianą ziemi nie mają wpływu ani na termin, ani na koszty inwestycji. - Rozpoczęcie robót fundamentowych nastąpi w terminie do 16 września, a zakończenie wymiany gruntu do 23 września tego roku. Wcześniej rozebrano nawierzchnię części parkingu, która kolidowała z inwestycją - mówi Agnieszka Przybył.

Lodowy kryształ

Projekt nowego lodowiska, które powstaje w pobliżu hal sportowych: Łuczniczki i Artego wykonało biuro TBI Architekci. Budynek będzie wyglądał bardzo okazale i ma przypominać lodowy kryształ. Pod dachem powstanie płyta lodowiska o parametrach spełniających wymogi Międzynarodowej Federacji Hokeja na Lodzie, trzy szatnie i widownia na około 300 miejsc. Ten ostatni element budził wiele kontrowersji. Radni miejscy, a także miłośnicy hokeja, apelowali o budowę większych trybun - na około tysiąc miejsc - ale ich prośby nie zostały wysłuchane.

W tegorocznym budżecie ratusz zarezerwował na inwestycję 15,6 mln zł. Budowa lodowiska będzie kosztowała 23,5 mln zł. Na tyle opiewała najniższa kwota, zaproponowana w przetargu przez konsorcjum firm Alstal i AGB2. Na nowej ślizgawce będzie można bawić się już w przyszłą zimę. - Zakłada się, że inwestycja zostanie zakończona w IV kwartale przyszłego roku - zapewnia Agnieszka Przybył z Urzędu Miasta.

300 pali w ziemi

Tereny położone nad rzeką bywają dla budowniczych pewnym wyzwaniem. Szczególnie, gdy grunt jest niskiej jakości, a stawiany budynek - duży i ciężki. Tak było w przeszłości na budowie marketu Tesco przy ul. Toruńskiej. Grunt trzeba było mocno zagęścić, a także wbić w ziemię setki pali, aby centrum stało stabilnie.

Koło lodowiska na Babiej Wsi powstaje wysokościowiec River Tower. Będzie to najwyższy mieszkalny budynek w mieście, a jego waga to, bagatela, 30 tysięcy ton.

- Na szczęście żadnych problemów z gruntem nie mieliśmy. Z badań wynikało, że mogliśmy nawet wykonać pod budynkiem kondygnacje podziemne. Budujemy jednak wybiegając daleko w przyszłość. Chcemy, aby nasz wieżowiec stał nad Brdą co najmniej 500 lat. Dlatego w trosce o bezpieczeństwo i komfort lokatorów zrezygnowaliśmy z wykopów - mówi Waldemar Kapczyński, prezes zarządu KWK River Tower.

Wieżowiec będzie stał stabilnie, ponieważ pod fundamenty zostało już wbitych w ziemię około 300 betonowych pali, długich na 14-16 metrów.

Zgodnie z przewidywaniami inwestora River Tower zostanie wybudowany najszybciej w ciągu 16 miesięcy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera